אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אילן רביב מחפש קונה: מנורה ופסגות מובילים במרדף אחרי מיטב סל צילום: אריאל שרוסטר

אילן רביב מחפש קונה: מנורה ופסגות מובילים במרדף אחרי מיטב סל

הממונה על הגבלים עסקיים דחה את בקשת המיזוג של חברות תעודות הסל של בתי ההשקעות המתמזגים מיטב ודש, ומיטב כבר הוצף בהצעות לרכישת הפעילות. העסקה האחרונה בשוק תעודות הסל קרובה לקו הסיום

15.11.2012, 09:24 | רחלי בינדמן

הווטו של הממונה על הגבלים עסקיים דיויד גילה על המיזוג של חברות תעודות הסל של מיטב ושל דש, אשר נחשף ב"כלכליסט", הפך כעת לרשמי. אילן רביב, מנכ"ל מיטב, וקובי לוינסון, מנכ"ל דש, קיבלו אתמול מכתב רשמי מהממונה על הגבלים עסקיים שבו כתב כי הוחלט שלא לאשר את בקשת שני הגופים למזג את חברות תעודות הסל, תכלית שבבעלות דש ומיטב תעודות סל שבבעלות מיטב, וזאת במסגרת המיזוג הצפוי בין שני בתי ההשקעות.

לו היה המיזוג מאושר, היתה נוצרת חברת תעודות הסל הגדולה בישראל עם נתח שוק של 45%. הממונה על הגבלים עסקיים בחר לתמוך בהמלצת רשות ני"ע שלא לאשר את המיזוג, וזאת על רקע הצעת חוק שהגישה רשות ני"ע שקוראת להגביל את נתח השוק של חברות תעודות הסל ל־25%.

כעת תיאלץ מיטב, תחת ניהולו של רביב שצפוי לכהן כמנכ"ל בית ההשקעות הממוזג, למכור את נכסי חברת תעודות הסל בבעלותה, שאותה מנהל היום ליאור כגן. בין המועמדים הבולטים לרכוש את הנכסים נמצאים פסגות ובית ההשקעות מנורה מבטחים פיננסים. גם בית ההשקעות מגדל שוקי הון בין המתעניינים.

ככל הנראה מדובר בעסקה המשמעותית האחרונה בשוק למכירת נכסי תעודות סל, ועל כן צפויים מתמודדים רבים. על פי הערכות, המכירה תיגזר משווי של כ־1.5% מהנכסים המנוהלים של מיטב תעודות סל שמנהלת היום כ־10.3 מיליארד שקל, כלומר במחיר שיעמוד על כ־150 מיליון שקל.

החלטת הממונה גם סוללת את הדרך להשלמת המיזוג, כאשר בימים הקרובים צפוי רביב להודיע להנהלות דש ומיטב על בחירתו במנהלים שימשיכו לכהן בתפקידם בבית ההשקעות הממוזג.

על פי הערכות, כגן צפוי לקבל הצעה לכהן בתפקיד בכיר בגוף הממוזג חרף החלטת הממונה. כגן נחשב לאחד המנהלים המוערכים במשק. על פי הערכות, אם פסגות תהיה הרוכשת של פעילות תעודות הסל של מיטב, חלק מעובדי חברת תעודות הסל יפוטרו. יתרה מכך, רק באחרונה מינה מנכ"ל פסגות חגי בדש את גיל שפירא למנכ"ל חברת תעודות הסל של פסגות במקומו של טל ורדי.

עם זאת, אם מנורה פיננסים תחת ניהולו של זיו שמש תהיה הרוכשת, היא תקנה פעילות שלא קיימת אצלה היום, ולכן על פי הערכות תיקח את רוב העובדים ואף כגן יזכה להצעה לנהל את החברה תחת הבעלים החדש. מי שמנהלים היום את תעודות הסל של דש הם דוד אללוף ואייל סגל.

אילן רביב, צילום: עמית שעל אילן רביב | צילום: עמית שעל אילן רביב, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות