אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

בדיקת כלכליסט

לנובו ThinkPad Twist - הרבה לפטופ, מעט טאבלט

הטאבלט-לפטופ החדש של לנובו מתיימר להיות הטוב שבכל העולמות: מסך מגע שיכול להיסגר על גוף אולטרה-בוק נוח לעבודה. עבור מי מתאים עיצוב זה וכיצד הוא משתלב עם הממשק הייחודי של ווינדוס 8?

11.11.2012, 12:07 | איתי שמושקוביץ
שוק המחשוב עבר מהפכה כמעט בן לילה: הממשק החדש של ווינדוס 8 והתמיכה בממשק מגע הביאו לכך שפתאום יש שפע של אפשרויות חדשות: לפטופ רגיל או אולטרה-בוק עם מסך מגע, טאבלט שמתחבר למקלדת שמשמשת תחנת עגינה, מסך שמתהפך בתוך המסגרת שלו ועוד.

פתאום הצרכן יכול לבחור בין כל האפשרויות האלה, כשהוא רוצה לקנות מחשב חדש - וצריך להחליט איזה שילוב הוא הנכון ביותר עבורו.

הבדיקה שמוצגת כאן הפעם היא שונה: לא עוד מחשב שקיבלנו לסקירה לכמה ימים, אלא המחשב האישי החדש שלי; המחשב הישן כבר לא ממש סחב והתלבטתי בין כל האפשרויות החדשות. בסופו של דבר בחרתי בלנובו ThinkPad Twist, לפטופ בעל מסך מגע שמסתובב על צירו ואפשר לסגור את המסך על המקלדת במהופך, מה שמאפשר להשתמש בו כטאבלט.

זהו לא עיצוב חדש והוא קיים בשוק כבר 5 שנים בערך; לנובו היתה אחת הראשונות שהשתמשו בעיצוב זה במחשביה.

למה דווקא לפטופ-טאבלט?

אחד השיקולים המובילים מבחינתי היה שווינדוס 8 פחות נוחה לשימוש במחשבים שאין להם מסך מגע. אפשר להשתמש בממשק האפליקציות גם עם מקלדת ועכבר ותמיד אפשר לעבור דרכו אל הדסקטופ הוותיק והמוכר, אבל החוויה פחות נוחה ומסך האפליקציות מרגיש מיותר ומסורבל.

לנובו Twist. הטוב שבכל העולמות? לנובו Twist. הטוב שבכל העולמות? לנובו Twist. הטוב שבכל העולמות?

באפליקציות צריך לגעת, וחיפשתי הזדמנות לשלב בין שני העולמות - טאבלט, שלא היה לי עד היום, ומחשב חזק. טאבלטים עם ווינדוס 8 RT - הגרסה הבסיסית של מערכת ההפעלה - ובעיקר ה-Surface של מיקרוסופט, נראים כמו אופציה מעניינת וזולה יחסית. אולם הזדקקתי לאפשרות הפעלת תוכנות ווינדוס ישנות יותר ולפיכך הסרפס ירד מן הפרק.

טאבלטים עם גרסה מלאה של ווינדוס 8 הם בדרך כלל יקרים מאוד ומגיעים עם כונן SSD שמציע שטח אחסון נמוך יחסית. נכון, אפשר לשמור מידע בענן, לחבר כרטיס זיכרון או דיסק און קי כדי להגדיל את שטח האחסון הזמין, אבל זה לא אותו דבר. איפה אשמור את כל התמונות וסרטוני הווידיאו של הילדה? כל תמונה טובה שצולמה בסמארטפון שוקלת 2-3 מגה-בייט וסרטון של 5 דקות תופס כמעט חצי גיגה.

קונצ'רטו למקלדת, עכבר ומסך מגע

הטוויסט שייך לסדרת ThinkPad העסקית ומתאפיין בעיצוב הסולידי והאלגנטי שמאפיין אותה. כרגיל אצל החברה, המקלדת נוחה במיוחד לעבודה ומרווחת מאוד בין מקשיה מתחבא גם העכבר המשני המוכר של לנובו עם סט הכפתורים הייעודיים לו. רשמית, היא גם עמידה בפני נוזלים (Spill Resistant). אני מקווה שלא יצא לי לבדוק את העמידות הזו בפועל.

מקלדת נוחה במיוחד, צילום: איתי שמושקוביץ מקלדת נוחה במיוחד | צילום: איתי שמושקוביץ מקלדת נוחה במיוחד, צילום: איתי שמושקוביץ

בלנובו הפכו את הסדר בכפתורי הפונקציות המשניות בשורה העליונה של המקלדת: לחיצה אחת עליהם תפעיל את הפונקציה הרלוונטית - הגברת, החלשת או השתקת הרמקולים, שינוי בהירות המסך וכן הלאה.

יש גם קיצורי דרך חדשים, שמותאמים לווינדוס 8, כמו פתיחת מסך שמציג את כל האפליקציות. רק לחיצה על כפתור Fn תפעיל את המקשים בפורמט הישן. שינוי כמעט בנאלי, אבל לא כל היצרניות טורחות לבצע אותו כיום.

הטאצ'פד גדול יחסית, אבל בתחתיתו אין חלוקה לכפתור ימני ושמאלי. אם לוחצים על הפינות הן מתפקדות ככפתורים - בחירה פחות נוחה, מבחינתי ואני מוצא את עצמי משתמש בטאצ'פד ובכפתורי העכבר שמעליו.

 

למרות שמדובר גם בטאבלט, אל תצפו למצוא כאן מצלמה אחורית. יש כמובן מצלמה  קדמית, כפתור לנעילת סיבוב המסך, שני חיבורי USB 3, חיבור מיני HDMI וגם מיני Display Port (אין זכר לחיבור VGA), כניסת כבל רשת, קורא כרטיסים וגם חריץ לכרטיס SIM.

 

מלפטופ לטאבלט בתנועה פשוטה. לנובו טוויסט, צילום: איתי שמושקוביץ מלפטופ לטאבלט בתנועה פשוטה. לנובו טוויסט | צילום: איתי שמושקוביץ מלפטופ לטאבלט בתנועה פשוטה. לנובו טוויסט, צילום: איתי שמושקוביץ

 

שרירים של מתאבק (במשקל כבד)

 

הטוויסט נמכר עם כונן SSD בנפח 128 גיגה, אבל גם בגרסה שכוללת כונן קשיח סטנדרטי, בנפח 500 גיגה. המעבד הוא i5 של אינטל (ואפילו מהדור השלישי של הסדרה) ולצידו יש 4 גיגה של זיכרון פעולה - מה שעושה את ה-Twist למחשב חזק למדי.

כמו רוב הטאבלטים שמריצים את ווינדוס 8, הפשרה הזאת בין לפטופ וטאבלט מושכת יותר לכיוון המחשב: הטוויסט שוקל קצת פחות מ-1.6 ק"ג - סביר בתור מחשב, אבל כשהופכים אותו לטאבלט - כלומר מסובבים את המסך וסוגרים אותו על המקלדת, נשארים עם אותם 1.6 ק"ג - משקל כבד מאוד לקטגוריה הזו.

 

לא נולד להיות טאבלט. לנובו טוויסט במצב לוח, צילום: איתי שמושקוביץ לא נולד להיות טאבלט. לנובו טוויסט במצב לוח | צילום: איתי שמושקוביץ לא נולד להיות טאבלט. לנובו טוויסט במצב לוח, צילום: איתי שמושקוביץ

בפועל, לא חייבים להפוך אותו לחלוטין לטאבלט ונראה שבלנובו גם לא בנו על שימוש כזה. המסך שלו, בגודל 12.5 אינץ' (ברזולוציה של 1366 על 768 פיקסל), גדול מדי בשביל טאבלט, גם אם הוא שוקל פחות מ-1 ק"ג. אפשר להפוך אותו לטאבלט ולהשאיר אותו על השולחן או הברכיים, או לסובב את המסך ואז המקלדת וגוף המחשב מתפקדים בעצם כמו מעמד לטאבלט. מעמד די יקר וכבד, כמובן.

בפועל, הפשרה הזאת נוחה. גם כשאני משתמש בטוויסט כלפטופ רגיל, אני נעזר במסך המגע, שהוא אגב פחות רגיש ממסכי מגע בטאבלטים רגילים. ועדיין, נוח יותר לגלול בעזרתו כתבות ומסמכים, אפילו לפתוח תוכנות ווינדוס ולעבוד דווקא בממשק הדסקטופ. אבל כל זה, כאמור, בעיקר כשהוא במצב לפטופ.

שילוב של מקלדת ומסך מגע דווקא עובד מצוין. לנובו טוויסט, צילום: איתי שמושקוביץ שילוב של מקלדת ומסך מגע דווקא עובד מצוין. לנובו טוויסט | צילום: איתי שמושקוביץ שילוב של מקלדת ומסך מגע דווקא עובד מצוין. לנובו טוויסט, צילום: איתי שמושקוביץ

דווקא תצורת הטאבלט, גם כשהוא נעזר במקלדת כמעמד, נראית פחות שימושית. היצע האפליקציות לווינדוס 8 עדיין נמוך יחסית וצריך גם זמן לפיצול של המערכת בין שני ממשקים שונים, אחד מהם חדש לחלוטין, לכן אני מוצא את עצמי חוזר שוב ושוב לדסקטופ. כשאני פותח אפליקציית ציור, תמונות או חדשות, נוח יותר לעבוד עם הטוויסט בתור טאבלט.

מולטימדיה? לא תודה

מחשבי ThinkPad, על אף היותם מחשבים לאנשי עסקים, הציגו בעבר חבילה מאוד מאוזנת של יכולות מולטימדיה. לעומת קודמיו, ה-Twist קצת פחות מרשים בזירה זו. הרמקולים שלו, למשל, מציגים איכות נמוכה יחסית. לנובו, בניגוד לחלק ממתחרותיה, לא משתפת פעולה עם יצרניות רמקולים מתמחות לשיפור הצליל. עם זאת, עוצמת הווליום חזקה למדי.

בלנובו מציינים כי הסוללה מספיקה לעד 7 שעות עבודה בשימוש סביר. בפועל, הצלחתי להוציא ממנו כ-4 שעות, לא הרבה בשביל אולטרה בוק או טאבלט. אגב, בהירות המסך הנמוכה ביותר שלו כמעט מחשיכה אותו לחלוטין - דרך טובה לנצל עוד קצת את הסוללה, אבל לא נוחה במיוחד לעבודה, תלוי בתנאי התאורה בסביבה.

קחו אתכם את המטען. לנובו טוויסט, צילום: איתי שמושקוביץ קחו אתכם את המטען. לנובו טוויסט | צילום: איתי שמושקוביץ קחו אתכם את המטען. לנובו טוויסט, צילום: איתי שמושקוביץ

סיכום: לא לכל משתמש, לא לכל כיס

התחושה שלי היא שווינדוס 8 כמעט חייבת מסך מגע, ולכן בחרתי בשילוב הזה, בחירה שמושפעת גם משיקולי תקציב; רוב הטאבלטים שמתנתקים לחלוטין מהמקלדת יקרים יותר באופן משמעותי. לנובו תציע גם את Yoga, לפטופ דומה שבו המסך לא מסתובב על ציר אלא כמעט 360 מעלות, כך שהוא שוכב גב אל גב עם המקלדת.

צרכנים רבים יוכלו להסתפק במחשבים זולים וקלים יותר - גרסת RT של ווינדוס 8 יכולה להתאים לשימוש יומיומי ולמי שלא צריך תמיכה בתוכנות ווינדוס הוותיקות. לא מדובר במקרים קיצוניים – אפילו מיקרוסופט מציעה שירותי רשת שמחליפים תוכנות. מי שרוצה מסך מגע יכול אולי להסתפק ב-VivoBook של אסוס, או באולטרה-בוק סטנדרטי, ללא מסך מגע.

הטוויסט מספיק קל ונוח למי שרוצה או צריך להסתובב עם מחשב כל היום וחושב שבכל מקרה ייקח איתו גם מקלדת חיצונית. הסוללה היא נקודת חולשה ובגללה אי אפשר לבנות על הטוויסט ליום עבודה מלא, כשאין שקע בסביבה. הטוויסט עדיין לא נמכר בארץ, אבל שיווקו אמור להתחיל בקרוב, במחיר של החל מ-5,500 שקל, יקר משמעותית מאשר בחו"ל (החל מ-800 דולר בארה"ב).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות