אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשנה ליועץ המשפטי: כיל לא תחליף ידיים עד אחרי הבחירות צילום: עומר מסינגר

בלעדי לכלכליסט

המשנה ליועץ המשפטי: כיל לא תחליף ידיים עד אחרי הבחירות

בחוות דעת שהגיש אבי ליכט למשרדי הממשלה המעורבים בעסקת המיזוג בין ענקית הכרייה הקנדית לכיל, ציין כי אין דחיפות להשלמת העסקה, ויש לחכות עד לכינון הממשלה החדשה. עם זאת הוסיף: אם יושלמו ההליכים, ניתן יהיה לפנות לאישור מחודש

14.11.2012, 06:50 | גולן חזני

עסקת המיזוג בין פוטאש הקנדית לכיל הישראלית לא תוכל לקרות לפני הבחירות. כך עולה מחוות דעת שהעביר אבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, למשרדי הממשלה הרלבנטיים. יש לציין כי חוות הדעת אינה נוקבת במפורש באיסור לבצע את העסקה, אולם ההתנהלות בין ליכט למשרדי הממשלה מבהירה מעל לכל ספק כי זו לא תיחתם לפני הבחירות.  

ליכט, שהתבקש על ידי משרד ראש הממשלה, האוצר והתמ"ת לבחון אישור למיזוג על פי מניית המדינה בכיל ובחברות־הבנות שלה, מציין בחוות הדעת כי מאחר שאין כרגע שום תשתית לדחיפות העסקה, אין למעשה להשלימה עד לכינון ממשלה חדשה כדי לא לכבול את ידיה.

קראו עוד בכלכליסט

 ליכט מוסיף כי מדובר בעסקה מורכבת הדורשת אישורים והליכים שונים הן בארץ והן בחו"ל, ועד כה התקיימו מגעים ראשוניים עם החברות ולא הוגשה בקשה רשמית לאישור העסקה, ופגישה בין נציגי המדינה לפוטאש צפויה בתחילת דצמבר.

גורמי המדינה לא נדרשו לשאלות המדיניות והמשפטיות הנוגעות למיזוג, וליכט הבהיר בתשובה כי אין כל מניעה משפטית להמשיך לקיים את עבודת המטה לקראת קבלת ההחלטה גם בתקופת הבחירות ובכלל זה להיפגש עם נציגי החברות, אולם אין להאיץ את ההליכים בגלל הבחירות ואין לעכבם בגלל הבחירות.

אבי ליכט. עסקה מורכבת, צילום: גיא אסאיג אבי ליכט. עסקה מורכבת | צילום: גיא אסאיג אבי ליכט. עסקה מורכבת, צילום: גיא אסאיג

ליכט בחן באילו שלב מצויים המגעים, והתרשם כי הנחת הגורמים המעורבים בתהליך היא כי עבודת המטה לא תושלם עד הבחירות. "אם באופן מפתיע המגעים כן יבשילו לכלל עסקה, הרי שלאור מורכבות הנושא ורגישותו וכיוון שלא הוצגה בשלב זה כל תשתית לדחיפות העסקה, אין להשלים את העסקה עד לכינון ממשלה חדשה ואין לכבול את ידיה. זאת בהתאם לעקרונות האיפוק שנקבעו בהנחיות היועץ המשפטי לממשלה ופסיקת בית המשפט העליון", הבהיר ליכט.

עם זאת הבהיר ליכט כי אם יושלמו ההליכים קודם לבחירות ויהיו מי שיסברו כי יש להשלים את העסקה בתקופת הבחירות, ניתן יהיה לשוב ולפנות אליו בבקשה מפורטת בהתבסס על העקרונות שנקבעו בהנחיות היועץ ופסיקת ביהמ"ש העליון.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", כיל ופוטאש מנהלות מגעים למיזוג בעסקת מניות שבה יקבלו בעלי המניות של כיל מניות בפוטאש, והחברה לישראל צפויה לקבל בעסקה כזו 15% ממניות פוטאש.

מאז החשיפה התעוררו התנגדויות שונות, בראשן של מיכל עבאדי־בויאנג'ו, החשבת הכללית באוצר, שהגישה הסתייגויות למתווה העסקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות