אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיזם "אני 10": הוראת מתמטיקה באמצעות לומדה ממוחשבת צילום מסך: youtube

מיזם "אני 10": הוראת מתמטיקה באמצעות לומדה ממוחשבת

מאיה קלנר, יוזמת ומפעילת המיזם: "באתר יש מעל ל-1,000 סרטונים המציגים תרגילים ובעיות שונות במתמטיקה. התלמיד יכול לבחור תרגילים מרמה של כיתה א' ועד רמה של כיתה י"ב. אני מקריאה את השאלה, מסבירה ופותרת אותה"

22.11.2012, 12:06 | רעות ברנע

שם המיזם: אני 10

היוזמת: מאיה קלנר

איפה פעיל: אתר אינטרנט חינמי

כמות משתתפים: עד היום כ-800 אלף תלמידים

המטרה: הוראת מתמטיקה לכיתות א'-י"ב באמצעות לומדה ממוחשבת

החזון: הרחבת האתר למקצועות נוספים

אתר: http://ani10.org

מיזמי חינוך נוספים

חינוך ילדים ובני נוער בתחומים פיננסיים וצרכניים

אמנות היא חינוך

אקדמיית הצב: תכנות מגיל צעיר

בית חינוך "דרך רוח": נותנים כבוד למקצועות ההומניים

ספייס איי.אל: להנחית חללית על הירח תוך כדי עידוד הנוער ללמוד מדעים

מסלולרי: תלמידים מפתחים אפליקציית טיולים

  • לאתר הוועידה ליזמות בחינוך בבת ים - לחץ כאן

"באתר יש את כל חומר הלימוד במתמטיקה מכיתה א' ועד כיתה י"ב" מספרת מאיה קלנר, יוזמת ומפעילת המיזם האינטרנטי "אני 10". מזה כשנה וחצי פועל האתר החינמי ללימוד מתמטיקה שמפעילה קלנר, אדריכלית במקצועה, בהתנדבות מלאה.

מתוך אתר האינטרנט, צילום מסך: youtube מתוך אתר האינטרנט | צילום מסך: youtube מתוך אתר האינטרנט, צילום מסך: youtube

"במשך כמה שנים לימדתי שיעורים פרטיים במתמטיקה בהתנדבות בשכונות מצוקה בתל אביב" מספרת קלנר. "עשיתי את זה כי אני מאמינה שצריך לתרום משהו מעצמך לקהילה, וכי רציתי להעביר מהידע שלי ולעזור לאותם הילדים. ראיתי איך השיעורים הפרטיים מקדמים אותם בצורה מהירה, כנראה מכיוון שבכיתות של 40 ילדים הם לא יכולים להתעכב על דברים שהם לא מבינים. עוד דבר ששמתי לב אליו הוא שכאשר תלמידים לא הבינו תרגילים מסוימים, הם התביישו לומר לי את זה. אם תלמיד בכיתה ז', למשל, לא הבין חומר לימודי של כיתה ד', הוא לא היה מעז להודות בזה. זה בעצם מה שגרם לי לחשוב על הרעיון של אתר אינטרנט, כך התלמיד המתקשה לא יתבייש מהמחשב ויוכל לנסות וללכת אחורה בחומר הלימוד, להבין קודם כל דברים פשוטים יותר ואז להתקדם הלאה".

איך עובד האתר?

"באתר יש מעל ל-1,000 סרטונים המציגים תרגילים ובעיות שונות במתמטיקה. התלמיד יכול לבחור תרגילים מרמה של כיתה א' ועד רמה של כיתה י"ב. אני מקריאה את השאלה, מסבירה ופותרת אותה. כאשר אני מסבירה תרגיל, אני מייעדת אותו לתלמיד הכי חלש בכיתה ומסבירה אותו בצורה הכי בסיסית, כך שאם זה קל מדי עבור תלמיד מסוים הוא יכול לעצור בכל שלב ולפתור את השאלה בעצמו. חלק מההסברים מלווים גם בציורים שנעשים באמצעות עט דיגיטלית צבעונית שמציירת את הפתרון. התלמיד יכול להגיב על התרגיל ולשאול שאלות באתר או בדף הפייסבוק של המיזם".

ללמוד מתמטיקה בלי לחשוש, צילום מסך: youtube ללמוד מתמטיקה בלי לחשוש | צילום מסך: youtube ללמוד מתמטיקה בלי לחשוש, צילום מסך: youtube

על פי מה את מחברת את השאלות?

"השאלות באתר מתבססות כולן על חומר הלימוד של משרד החינוך. בתור הכנה השתתפתי בשיעורים בסמינר לוינסקי, ואני עובדת עם כל ספרי הלימוד שבאישור משרד החינוך".

מה את מרוויחה מכל זה?

"בניתי את האתר לגמרי לבד ואני מפעילה אותו לגמרי לבד. הוא איננו רווחי בשום צורה, ואני רואה את זה כתרומה לקהילה. בזמן שאנשים אחרים יושבים בערבים ורואים טלוויזיה, אני עובדת – מכניסה שיעורים חדשים, עונה לשאלות של תלמידים ודואגת לתפעול השוטף של האתר".

בשביל לדעת תרגילים של כיתה א' לא צריך הרבה, אבל מה עם לדעת מתמטיקה ברמה של כתה י"ב? לא הרבה מאיתנו זוכרים את מה שנבחנו עליו לבגרות.

"מבחינתי זה כמו לנסוע על אופניים, אני עוברת על החומר פעם אחת ואני מבינה אותו, זה לא ביגל דיל. נכון שהייתי צריכה לרענן את הזיכרון אבל אני לא רואה בזה קושי. גם בשביל להתקבל ללימודי אדריכלות בטכניון צריך רמה גבוהה מאד של מתמטיקה, ויש לי נגיעה כלשהי לתחום גם בעבודה היומיומית שלי".

אילו תגובות את מקבלת?

"תגובת נהדרות ששוות את כל ההשקעה. תלמידים מספרים לי שהם משתפרים בלימודים, עולים הקבצות וזה משפר את הביטחון העצמי שלהם. אני מקבלת תגובות גם ממורים שכותבים לי בהתרגשות רבה שהם לומדים ממני שיטות. אולי מכיוון שאני באה ממקום שהוא מחוץ מערכת החינוך, יש לי שיטות שונות שאולי מקלות על חלק מהתלמידים".

כיצד מתוודעים התלמידים לקיומו של האתר?

"בעיקר מפה לאוזן ומכתבות שהתפרסמו עליו במקומות שונים. התארחתי בכמה תכניות טלוויזיה, ביניהן המהדורה המרכזית של חדשות 2, תוכנית חסכון ותוכנית הבוקר של אורלי וגיא. במוסף החינוך האחרון של עיתון 'העיר' נבחרתי כאחת מחמישים האנשים המשפיעים על החינוך בישראל".

מהן התכניות להמשך?

"החזון שלי הוא להרחיב את האתר גם למקצועות אחרים שתלמידים מתקשים בהם כמו הבנת הנקרא ואנגלית. יכול להיות שזה ידרוש שיתוף של אנשים אחרים בתפעול האתר. כרגע אף אחד לא משוגע כמוני, אבל זה שיגעון כיפי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות