אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שש קרנות זרות מתעניינות ברכישת השליטה באבן קיסר צילום: זהר שחר

בלעדי לכלכליסט

שש קרנות זרות מתעניינות ברכישת השליטה באבן קיסר

הקרנות KKR, פרמירה, אייפקס, רוהן קפיטל, ברקשייר קפיטל ואדוונט, נטלו את מסמכי הרכישה אולם מעדיפות את רכישת אבן קיסר כולה. לעומת זאת, בעלי השליטה הנוכחיים, ובראשם קיבוץ שדות ים, מעדיפים למכור רק את השליטה בחברה

12.11.2012, 06:58 | גולן חזני

לפחות שש קרנות השקעה בינלאומיות מתמודדות על רכישת השליטה בחברת ייצור משטחי השיש אבן קיסר. ל"כלכליסט" נודע כי הקרנות KKR, פרמירה, אייפקס, רוהן קפיטל, ברקשייר קפיטל ואדוונט, נטלו את המסמכים של תנאי הרכישה מידי זרוע הבנקאות להשקעות של ג'יי.פי מורגן, שנשכרה על ידי בעלי המניות הגדולים של החברה - קיבוץ שדות ים (58%) וקרן טנא (24% יחד עם קבוצת טנא) - לטפל במכירת השליטה.

קראו עוד בכלכליסט

הגופים התבקשו להעביר עד ל־14 בחודש הצעות לא מחייבות שיכלול אינדיקציה לגבי המחיר שברצונם לשלם תמורת השליטה בחברה. כיום נסחרת אבן קיסר בארה"ב לפי שווי של 520 מיליון דולר, לאחר במרץ השנה זכתה לתג מחיר של כ־380 מיליון דולר במסגרת הנפקתה לציבור.

יו"ר אבן קיסר מקסים אוחנה, צילום: זהר שחר יו"ר אבן קיסר מקסים אוחנה | צילום: זהר שחר יו"ר אבן קיסר מקסים אוחנה, צילום: זהר שחר

עדיין לא ברור מי מהקרנות תהיה מוכנה לקנות רק את השליטה ולא את כל החברה. העדיפות של המוכרים היא למכור רק את השליטה ולא את החברה כולה, שכן חברי הקיבוץ אינם מעוניינים להיפרד מהנכס וחלק גדול מהם אף איננו מתלהב ממכירת השליטה. הקרנות, לעומת זאת, מעדיפות רכישה מלאה. בכל מקרה, העסקה תהיה מותנית בקבלת אישור אסיפת חברי קיבוץ שדות ים. לפני כשלושה שבועות נחשף ב"כלכליסט" כי מזכירות שדות ים העבירה מכתב לחברי הקיבוץ שבו היא מודיעה כי אין כוונה למכור את אבן קיסר.

מבין שש המתעניינות, אייפקס ופרמירה הן הקרנות היחידות שביצעו עד כה השקעות בישראל. לעומתן, KKR ורוהן ניהלו מגעים לביצוע השקעות אבל לא סיימו אותם, ואילו ברקשייר קפיטל ואדוונט לא ביצעו שום ניסיון למהלך בשוק הישראלי. אייפקס מחזיקה בשליטה בחברת תנובה ובבית ההשקעות פסגות, ופרמירה רכשה לפני כשנה את השליטה בחברת ההשקיה נטפים, וניהלה מו"מ לרכישת כלל ביטוח.

קרן KKR ניהלה עד לפני שלושה חודשים מו"מ אינטנסיבי מול יצחק תשובה לרכישת חברת הביטוח הפניקס, אבל תשובה דחה את ההצעה. כיום מנהלת KKR מו"מ מתקדם להעמדת הלוואה של כ־200 מיליון דולר לאי.די.בי אחזקות שבשליטת נוחי דנקנר. רוהן קפיטל ניהלה מגעים לרכישת השליטה בפרטנר ב־2009 אולם בסופו של דבר נסוגה. ברקשייר קפיטל (הקרן איננה קשורה לוורן באפט) מנהלת 11 מיליארד דולר בחברות תעשייה ואדוונט קפיטל מנהלת כ־25 מיליארד דולר ומושקעת גם היא בחברות תעשיה.

אבן קיסר, שמייצרת משטחי קוורץ טבעי, הציגה ברבעון השלישי עלייה של 4.6% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל ל־77.6 מיליון דולר בזכות צמיחה במכירות בארה"ב. הרווח הנקי שלה גדל ב־23% ל־12.4 מיליון דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות