אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב תעבור ב-2020 את סעודיה כמפיקת הנפט הגדולה בעולם צילום: Shutterstock

ארה"ב תעבור ב-2020 את סעודיה כמפיקת הנפט הגדולה בעולם

זאת הודות לעלייה הצפויה בביקוש לפצלי נפט, כך לפי הערכות הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה. הערכה זו מנוגדת למסקנות דו"ח משנה שעברה, אז נטען רוסיה וסעודיה יתחרו ביניהן על הבכורה

12.11.2012, 13:34 | סוכנויות הידיעות
עלייה צפויה בביקוש לפצלי נפט, תתבטא בהפיכתה של ארצות הברית ליצרנית הנפט הגדולה בעולם עד 2020, מהלך שיכלול את הדחתה של סעודיה מהכס, ויהיה בעל השלכות על אספקת האנרגיה העולמית ועל המאזן הגיאופוליטי, כך לפי הערכות הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה (IEA).

על פי הדו"ח השנתי של הסוכנות, שמייעצת למדינות המתועשות בנוגע למדיניות האנרגיה שלהן, מפת האנרגיה העולמית "תהיה חייבת להיות משורטטת מחדש בשל העלייה בייצור נפט וגז בארצות הברית". עם זאת, ההערכה האחרונה מנוגדת למסקנות הדו"ח של שנה שעברה, אז העריכו כי רוסיה וסעודיה יתחרו ביניהן על הבכורה.

ארה"ב בדרך לעקוף את סעודיה, צילום: אי פי אי ארה"ב בדרך לעקוף את סעודיה | צילום: אי פי אי ארה"ב בדרך לעקוף את סעודיה, צילום: אי פי אי

"עד 2020 ארצות הברית צפויה להפוך ליצרנית הנפט הגדולה בעולם, ובכך לעקוף את סעודיה", נכתב בדו"ח. "התוצאה תהיה ירידה מתמשכת בייבוא הנפט לארצות הברית (שעומד כעת על 20% מהצרכים שלה), שתסתכם בהפיכתה של ארצות הברית ליצואנית נפט מובילה עד 2030".

השינוי המהותי ינבע בעיקרו מפיתוח מהיר מהצפוי של משאבי פחמימן הלכודים בפצלים, ועלייה בקצב שחרורם.

על פי מנהל מידע האנרגיה בוושינגטון, תפוקת הנפט האמריקאית עלתה מאז תחזית סוכנות האנרגיה של שנה שעברה ב-7% ל-10.76 מיליון חביות ביום.

מהדו"ח של הסוכנות עולה גם כי העצמאות של אמריקה בתחום האנרגיה עשויה להוביל לשינויים בבריתות צבאיות, שכן וושינגטון תוחלף על ידי המדינות האסייתיות שצריכות לאבטח את נתיבי מיכליות הנפט. "ההתמקדות תהיה על אבטחת הנתיבים האסטרטגיים שמובילים את הנפט מהמזרח התיכון לשווקים באסיה", נכתב בדו"ח. עם זאת, מזהירים כי הופעת פצלי הנפט עשויה להוביל להתגברות התחרות על משאבי מים הנחוצים לפרויקטי אנרגיה. פצלי נפט וגז מחולצים על ידי החדרתם בלחץ גבוה של מים, חול וכימיקלים לתוך האדמה על מנת לפצח את הסלעים. אך השימוש המוגבר במים "יגביר במידה משמעותית את העלויות הנלוות, ועשוי לאיים על יכולת הקיום של הפרויקטים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות