אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הבריאות שוקל: טבע מחוץ למכרז תחליפי החלב צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

משרד הבריאות שוקל: טבע מחוץ למכרז תחליפי החלב

המשרד הודיע בשימוע שנערך לטבע כי היא אינה עומדת באחד מתנאי הסף של המכרז לאספקת תחליפי חלב, הקובע כי מגיש ההצעה חייב להיות יבואן או יצרן המוצר. ההחלטה תתקבל בשבוע הבא. טבע: "המתחרות מנסות להפעיל לחץ פסול"

15.11.2012, 10:09 | אורנה יפת

משרד הבריאות שוקל לפסול את טבע ישראל מהשתתפות במכרז לאספקת תחליפי חלב לבתי החולים הממשלתיים, כך נודע ל"כלכליסט".  

קראו עוד בכלכליסט

החלטה סופית בעניין צפויה להתקבל ביום ראשון. הפסילה עומדת על הפרק לאחר שטבע לא עמדה לכאורה באחד מתנאי הסף להשתתפות במכרז, שקובע כי מי שמגיש את ההצעה למכרז חייב להיות היבואן או היצרן של המוצר. טבע משווקת את נוטרילון, אך יבואנית המוצר היא חברת אביק, חברה שנמצאת בבעלות טבע תעשיות פרמצבטיות, והיצרנית של נוטרילון היא חברת נוטרישה ההולנדית.

שלשום נערך שימוע לחברת טבע שבמסגרתו הודיע משרד הבריאות לחברה כי היא איננה עומדת בתנאי הסף של המכרז כפי שמופיע בסעיף 9.5 במכרז לאספקת תחליפי חלב לבתי חולים. סעיף זה קובע כי מגיש ההצעה חייב לצרף להצעה "רישיון יצרן או רישיון יבוא מוקדם בתוקף ממשרד הבריאות, על פי הנדרש בצו הפיקוח על מצרכים ושירותים".

בהמשך למצוין בתנאי הסף למכרז, פנתה לפני כחודש וחצי חברת טבע למשרד הבריאות בשאילתה בה ביקשה לוודא שאין מגבלה כי ההצעה למכרז תוגש על ידי חברת אביק, שהיא יבואנית של התכשירים מתוצרת נוטרישה. על כך ענה משרד הבריאות במכתב לחברה: "המציע במכרז הוא זה שאמור לעמוד בכל תנאי הסף המופיעים בסעיף 9 למכרז לרבות הרשיונות והתעודות המצוינים בו". כלומר, משרד הבריאות הבהיר לטבע כי מי שמציע את ההצעה צריך להיות בעל רשיון יבואן או רשיון יצרן.

משרד במלכוד

משרד הבריאות נקלע למלכוד בסוגיית פסילת טבע, וכל צעד שיחליט לבצע בנושא זה יציב אותו בבעיה מצד אחת השחקניות, שעלולות לאיים עליו בתביעה. בטבע זועמים על האפשרות שייפסלו מהמכרז וכבר מתכננים לפנות לערכאות משפטיות נגד משרד הבריאות במקרה כזה. מצד שני, אם יחליט המשרד שלא לפסול את טבע ולהכשיר את השתתפותה על ידי שינוי סעיפים במכרז, אפשרות שנשקלת אף היא על ידי ועדת המכרזים במשרד הבריאות, הוא צפוי להיות מאוים בתביעה מצד המתחרות במכרז שעשויות לפנות בתביעה לבית דין מנהלי נגד משרד הבריאות על כך שאיפשר את השתתפותה של טבע, על אף שלא עמדה בתנאי הסף הנדרשים.

רון מירון, מנכ"ל טבע , צילום: עמית שעל רון מירון, מנכ"ל טבע | צילום: עמית שעל רון מירון, מנכ"ל טבע , צילום: עמית שעל

שוק תחליפי החלב בישראל נאמד בכ־500 מיליון שקל בשנה, כאשר בתי החולים הממשלתיים מהווים כ־40% מהיקף הלידות בישראל והתמיכה הכוללת בהם מחברות תחליפי החלב, סימילאק ומטרנה, נאמדת ב־50 מיליון שקל בשנה. טבע נכנסה לשוק עם נוטרילון לפני קצת יותר משנה. למרות שהחברה מקיימת על המוצר מבצעי מחיר אגרסיביים ברשתות השיווק הצליחה להגיע לנתח מזערי בלבד מהשוק.

משרד הבריאות מצדו מנסה לקדם את התחרות ולהכניס שחקניות נוספות לבתי החולים מלבד סימילאק ומטרנה. מצד שני, סימילאק ומטרנה, שמאחוריהן עומדות החברות פרומדיקו ואסם, לא פחות חזקות ולא יוותרו בקלות על האפשרות להישאר שתי השחקניות החזקות בתחום.

הבעיה של משרד הבריאות מול טבע לא מסתכמת בכך שהחברה לא עמדה בתנאי סף ספציפי זה, שכן המשרד כבר קבע כי "טבע טעתה" בכך שניסתה לשלוח רופאים, מנהלי מחלקות יולדות בבתי חולים, לנסיעה על חשבונה למפעל של נוטרישה, יצרנית נוטרילון, בהולנד, ובעקבות חשיפת "כלכליסט" ביטל את הנסיעה. בנושא זה מתכנן משרד הבריאות לעשות לטבע שימוע נפרד.

"כפפות של משי"

גורמים בענף מעריכים כי "משרד הבריאות לא יוכל להמנע מפסילת טבע. אם יפעל לשינוי המכרז על מנת להתאימו לטבע, יספוג ביקורת ציבורית נוקבת שלא תאפשר לו את השלמת המהלך". עוד הוסיפו הגורמים כי מפתיע שמשרד הבריאות מתייחס לטבע ב'כפפות של משי' בעוד שאם היה מדובר בכל מתמודד אחר הוא היה נפסל כבר לאחר התפוצצות פרשיית הנסיעה לחו"ל".

"לגמד את הנסיבות"

סימוכין למאבקי כוחות השוק ניתן למצוא בפנייה הנוספת מצד פרומדיקו, משווקת תחליף החלב סימילאק, למשרד הבריאות לאחר שכבר הפנתה מכתב ראשון בעקבות חשיפת "כלכליסט" על ניסיונה של טבע להטיס רופאים למפעל של נוטרילון. פרומדיקו דורשת ממשרד הבריאות לפסול את השתתפותה של טבע במכרז ולבצע בדיקה מקיפה בנוגע להתנהלותה של המתחרה בנושא זה.

לאחר שקיבלה תשובה שלא הניחה את דעתה, פנתה בשבוע שעבר פרומדיקו במכתב שני למשרד הבריאות, באמצעות עורכי דינה, בו היא מציינת כי הופתעה מתשובתו המהירה של משרד הבריאות וממה שהיא מכנה "התעלמות מוחלטת מהנסיבות החמורות של המקרה... משרד הבריאות הוא שהחליט על ביטול הטיול שביקשה טבע להעניק על חשבונה, בעצומו של הליך המכרז, לרופאים מרכזיים בבתי החולים, להם הזוכה יידרש לספק את תרכובות המזון לתינוקות. משרד הבריאות ביטל את הטיול משום שגם הוא סבר כי קיים חשש אמיתי כי טבע ניסתה להשפיע על הליכי המכרז. והנה, מכתבך מנסה לגמד את הנסיבות החמורות ולכנותן 'טעות' בלבד".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "ועדת המכרזים טרם קיבלה החלטתה. הדבר נבחן בימים אלה על ידי הוועדה אשר תקבל את החלטתה בקרוב".

מטבע נמסר בתגובה: "טבע עומדת בכל תנאי הסף שנקבעו במכרז שפורסם על ידי משרד הבריאות. המכרז עודנו תלוי ועומד בפני ועדת המכרזים של משרד הבריאות, ולפיכך אין בכוונתה של טבע להתייחס למכרז טרם סיימה הוועדה את עבודתה".

עוד נמסר מטבע כי "מדובר בניסיון נוסף של מתחרותיה של טבע להפעיל לחץ פסול וחסר בסיס על ועדת המכרזים. זאת, על מנת לדחוק את רגליה של טבע מהמכרז, ולשמר את חלוקת השוק הנשלט על ידי השחקנים ההיסטוריים ולמנוע תחרות אמיתית שתיטיב עם הציבור. כפי שכבר הובהר בעבר, טבע נערכת ללא לאות להמשך הליכי המכרז, כדי להבטיח לציבור בישראל תחרות אמיתית והוגנת, בשוק תחליפי החלב בישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
חברת אסם ממשיכה לשחד פקידי מדינה וחקירה לא נפתחת
עוד תעלול מבית היוצר של דן פרופר יו"ר אסם המכהן גם כיור בנק ישראל מינוי מושחת לכל הדעות. אוי למדינת ישראל שפקידיה מקבלים שוחד יש לפתוח בחקירה פלילית נגד אנשי משרד הבריאות. ככה חיסלו את פיקנטי והמערכת המשפטית שיתפה פעולה כשבדש ופיקנטי ייצרו מוצרים זולים יותר ומכרו לציבור בזול יצרה חברת אסם קרטל של יצרנים ופשוט חיסלה את פיקנטי באמצעות "קרטל".ובהפעלת השופטת ורדה אלשיך נגד פיקנטי.אחר כך המחירים בשוק המזון דאו לשחקים. מה שיותר גרוע שהממונה על ההגבלים העסקיים אז דר' דוד תדמור ייצג קודם את דן פרופר-אסם, עצם את עיניו לפעולות החיסול, וקשר האליטות המשפטיות והעסקיות הגנו על זה. אחר כך מתפלאים שיש ריכוזיות ושהמחירים עולים.
יואל  |  17.11.12