אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"נתוני האבטלה מטעים. שיעור המועסקים במגזר העסקי בשפל של 12 שנים" צילום: שאול גולן

"נתוני האבטלה מטעים. שיעור המועסקים במגזר העסקי בשפל של 12 שנים"

כך לפי דש ברוקראז' שטוענים כי השיפור באבטלה בספטמבר נבע מהעלייה בתעסוקה במגזר הציבורי. דש: "לא רק שהמגזר הציבורי גדל ביחס למגזר העסקי מבחינת מספר העובדים, אלא שגם פערי השכר בין המגזרים הצטמצמו לטובת המגזר הציבורי"

12.11.2012, 10:30 | שי סלינס

"בחינת נתוני האבטלה בישראל לעומק מטילה צל כבד על התמונה החיובית של הלישכה המרכזית לסטטיסטיקה", כך כותבים בדש ברוקראז' בסקירתם השבועית בהתייחסות לנתוני האבטלה האחרונים לפיהם בספטמבר, שיעור האבטלה עמד על 6.8%, כ-246 אלף מובטלים, ירידה של 0.1% לעומת אוגוסט.

קראו עוד בכלכליסט

"לאור ההאטה במשק והתחזיות הפסימיות של המגזר העסקי, נשאלת השאלה מדוע עדיין לא רואים ביטוי ברור לכך בנתוני שוק העבודה", כותבים בדש ומוסיפים: "תפקוד טוב יחסית של שוק העבודה הושג בשנים האחרונות בעיקר בזכות המגזר הציבורי, בעוד שמשקל המועסקים במגזר העסקי ירד ברבעון השלישי לשפל שלא נראה מתחילת העשור הקודם".

למעשה, טוענים בדש, כל הגידול בהשתתפות בכוח העבודה שהיה בשנה האחרונה, בו כל כך מתגאה הממשלה, נוצר בלי שעלה משקל המועסקים במגזר העסקי בסך האוכלוסייה. "לא רק שהמגזר הציבורי גדל ביחס למגזר העסקי מבחינת מספר העובדים, אלא שגם פערי השכר בין המגזרים הצטמצמו לטובת המגזר הציבורי", טוענים בדש.

"שינוי יחסי כוחות בין המגזר הציבורי למגזר העסקי לטובת הראשון מציבה אתגר לא פשוט בפני הממשלה העתידית שתצטרך להתמודד עם הקיצוצים בתקציבה", הוסיפו מבית ההשקעות.

עם זאת מציינים בבית ההשקעות כי עלייה בגביית המסים, שיפור בצריכה הפרטית והתייצבות ביצוא מצטברים לתמונה כוללת חיובית יחסית של הפעילות המשקית, לעומת החשש מגלישה להאטה במחצית השנייה של השנה.

"נמתין לנתונים נוספים כדי לראות האם השיפור במשק אינו תולדה של גורמים זמניים וחד פעמיים, לפני שנבחן מחדש את התחזיות לשנת 2013. אם יסתבר שהתמונה גרועה פחות מההערכות הקודמות והמשק לא מראה סימני האטה ניכרים, יהיו לכך השלכות על תחזיות הצמיחה, האינפלציה והריבית", מסכמים בדש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות