אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון אנושי: המסיבה הכי מאובטחת בעיר צילום: אוראל כהן

הון אנושי: המסיבה הכי מאובטחת בעיר

טייקוני "ביטחון המולדת" באו למכור טכנולוגיות חדשות למדינות מפוחדות

15.11.2012, 09:22 | ארי ליבסקר

קוקטייל הפתיחה של הכנס השני לביטחון המולדת, שנערך ביום ראשון בערב בגני התערוכה בתל אביב, התמנגלו בחגיגיות הרגילה, עם יין משובח ומתאבנים, בכירי עולמות ההומלנד סקיוריטי וההום דיפנס, אנשים שבנו קריירה מפוארת מאז פיגועי 11 בספטמבר.

על הבמה שרה להקה את "Imagine" של ג'ון לנון, שיר שכיכב גם בכנס הקודם לפני שנתיים. לרגע נדמה היה שלא מדובר באירוע של תעשייה ביטחונית שמתפרנסת מתחושות החרדה והפחד העולמיות וייצאה בשנה שעברה ב־1.3 מיליארד דולר, אלא באירוע של מרצ, שבביתן סמוך התקיימו באותו יום הפריימריז שלה. בין השירים קשה היה לשמוע את הנפילות בעוטף עזה.

נציגי מעמד הביניים. (מימין) עופר זקס, אהוד ברק ויעקב פרי, צילום: אוראל כהן נציגי מעמד הביניים. (מימין) עופר זקס, אהוד ברק ויעקב פרי | צילום: אוראל כהן נציגי מעמד הביניים. (מימין) עופר זקס, אהוד ברק ויעקב פרי, צילום: אוראל כהן

בראש הכנס עמד יעקב פרי, שאמר לי: "עכשיו אני בכובע של נשיא הוועידה ולא של יו"ר מזרחי טפחות", ורמז לי שאינו רוצה לדבר על תפקידו בבנק. ומה עם הכובע של הפוליטקאי הטרי במפלגה של יאיר לפיד, שאמור לייצג את מעמד הביניים עם משכורת של האלפיון העליון? פרי בא מוכן: "במשך 18 שנה שירתתי את המדינה וקיבלתי משכורת של מעמד הביניים, ואני יודע מה זה להיות חלק ממעמד הביניים. דווקא מהמקום שבו אני נמצא עכשיו אני יכול לעזור למעמד הביניים יותר".

בעודי מהרהר בדברים של פרי פגשתי את אריה זייף, שהציג את חליפת היוקרה שלו לחובב החליפות המושבע אלכס גלעדי. "רק בגללך הגעתי לאירוע עם חליפה", אמר לו זייף, ודליה מזור, בת זוגו של גלעדי, הוסיפה: "אפילו אני ראיתי אותו מעט פעמים בלי חליפה".

דליה מזור ואלכס גלעדי, צילום: אוראל כהן דליה מזור ואלכס גלעדי | צילום: אוראל כהן דליה מזור ואלכס גלעדי, צילום: אוראל כהן

אבל גלעדי והחליפה לא החזיקו מעמד הרבה זמן. מכיוון שהנואם המרכזי בכנס היה שר הביטחון אהוד ברק, במעבר בין הקוקטייל לאולם הנאומים נדרשו האורחים לעמוד בתור לבידוק ביטחוני. גלעדי החליט לוותר ופרש הביתה: "אם שר הביטחון לא בא לשמוע אותי מחר מרצה על אבטחה באירועי ספורט, אני לא אבוא לראות אותו".

בינתיים התעורר חשש שברק לא יגיע בגלל ההסלמה בדרום, אבל לבסוף הוא בא וניצל את הבמה כדי לאיים קצת על חמאס ולעשות תעמולת בחירות למפלגתו. כשברק ירד מהבמה לחץ את ידו אחד מאנשי משרד החוץ, שאמר לו: "אתה חייב לפגוש את שר ההגנה הניגרי, הוא תותח גדול".

למחרת המינגלינג התקיים היום המקצועי של הכנס, שבו פגשתי את עמוס מלכא, מנכ"ל אימפריית הביטחון לוג'יק ודירקטור באי.די.בי פתוח. מלכא אמר: "לוג'יק חברה גדולה מכדי להיות פה, אנחנו כבר בשלב אחר, מעבר לכנס הזה". על הטלטלות באי.די.בי פתוח אמר: "אני לא מודאג, אני בטוח שהחברה תצליח להתגבר על המשבר, היא איתנה ויציבה מאוד".

בבוקר עוצב מתחם הכנס כעיר מאובטחת, עם כבישים, רמזורים, מעברי חציה ודוכנים שמוכרים צעצועי מלחמה לגברים בחליפות ממדינות מתפתחות. על אחד הדוכנים הוצגו, למשל, עכברים שאמורים לזהות סמים וחומרי נפץ, עם נציג מכירות שהסביר איך זה עובד ומדענית בחלוק לבן שתרגלה את העכברים לעיני האורחים. איזי בורוביץ אמר שזו המצאת העשור לדעתו.

אחר כך פגשתי את התעשיין צביקה ימיני שאמר, נלהב: "פגשתי קודם מישהו שהראה לי כדור טניס שכשאתה זורק אותו באוויר הוא נראה כמו כדור טניס, אבל יש לו מצלמות שמסוגלות לצלם בזווית של 360 מעלות. ואני חשבתי, איך ייתכן שעם כל הטכנולוגיה החדשנית הזאת אף אחד עדיין לא מצא פתרון נורמלי להתמודדות עם כמה פלסטינים שמשגרים צינורות ברזל וממררים את חיים של 1.5 מיליון ישראלים?"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות