אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זמן הוא כסף: אפל תשלם 21 מיליון ד' על העתקת עיצוב שעון שוויצרי

זמן הוא כסף: אפל תשלם 21 מיליון ד' על העתקת עיצוב שעון שוויצרי

עיצוב השעון, סמלה של חברת הרכבות הפדראלית בשוויץ מזה יותר מ-70 שנה ואייקון תרבותי, הופיע ביישום השעון של iOS 6 ללא אישור. עתה פורסמו פרטי הסכם הרישוי בין שתי החברות

12.11.2012, 13:24 | סוכנויות הידיעות

אפל תשלם לחברת הרכבות השוויצרית הפדראלית 21 מיליון דולר, לאחר שהואשמה על ידי חברת התחבורה כי אפליקציית השעון שבמערכת ההפעלה iOS 6 הוא חיקוי של עיצוב השעון שתלוי בתחנותיה.

קראו עוד בכלכליסט

השעון השוויצרי המדובר עוצב במקור בשנות ה-40 על ידי מהנדס החברה האנס הילפיקר. הוא נחשב לסמל של החברה ולאייקון שוויצרי חשוב. בתחילה איימו בחברת התחבורה לנקוט בצעדים משפטיים, אך נראה כי תוך מספר שבועות נכנעה אפל ללחץ והסכימה לשלם את הסכום תמורת רישיון להשתמש בעיצוב.

המקור (מימין) והחיקוי של אפל המקור (מימין) והחיקוי של אפל המקור (מימין) והחיקוי של אפל

ההסכם הושג כבר באמצע אוקטובר, אולם רק עתה התפרסם הסכום אותו תשלם אפל. מדובר בסכום קטן עבור חברה המחזיקה בעתודות מזומן של 100 מיליארד דולר. "לא מדובר רק בקבלת כסף, אלא בניסוח הסכם המציין היכן ניתן להשתמש בלוגו, באילו תנאים ולכמה זמן", מסרה דוברת חברת הרכבות השוויצרית פטרישה קלביאז.

לא ההעתקה הראשונה

אפל הואשמה בעבר בהעתקת עיצובים תעשייתיים של חברות שונות. למשל, עיצוב אפליקציית המחשבון בגרסאות הראשונות של iOS הועתק ממחשבון של חברת בראון ויצא לשוק בתחילת שנות ה-70.

אפל מנהלת מאבקים משפטיים סביב נושאי זכויות יוצרים עם חברות רבות ברחבי העולם. אתמול (א') פורסם כי דווקא עם HTC, יצרנית סלולר מתחרה ויריבה מרה של אפל, השיגה החברה הסכם רישוי פטנטים הדדי שיאפשר לחברות להתמקד בעיצוביהן ללא חשש מתביעות.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות