אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל חברת החשמל: "הציבור בישראל התרגל לטוב" צילום: עמית שעל

מנכ"ל חברת החשמל: "הציבור בישראל התרגל לטוב"

ועדת הכספים אישרה את העברת ערבויות המדינה לחברת החשמל. יו"ר הוועדה גפני: "החברה צריכה לתרום משהו - צריך להפסיק את החשמל חינם"

13.11.2012, 10:48 | ליאור גוטמן

ועדת הכספים אישרה היום (ג') הענקת ערבות של מיליארד שקל לחברת החשמל. ארבעה חכ"ים הצביעו בעד (ברוורמן, פיניאן, ווהבה ושאנן), ואחד נמנע (אזולאי). 

קראו עוד בכלכליסט

במהלך הדיון אמר מנכ"ל החברה אלי גליקמן כי "כל חברה אחרת לא היתה מספקת חשמל במציאות בה 80% מהעלויות מיוחסות למחירי הדלקים. 10% עד 15% מיוחסים לעלויות שכר. אם היינו יושבים עם העובדים על רפורמה היינו סוגרים את זה כבר היום בערב".

לדבריו, "הנהלת החברה רוצה רפורמה, הדירקטוריון רוצה רפורמה, הוועד רוצה רפורמה והאוצר רוצה רפורמה. השאלה היא מי יניע את זה" . גליקמן הזכיר שבמדינות אחרות בעולם, כמו ארה"ב וקנדה, היו בקיץ האחרון הפסקות חשמל ארוכות אבל אף אחד לא זוכר זאת. "הציבור התרגל לטוב. חברת החשמל נקלעה לבעיית תזרים מזומנים, העיתונות והתקשורת הציגו כאילו גנבנו מיליארד וחצי שקל מהציבור. הגז מתמר אמור להקדים בחודש, הגז מים תטיס אמור לעלות בהיקף ההזרמה. ומה יקרה אם אלו לא יקרו? שוב הציבור יגיד שגנבנו ממנו?", הטיח גליקמן.

בתחילת הדיון אמר יו"ר ועדת הכספים משה גפני כי "בסוף אוגוסט אישרנו ערבות לחברת החשמל ודרשנו שהיא תביא תוכנית התייעלות ורפורמה שכתוצאה ממנה נמשיך בדיון של ערבויות נוספות. רפורמה לא קיבלנו ובינתיים התבשרנו שנעלמו 1.4 מיליארד שקל מהחברה. לדעתי, גם החברה צריכה לתרום משהו וצריך להפסיק את החשמל חינם. מה שמרגיז אותי זה שמדברים על העלאת תעריפי החשמל".

לדבריו של גפני, "המשמעות של העניין היא שחברת החשמל נמצאת במשבר כלכלי קשה ומי שעומד מאחריה הוא לא מפעל עסקי, המדינה עומדת מאחוריה, והראייה היא שהאוצר נלחם על הערבות אפעילו יותר מהחברה עצמה. אני לא מבין למה באו אלי ברגע האחרון עם זה".

כהן. "התעריף אמור היה לעלות ב-50%", צילום: מיקי אלון כהן. "התעריף אמור היה לעלות ב-50%" | צילום: מיקי אלון כהן. "התעריף אמור היה לעלות ב-50%", צילום: מיקי אלון

מנכ"ל האוצר דורון כהן אמר בדיון שמשבר הדלקים של חברת החשמל, שמקורו גם בהיעדר הגז המצרי, עלה למשק מיליארדי שקלים, שווה ערך ל-1.5%-2% מהתוצר. "תעריף החשמל היה אמור לעלות בקרוב ל-50%. צריכת הגז ירדה לאספקה מינימלית ורק היום עלתה לרף של 40% מהחוזים המקוריים. תארו לעצמכם שהתעשיינים היו צריכים לעמוד בפני מציאות כזו. המשק לא היה עומד במהלך כזה ונאלצנו להגיע למתווה שהעלאת התעריף תתפרש על פני כמה שנים והממשלה מצידה תסייע עם המימון. מאז שקיבלנו את ההחלטות אנחנו עוזרים גם כשיש טעויות בחברה והיא צריכה להתמודד איתם", אמר כהן.

כהן פנה אמר כי כבר ב-2013 תידרש ערבות מדינה נוספת של 2 מיליארד שקל. "יכול להיות שלא יצטרכו את הערבות הזאת כי אספקת הגז ממאגר תמר עשויה להקדים בכמה חודשים.

אנחנו מבקשים מכולם להתגייס כדי לעזור לחברה. חשבון סגור שנמצא בידי רשות החשמל יוקפא ולא ייעשה בו שימוש אלא במקרה חירום עתידי. עד סוף השנה אמורים להיות שם כחצי מיליארד שקל. אנחנו שוקלים מחיקת חובות לחברה וניקח רו"ח חיצוני שיעזור לנו לבחון את הנושא". להערכת כהן, ניתן להציג מתווה סופי לרפורמה לחברת החשמל בחצי השנה הקרובה.

רון טל. "קיץ קשה", צילום: יוסי וייס רון טל. "קיץ קשה" | צילום: יוסי וייס רון טל. "קיץ קשה", צילום: יוסי וייס
"אפשר לבצע את הרפורמה בחברה כבר מחר"

יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל הסביר בדיון שהקיץ האחרון היה קשה בחינת משק החשמל ובחלק מהימים רזרבת הייצור עמדה על 5%. "עלויות הדלקים שלנו עלו פי שניים והמדינה כפתה עלינו להמשיך עם תעריפי חשמל נמוכים. ערבויות המדינה ניתנות כדי שנוכל להתמודד עם עלויות הדלקים".

לדבריו "קיבלנו החלטות בתוך החברה בנוגע למצב הפיננסי. כרית הביטחון תגדל ל-3 מיליארד שקל כבר בשנה הקרובה. 2 מיליארד שקל יבואו מגיוס שייעשה בימים הקרובים. נמחזר חובות מוקדם ממה שתוכנן. אנחנו משוכנעים שנבצע את הרפורמה בחברת החשמל והיא יכולה להתקיים כבר מחר, אבל בגלל מגבלות פוליטיות יש מגבלות משפטיות, וזה לא יקרה לפני הבחירות". לטענתו, מהרגע שתקום ממשלה חדשה תושק רפורמה תוך שלושה חודשים.

יו"ר ועד עובדי חברת החשמל דוד (מיקו) צרפתי דיבר על חוסר הוודאות בחברה. "בואו נשב היום לסגור את העסק הזה אחת ולתמיד 20 שנה קדימה. העובדים בחברה לא יכולים לחיות בחוסר ודאות וזה הורג אותם. העובד לא יכול לעמוד על עמוד 70 מטר גובה תחת אש ולא לדעת מה קורה איתו מחר. לאוניה הזאת יש עשרה קברניטים כל אחד רץ איתה לכיוון אחר", אמר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

58 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

57.
מנכ"ל חברת חשמל לאן??
קראתי ועקבתי בעיון רב לדברי המנכ"ל לא שמעתי ולא ראיתי הודאה בטעות-אלא התנפלות על הצרכן המסכן! אדוני המנכ"ל-טעית,שגית,לא ראית-תתפטר! בכל מקום אחר בעולם -לוקח האחראי לניהול אחריות ומפנה מקום ליותר טוב. נראה לי שגם כבודו "נדבק" לתפקיד בכוח-למה לא.בתנאי שכר כאלו ???
amir , natanya  |  13.11.12
56.
חוצפה ועזות רוח
יש לך אדון גליקמן.מי שמעז לבקש 100000 שח עבור זה שהוא נשאר לעבוד ן3000 שח תןספת לפנסיה והכל למען ביצוע הרפורמה הוא חצוף שודד הקופה הציבורית וחסר כל אחריות ציבורית. משכורות העתק שלכם אין להם אח ורע בשום מקום ודי בזאת שנציין שהמשכורת הממוצעת בחח"י היא 240000 שח זה נראה לך הגיוני פי 2.5 מהמשק. אתם חזירים שלא יודעים שובע מתנהלים בחוסר אחריות ציבורית וצריך מזמן לשלוח אתכם הביתה כי הועד מנהל אתכם ולא אתם את העובדים
פולי , שרון  |  13.11.12
55.
התרגלנו לטוב???
היחידים שהתרגלו לטוב הם דירקטורים, מנהלים, עובדים וספקים. ההשוואה לארה״ב או לקנדה אכן במקומה ואני מציע רכבת אווירית לצפון אמריקה כדי שנלמד להעריך את כישורי הניהול של המנהלים והדירקטורים שלנו. מחישוב פשוט שערכתי ניתן להטיס את כל התושבים הבוגרים ועדיין לא להגיע לסכום הגרעון האדיר שאתה , הגאון הניהולי וחבריך יצרתם.
גבי , השרון  |  13.11.12
לכל התגובות