אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבצע "עמוד ענן": מטחים בלתי פוסקים, אושר לצה"ל לגייס מילואים צילום: רויטרס

מבצע "עמוד ענן": מטחים בלתי פוסקים, אושר לצה"ל לגייס מילואים

מאז חיסול רמטכ"ל חמאס, נורו יותר מ-60 רקטות מעזה. גראדים פגעו בבאר שבע ובאשדוד, רקטות נורו גם לאשקלון. כיפת ברזל יירטה 23 רקטות. הקבינט אישר לגייס מילואים והסמיך את פורום השלישייה - נתניהו, ברק וליברמן - להחליט על המשך המבצע. מצרים החליטה להחזיר את השגריר להתייעצויות בקהיר

14.11.2012, 23:38 | ynet

בחמאס הבטיחו כי "ערי ישראל יישרפו" - והתגובה על חיסול רמטכ"ל ארגון הטרור לא איחרה לבוא: מעט לפני השעה 8 בערב - כארבע שעות אחרי חיסולו של אחמד ג'עברי בעזה - נשמעה אזעקה בבאר-שבע כשמטחים של גראדים נורו לעבר העיר ולעבר אופקים. שתי רקטות התפוצצו בבאר שבע וגרמו נזק למכוניות ולחנויות, איש לא נפגע. מערכת כיפת ברזל יירטה 17 רקטות, כמה מהן ששוגרו לעבר אשדוד, שם התפוצצה רקטה ליד בית ובשטח פתוח. נזק קל מאוד נגרם לבית.

רקטה אחת פגעה בכבל חשמלי באזור אשכול וגרמה לשיבושים באספקת החשמל. משעות הערב נורו יותר מ-55 רקטות לעבר גזרת המחוז הדרומי - 47 נפלו בנגב ושמונה באזור לכיש. 15 בני אדם לקו בחרדה בבאר שבע ובאשדוד.

מוחמד ג מוחמד ג'עברי | צילום: רויטרס מוחמד ג

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר במסיבת עיתונאים בקריה בתל אביב כי חיסול ג'עברי מהווה "מסר" לארגון הטרור. שר הביטחון, אהוד ברק, הוסיף כי בשעה הראשונה של מבצע "עמוד ענן" פגע צה"ל ברוב טילי הפאג'ר של חמאס. במהלך הערב ספינות טילים של חיל הים תקפו יעדי טרור בצפון רצועת עזה מהים. זוהו פגיעות במטרות. כמו כן, חיל האוויר תקף שני פעילי טרור בזמן שנסעו על קטנוע ברצועת עזה, זמן קצר לאחר שביצעו ירי רקטי לעבר ישראל. זוהתה פגיעה במטרה.

מפקד כיבוי מרחב נגב, אלי פרץ, אמר לאחר הנפילה בבאר שבע: "הצוותים שלנו הגיעו לטפל בשתי זירות, האחת זירה שבה הייתה פגיעה ישירה בכלי רכב ומספר כלי רכב אחרים עלו באש והשנייה במרכז קניות. הצוותים פרוסים וערוכים ומטפלים בזירות בשעה זו". אלברט רפאלוב, תשוב באר שבע שמתגורר באזור בו נפלה אחת מהרקטות סיפר: "ראיתי פיצוץ גדול וכל הזכוכיות התנפצו".  

 

עזה, הערב, צילום: איי פי עזה, הערב | צילום: איי פי עזה, הערב, צילום: איי פי

 

ג'עברי חוסל לצד בנו בעת שהיה ברכבו, ובכך ניתן האות למבצע "עמוד ענן". בשעות הראשונות של המצבע, שעליו מפקד הרמטכ"ל בני גנץ מהקריה בתל-אביב, תקף חיל האוויר יותר מ-20 פעמים ברצועה ובמהלך התקיפות נהרגו שישה פלסטינים, ובהם ג'עברי. במהלך התקיפות הושמדו עשרות רקטות וטילים ארוכי טווח שבארסנל של חמאס והג'יהאד האיסלאמי, ובהם גם טילי פאג'ר 5.

עזה, הערב, צילום: איי אף פי עזה, הערב | צילום: איי אף פי עזה, הערב, צילום: איי אף פי

התגובה הראשונית של חמאס הייתה ירי שתי רקטות למועצת חוף אשקלון. תושבי המועצה האזורית אשכול הונחו להישאר במרחבים המוגנים מעכשיו עד להודעה חדשה. פיקוד העורף הורה גם לבטל את הלימודים מחר בכל היישובים שנמצאים במרחק 40 קילומטר מהרצועה.בנוסף, שר הביטחון אהוד ברק הכריז על מצב מיוחד בעורף לטווח של עד 40 קילומטרים מהרצועה. ההכרזה תובא לאישור הממשלה בקרוב.

המכונית של ג המכונית של ג'עברי לאחר החיסול | צילום: רויטרס המכונית של ג

בנוסף, שר הביטחון אהוד ברק הכריז על מצב מיוחד בעורף לטווח של עד 40 קילומטרים מהרצועה. ההכרזה תובא לאישור הממשלה בקרוב.

במהלך הערב השתרכו תורים ארוכים בתחנות הרכבת בדרום, שעות ספורות לאחר החיסול. בבאר-שבע נהרו מאות סטודנטים ואלפים מתושבי הדרום לתחנת הרכבת בעיר על מנת לצאת מהאזור, באשדוד נרשמו פקקי תנועה ביציאות מהעיר, חנויות נסגרו מוקדם עקב המצב הביטחוני ותושבים מיהרו לחדש את המלאי - מחשש למערכה ממושכת.

 

פיקוד העורף פרסם הנחיות לתושבי הדרום, שיישארו בתוקף עד מחר בשעה 18:00. על פי ההנחיות, כל הלימודים במוסדות הממוקמים בטווח של 40 קילומטרים מרצועת עזה לא יתקיימו מחר. פיקוד העורף הדגיש כי אין שינוי בהנחיות ההתגוננות בעקבות פעילות מערכת כיפת ברזל משום שהמערכת אינה נותנת מענה הגנתי מלא לירי. לפיכך יש להישמע להנחיות, שהוכחו כמצילות חיים, להקפיד על כניסה למרחבים המוגנים ועל הישארות בהם עשר דקות מרגע הישמע האזעקה או קול נפץ. עדכונים שוטפים גם באתר פיקוד העורף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות