אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למה ESPN שווה 40 מיליארד דולר? צילום: גטי אימג'

למה ESPN שווה 40 מיליארד דולר?

ערוצי הטלוויזיה של דיסני, בהם ESPN, השאירו את הדמויות המצוירות מאחור - וייצרו לקבוצה יותר רווח משאר החטיבות

11.11.2012, 16:19 | סוכנויות הידיעות

וולט דיסני פרסמה ביום חמישי את דו"חותיה לרבעון הרביעי - הרווח תאם לתחזיות האנליסטים, אולם ההכנסות היו נמוכות מהתחזיות וגרמו לירידה של 5% במחיר המניה ביום שישי. דיסני היא חברה מגוונת ביותר והעסקים שלה כוללים פארקי שעשועים, אולפני סרטים, ספינות שייט, מוצרי צרכנות ורשת הטלוויזיה ABC. גם הפעם רשתות הכבלים היו הכוח המניע מאחורי ההכנסות של דיסני, והיו אחראיות ל-57% מכלל ההכנסה התפעולית של החברה. הערוץ בכבלים שעושה את מרבית העבודה עבור דיסני הוא ESPN, שביחד עם ערוץ דיסני מייצר יותר רווח משאר החטיבות של וולט דיסני ביחד.

קראו עוד בכלכליסט

דיסני רכשה ב-1996 את קפיטול סיטיס (ובתוכה את רשת ABC) תמורת 19 מיליארד דולר. באותה תקופה היתה זו הרכישה השנייה בגודלה בהיסטוריה האמריקאית. החלק העיקרי של העסקה נסב סביב רשת ABC ותחנות השידור שלה, שעל פי ההערכות, השווי המצרפי שלהם עמד על 11 מיליארד דולר. רכיב נוסף בעסקה כלל את ערוץ הספורט המתרחב ESPN (מדובר בתקופה שלפני השקת ESPN2, ESPNU ו-ESPN המגזין וכן הלאה).

בדיסני מרוצים מדמי תיווך בשווי 6.1 מיליארד דולר שמועברים מ-ESPN ומסייעים לייצב את ההכנסות בכל רבעון. ההכנסות מפרסום ב-ESPN, שעומדות כעת על 3.3 מיליארד דולר, משתנות בהתאם למצב הכלכלה (כלל ההכנסות ב-ESPN שנובעות מהרשת, מהמגזין ומהאתר, מסתכמות ב-10.3 מיליארד דולר). דמי התיווך, שהם תשלומים חודשיים שמשלמות חברות הכבלים לבעלי הערוצים, צמחו בשנים האחרונות בעקביות בשיעור שנתי של 8% . ESPN ו-ESPN2 משודרים בלמעלה מ-100 מיליון בתים, וגובים 5.13 דולר ו-0.68 דולר בחודש. אחרי ערוצי ESPN מדורגים TNT, שגובה תעריף בגובה 1.18 דולר, וערוץ דיסני  שגובה תעריף של 0.99 דולר. התעריף הממוצע עבור ערוצי כבלים בסיסיים מסתכם ב-0.26 דולר.

שדרים של ESPN, צילום: גטי אימג שדרים של ESPN | צילום: גטי אימג' שדרים של ESPN, צילום: גטי אימג

השווי של ESPN עומד על 40 מיליארד דולר. השווי של דיסני כמכלול מוערך כיום ב-84 מיליארד דולר. רכישת קפיטול סיטיס התגלתה כמוצלחת עבור דיסני, אולם ההצלחה הזו נובעת בשל הצמיחה של ESPN, שכן השווי של ABC צנח בחדות במהלך 15 השנים האחרונות. על פי הערכות, שווי רשת ABC עומד על 1.7 מיליארד דולר, שהם 4% בלבד מהשווי של ESPN.

אין עוד נכס מדיה בעולם שהשווי שלו גבוה כמו של ESPN, וזאת מכיוון ששום נכס מדיה אינו מספק תוכן המייצר סכומי כסף גבוהים כל כך. חברות המדיה היחידות ברחבי העולם שהשווי שלהן גבוה מ-40 מיליארד דולר הן ניוז קורפ (58 מיליארד דולר) וקומקאסט (96 מיליארד דולר). השווי של ניוז קורפ נובע מבעלות על עשרות נכסי מדיה שונים, בעוד שקומקאסט גורפת את מרבית השווי שלה מהיותה ספקית כבלים.

עם זאת, מתגברים החששות שההוצאות על תשלומי הזכויות לספורט יפגעו ברווחיות של ESPN בהמשך, זאת בנוסף להתגברות התחרות מצד פוקס ספורטס ו-NBC ספורטס. לאחרונה הסכימו ב-ESPN להכפיל את התשלומים השנתיים עבור זכויות השידור של משחקי הבייסבול, ואילו בשנה שעברה חתמו בערוץ על הסכם לשמונה שנים בשווי 15.2 מיליארד דולר לשידור משחקי ה-NFL.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות