אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צפי הכנסות הפרמיירליג מזכויות שידור: 5 מיליארד ליש"ט צילום: איי אף פי

צפי הכנסות הפרמיירליג מזכויות שידור: 5 מיליארד ליש"ט

זאת לאחר שהחוזים הבינלאומיים הסופיים יחתמו בחודש הבא. קבוצות הפרמיירליג צפויות לרשום ביחד עלייה של יותר מ-500 מיליון ליש"ט בשנה

13.11.2012, 15:13 | סוכנויות הידיעות

קבוצות הפרמיירליג צפויות ליהנות החל מהעונה הבאה מזינוק חד בהכנסות מהטלוויזיה, זאת מכיוון שההכנסות מזכויות השידור המקומיות והבינלאומיות ככל הנראה יעלו על 5 מיליארד ליש"ט, לאחר שהחוזים הבינלאומיים הסופיים יחתמו בחודש הבא.

קראו עוד בכלכליסט

בזכות החוזה המרשים של 3.018 מיליארד ליש"ט, שנחתם ביוני עם סקיי ו-BT, עבור זכויות השידור המקומיות לשלוש עונות החל מעונת 2013-14, ו-178 מיליון ליש"ט שישלם ה-BBC עבור שידור תקציר משחק השבוע, נראה שהפרמיירליג ככל הנראה תשפר את 1.4 מיליארד ליש"ט שגרפה מחוזי השידור הבינלאומיים, במסגרת ההסכם הנוכחי.

אם כלל ההכנסות יחצו את רף ה-5 מיליארד ליש"ט, כפי שמצפים, הסכום שיועבר לקבוצה שתזכה באליפות בעונת 2013-14 ככל הנראה יעמוד לראשונה על למעלה מ-100 מיליון ליש"ט. בפגישה שתיערך בהמשך השבוע, יעודכנו קבוצות הפרמיירליג לגבי ההסכמים האחרונים שיחתמו, כמו כן בפגישה ידונו בהצעות שמנסות להשיק גרסה מקומית של מדיניות הפייר פליי הפיננסי של אופ"א, או החלת צעדים אחרים לפיקוח על העלויות, כגון הגבלת צמיחת השכר.

הזינוק בהכנסות יתקבל בברכה על ידי הקבוצות, שמנסות לאזן את התקציבים שלהן כך שיעמדו בחוקי הפייר פליי הפיננסי של אופ"א, ומקוות לנצל את הפוטנציאל השיווקי שלהן ברחבי העולם, אולם מנגד מתגבר החשש שההכנסות למעשה יעברו ישירות לשחקנים, בדמות משכורות גבוהות יותר.

מצלמות סקיי. חוזי השידור הקיימים, שבתוקף עד סוף העונה הנוכחית, היוו בעצמם עלייה משמעותית בהכנסות משווקים בינלאומיים מ-650 מיליון ליש"ט עבור שלוש השנים הקודמות ל-1.4 מיליארד ליש"ט עבור 2010-2013. בסך הכל, השווי של העסקאות הנוכחיות עומד על 3.5 מיליארד ליש"ט, צילום: רויטרס מצלמות סקיי. חוזי השידור הקיימים, שבתוקף עד סוף העונה הנוכחית, היוו בעצמם עלייה משמעותית בהכנסות משווקים בינלאומיים מ-650 מיליון ליש"ט עבור שלוש השנים הקודמות ל-1.4 מיליארד ליש"ט עבור 2010-2013. בסך הכל, השווי של העסקאות הנוכחיות עומד על 3.5 מיליארד ליש"ט | צילום: רויטרס מצלמות סקיי. חוזי השידור הקיימים, שבתוקף עד סוף העונה הנוכחית, היוו בעצמם עלייה משמעותית בהכנסות משווקים בינלאומיים מ-650 מיליון ליש"ט עבור שלוש השנים הקודמות ל-1.4 מיליארד ליש"ט עבור 2010-2013. בסך הכל, השווי של העסקאות הנוכחיות עומד על 3.5 מיליארד ליש"ט, צילום: רויטרס

קראו עוד בכלכליסט

חוזי השידור הקיימים, שבתוקף עד סוף העונה הנוכחית, היוו בעצמם עלייה משמעותית בהכנסות משווקים בינלאומיים מ-650 מיליון ליש"ט עבור שלוש השנים הקודמות ל-1.4 מיליארד ליש"ט עבור 2010-2013. בסך הכל, השווי של העסקאות הנוכחיות עומד על 3.5 מיליארד ליש"ט. פירוש הדבר שקבוצות הפרמיירליג צפויות לרשום ביחד עלייה של יותר מ-500 מיליון ליש"ט בשנה.

ההכנסה מהשווקים הבינלאומיים מחולקת באופן שווה בין 20 המועדונים בפרמיירליג, בעוד שההכנסה מחוזי השידור הקיימים מוקצית על פי סולם יורד המבוסס על המיקום בטבלה ומספר ההופעות בטלוויזיה. בדומה לזינוק החד בהכנסות המקומיות, שנבע מהתחרות ב-20 השנה האחרונות בין סקיי ומספר יריבות, נראה כי כעת מתפתח תהליך זהה ברחבי העולם.

בארצות הברית, NBC גברה על מחזיקות הזכויות הנוכחיות פוקס ו-ESPN, ותשלם 250 מיליון דולר (157 מיליון ליש"ט) עבור שידור המשחקים לאורך שלוש עונות, סכום הגבוה פי 3 מהחוזה הקיים, כמו, כן היא תשדר ברשת הארצית שלה מספר גבוה יותר של מספרים.

סגן יו"ר מנצ'סטר יונייטד, אד וודוורד, אמר לאחרונה שארצות הברית מייצגת את יעד הצמיחה המוביל של הקבוצה, לאחר שמספר גורמים התלכדו כך שהיא מוכנה להמראה.

בברזיל, הזכויות נפרדו לראשונה מחוזה כלל – יבשתי, ונמכרו באופן פרטני לפוקס ו-ESPN תמורת 50 מיליון דולר, זינוק של פי 4 מהשווי המשוער של הזכויות במסגרת עסקת דרום אמריקה הקודמת.

לעומת זאת, בסין ההתמקדות הייתה על הרחבת ההיקף, ולא על מקסום ההכנסות. בשבוע שעבר נחתם חוזה לשש שנים עם סוכנות סופרספורטס מדיה, במסגרתו היא תוכל למכור משחקים לערוצים מקומיים ברחבי המדינה. לא מדובר בחוזה זכויות רגיל, שכן הוא כולל הסכם שיווק משותף לקידום הקבוצות במדינה.

החוזים סוכמו כבר בארצות הברית ובדרום אמריקה, דרום אפריקה ובאפריקה מדרום לסהרה, סין סינגפור וסקנדינביה. החוזים באסיה, אוסטרליה, המזרח התיכון וצפון אפריקה, יושלמו ככל הנראה בשבועיים הקרובים.

עליות בהכנסות, בייחוד מהמזרח התיכון, צפויות לנבוע מהתחרות בין אל ג'זירה והמתחרות שלה.

ההסכם עם שאר אירופה, לא כולל סקנדינביה, יושלם ככל הנראה עד חג המולד. לנוכח הניצחון החלקי של בעלת הפאב מפורטסמות' בבית המשפט האירופי, הועלו השערות כי הזכויות אולי ימכרו במסגרת חוזה כלל – אירופי אחד, על מנת להימנע מהאפשרות של ערוצים מתחרים שיפגעו אחד בשני.

אולם, נראה כי בפרמיירליג ימשיכו למכור את הזכויות על בסיס אזורי, ויגבילו את מספר המשחקים שמתחילים בשלוש בצהריים בכל הצעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות