אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

משק לשעת חירום בדרום: האם עובדים חייבים להגיע לעבודה?

תושבי הדרום המתגוררים במרחק של עד 7 ק"מ מרצועת עזה יזכו לפיצוי מלא עקב היעדרות ממקום העבודה

15.11.2012, 14:11 | מיקי פלד וליאור גוטמן

השר להגנת העורף, אבי דיכטר, הורה על הפעלת משק לשעת חירום בכל היישובים המרוחקים עד 40 ק"מ מרצועת  עזה, בפעם הראשונה מאז מבצע "עופרת יצוקה".

ההוראה מחייבת את נותני השירותים החיוניים להמשיך ולספקם לאוכלוסיה גם בשעת מלחמה או חירום. בגופים הכלולים במערך משק לשעת חירום הרשויות המקומיות, משרדי הממשלה, בתי חולים ומרפאות, מערך התחבורה הציבורית, בנקים ומפעלים מסויימים.

שר התמ"ת שלום שמחון חתם אתמול על צו לפי חוק שירות עבודה בשעת חירום המאפשר גיוס עובדים במפעלים למתן שירותים חיוניים באזור שחלה עליו ההכרזה של שר הביטחון בדבר מצב מיוחד בעורף. 

תושב אשדוד בעת הפצצה, צילום: רויטרס תושב אשדוד בעת הפצצה | צילום: רויטרס תושב אשדוד בעת הפצצה, צילום: רויטרס

שאלות ותשובות לשכירים ועצמאים בדרום

שלמה יצחקי, הממונה על יחסי העבודה במשרד התמ"ת, הכין "כלכליסט" מספר שאלות ותשובות לעובדים והעצמאים בדרום

 

האם עובדים חייבים להגיע לעבודה? 

על פי הנחיות פיקוד העורף מקומות העבודה שנמצאים בטווח עד 7 ק"מ מרצועת עזה יישארו סגורים עד להודעה חדשה. בטווח של 40-7  ק"מ מהרצועה אין הגבלות על מקומות העבודה ומכאן שאם מקום העבודה נמצא בטווח הזה, אז לפחות ברמה העקרונית העובדים בהם צריכים להגיע לעבודה כרגיל.

מה עם הורים שצריכים להישאר בבית עם הילדים?

בתי הספר והגנים בטווח של עד 40 ק"מ מהרצועה סגורים, ולכן המדינה מכירה בכך שאחד ההורים צריך להישאר בבית אם יש ילד עד גיל 14. ההורה שנשאר יקבל פיצוי מהמדינה על כך שלא הגיע לעבודתו לפי גובה השכר היומי.

מה עם פיצוי כספי לשכירים שנאלצו להיעדר מהעבודה או להשאיר את העסק סגור?

שר האוצר הודיע כבר כי שכירים העובדים או מתגוררים בטווח של עד 7 ק"מ יפוצו על ידי המדינה בהתאם לגובה שכרם היומי. אלו המתגוררים עד 40 ק"מ מהרצועה כנראה יפוצו גם כן, אך אופן וגובה הפיצוי ייקבעו רק לאחר מכן במשא-ומתן בין האוצר להסתדרות, כפי שהיה במבצע עופרת יצוקה ב-2009 ובמלחמת לבנון השנייה. הסדר דומה יחול על בעלי עסקים שנאלצו לסגור אותם בשל המצב הבטחוני.

האם מותר למעסיק להודיע בהתראה קצרה שבשל המצב הבטחוני הוא מוציא את כל העובדים לחופשה?

על פי החוק היבש, זכותו של המעסיק להחליט האם להוציא את העובדים לחופשה מרוכזת, ולא משנה מה הסיבה. אבל, החוק והפסיקות בבתי דין לעבודה קובעות כי הדבר צריך להיעשות בתיאום עם העובדים, גם אם לא בהסכמתם. על השאלה מהו תיאום סביר ומה לא צריך לבדוק בכל מקרה לגופו.

מה אני עושה עם רכוש שנפגע כתוצאה מפגיעה?

רשות המסים הודיע כי צוותים של מס רכוש כבר החלו להגיע אל המקומות שזוהתה בהם פגיעה ולבדוק את גודל הנזק. כלל האצבע הוא שהמדינה מממנת את החזרת המצב לקדמותו אם הדבר אפשרי או אם הדבר אינו אפשרי אז לפי שווי מחירון (כמו במקרה של ריהט ביתי) או שווי בשוק החופשי (כמו במקרה של פגיעה במלאי של בית עסק).

שר האוצר הנחה את מנהל רשות המסים לתת ארכה לתושבי הדרום לתשלומי המסים התקופתיים שלהם (מע"מ, מקדמות מס הכנסה, וניכוי מס הכנסה). כמו כן, צוותי מס רכוש פועלים ביישובי הדרום באופן מתוגבר.

משרד התחבורה מבטל קווי אוטובוסים בדרום

משרד התחבורה מודיע על שינויים במערך התחבורה הציבורית בדרום, כולם מיוחסים למבצע הצבאי "עמוד ענן" שהחל אתמול (ד'). השינויים הבולטים הם ביטול של קווי האוטובוסים במועצה האזורית אשכול (קווים 15, 14 ,13 ,11,12

) במועצה האזורית חוף אשקלון (קווים 17 ו -16), במועצה האזורית שער הנגב (קווים 28 ו- 29) ובמועצה האזורית שדות הנגב (קו 41). גם קווי האוטובוסים מערד למכללת אחווה ומרהט למכללות אחווה וספיר לא יפעלו.

לעומתם, הקווים הבינעירוניים למועצה האזורית אשכול כמו גם אלו שנכנסים ויוצאים מהערים שדרות, נתיבות, אופקים, קרית גת, אשקלון וקרית מלאכי יפעלו ללא שינוי. גם בעיר באר שבע לא יבוטלו קווי אוטובוסים אולם תדירותם תצומצם. ברוב ערי הדרום יבוטלו מבחני הרישוי.

בנוסף, רכבת ישראל קיבלה הנחייה להאט את מהירות הנסיעה של רכבות הנוסעים כל אימת שנשמעת אזעקה. ברכבת מסבירים שבצה"ל חוששים שפגיעה בקרבת מסילת רכבת עלולה לדרדר אותה מחוץ למסילה ולגרום לפציעות נוסעים. לפיכך, כל מערך הרכבת בדרום עלול לסבול משיבושי תנועה.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות