אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רקטה בשטח בנוי בבאר שבע, בית נפגע בשדרות צילום: רויטרס

עמוד ענן

רקטה בשטח בנוי בבאר שבע, בית נפגע בשדרות

ירי הרקטות נמשך ללא הפסקה אל יישובי הדרום. בצהריים נורו רקטות אל באר שבע, ולפחות אחת מהן פגעה בשטח בנוי. במקביל דווח על בית שנפגע מרקטה בשדרות. בני המשפחה לא היו בבית וניצלו

18.11.2012, 13:45 |  ynet

שתי רקטות פגעו בצהריים (יום א') בבאר שבע, לפחות אחת מהן התפוצצה בשטח בנוי. כוחות הצלה הוזעקו למקום. במקביל דווח על בית שנפגע ישירות מרקטה בשדרות. תושביו לא היו במקום ולכן איש לא נפגע.

  

קראו עוד בכלכליסט

איש שירותי ההצלה בשנות העשרים לחייו נפצע באורח בינוני בראשו לפני הצהריים מפגיעת פצצת מרגמה באזור שער הנגב. הוא טופל במקום ופונה לבית החולים "סורוקה" בבאר שבע. שש פצצות נורו כמעט במקביל אל האזור הזה ושלוש נוספות נחתו לאחר מכן. מאוחר יותר, נשמעו אזעקות "צבע אדום" באופקים ובשדרות. שתי אזעקות נשמעו באשקלון ובמועצה האזורית חוף אשקלון. מערכת "כיפת ברזל" יירטה שתי רקטות.

מערכת "כיפת ברזל" יירטה הבוקר בהצלחה רקטה שנורתה לעבר גוש דן. רסיס של רקטה פגע ברכב באזור חולון. אין נפגעים. בחמאס נטלו אחריות על הירי וטענו כי מדובר ברקטה מייצור עצמי, מדגם M75. בשעה 10:31 נשמעה בתל-אביב ובסביבותיה אזעקה עולה ויורדת. הדי הפיצוץ נשמעו היטב בכל אזור תל-אביב. רסיס מהרקטה שיורטה פגע ברכב והוא התלקח, אולם הנהג יצא ממנו בזמן. נזק כבד נגרם לרכב, שעלה באש.

פיקוד העורף הודיע כי למרות ירי הטילים על גוש דן, הלימודים ימשיכו בכל מוסדות החינוך ובהם גני הילדים, בתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים, התיכונים, המוסדות לחינוך מיוחד, הפנימיות והמוסדות להשכלה גבוהה. כמו כן, בתי הספר וגני הילדים ימשיכו לפעול ולתת מענה לתלמידים עד לסוף יום הלימודים. 

המכונית שנפגעה בחולון, צילום: דוברות הצלה גוש דן המכונית שנפגעה בחולון | צילום: דוברות הצלה גוש דן המכונית שנפגעה בחולון, צילום: דוברות הצלה גוש דן

   

פגיעה בבנין באשקלון

אדם נפצע באורח בינוני מפגיעת פצצת מרגמה ביישוב במועצה האזורית שער הנגב. סך הכול נורו למקום שש פצצות מרגמה.

פגיעה ישירה בבית באשקלון הבוקר, צילום: רויטרס פגיעה ישירה בבית באשקלון הבוקר | צילום: רויטרס פגיעה ישירה בבית באשקלון הבוקר, צילום: רויטרס

  

קודם לכן נשמעה אזעקה באשדוד. כיפת ברזל יירטה רקטה אחת מעל גן יבנה. קודם לכן נפלה רקטה בשטח הבנוי באשקלון ונפלה בחצר בניין מגורים. במקום נגרם נזק למכוניות ולבניין עצמו, וחלונות רבים התנפצו. טרם ידוע על נפגעים.

הבוקר (א') פגעה רקטה פגעה ישירות בבניין מגורים בן ארבע קומות באשקלון. הרקטה חדרה את הגג וחדרה לדירה. רקטה נוספת התפוצצה ברחוב בעיר, סמוך לבניין - שני בני אדם אחד נפצעו קל ונזק נגרם לרכב. ממד"א נמסר כי צוותים עורכים סריקות בבניין. שתי רקטות נוספות שנורו לעבר העיר יורטו על-ידי מערכת כיפת ברזל. רקטות נוספות שוגרו גם אל שטחי המועצות האזוריות שדות נגב, חוף אשקלון ואשכול. בנוסף יורטו עוד שתי רקטות שנורו לעבר אשקלון.

מדובר צה"ל נמסר כי מתחילת המבצע הותקפו אלף יעדים. הפלסטינים אומרים שהלילה הותקפו כ-70 יעדים ברחבי הרצועה. לטענת הפלסטינים, שני ההרוגים הם ילדים שנהרגו בהפצצה בג'בליה. במהלך חמשת הימים האחרונים התפוצצו בישראל כ-490 רקטות. בנוסף, "כיפת ברזל" יירטה כ-270 רקטות. הרקטה האחרונה לעבר ישראל נורתה בסביבות חצות, והתפוצצה במועצה האזורית שדות נגב. לא היו נפגעים או נזק

כיפת ברזל הבוקר בפעולה, צילום: רויטרס כיפת ברזל הבוקר בפעולה | צילום: רויטרס כיפת ברזל הבוקר בפעולה, צילום: רויטרס

במהלך הלילה תקף חיל האוויר עשרות משגרים שהוטמנו בקרקע. נזק כבד נגרם גם למחסני אמצעי הלחימה של ארגוני הטרור. הותקפו מחנות אימונים של חמאס, בהם ה"סראיא", מחנה אימונים מרכזי ומפקדת טרור של חמאס. כמו כן הותקף מתקן שידור של חמאס בצפון הרצועה. ספינות חיל הים ירו לעבר מטרות טרור בצפון הרצועה.

הדיווחים על ההפצצות של צה"ל ברצועה החלו בסביבות השעה 02:00, אחרי כארבע שעות של שקט יחסי בדרום. לפי הפלסטינים, צה"ל תקף בבית להיא שבצפון הרצועה ובה בעת תקף מטרות בדרום הרצועה. עדי ראייה סיפרו לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי כלי טיס של צה"ל ירו לעבר בתים וכן לעבר מוצב של "גדודי עז א-דין אל-קסאם", הזרוע הצבאית של חמאס, במערב העיר רפיח. עוד דיווחו הפלסטינים כי צה"ל תקף אתר של חמאס במערב העיר עזה.

התקפת צה"ל בעזה, צילום: רויטרס התקפת צה"ל בעזה | צילום: רויטרס התקפת צה"ל בעזה, צילום: רויטרס

בעזה דיווחו כי בתקיפות צה"ל הלילה נפגע מתחם משרדים של כלי תקשורת, בהם משרדי רשת הטלוויזיה "אל-קודס" של חמאס. לפי הדיווחים, שישה עיתונאים נפצעו שם, בהם עובדי הערוץ של חמאס. בהודעה צינית משהו, גינו "גדודי עז א-דין אל-קסאם" את תקיפת מתחם התקשורת בעיר, וכתבו בטוויטר: "הצבא הישראלי מנסה להרוג את כוחה של המילה בעזה, בכך שהוא פועל נגד עיתונאים ומבצע פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות".

בסביבות השעה 03:15 בלילה דיווחו הפלסטינים על גל תקיפות נוסף של חיל האוויר הישראלי ברחבי הרצועה. לפני 05:00 דיווח ערוץ "אל-קודס" של חמאס כי חיל האוויר תוקף בצפון הרצועה ובמרכזה, וכי יש פעילות ערה של כלי טיס בשמי הרצועה. בהמשך דיווחו הפלסטינים על תקיפות נוספות בעיר עזה. ברפיח הותקף מחנה אימונים של ארגון ועדות ההתנגדות העממית.

המשקיף הפלסטיני באו"ם, ריאד מנצור, שלח הלילה מכתב למנהיגי האו"ם ובו קרא למועצת הביטחון לנקוט צעדים להפסקת תקיפות צה"ל ברצועת עזה. המכתב נשלח למזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, ולנשיאי מועצת הביטחון והעצרת הכללית. לפי הדיווחים, מנצור טען כי מבצע "עמוד ענן" מנוגד לאמנת ז'נבה הרביעית, העוסקת בהגנה על אוכלוסייה אזרחית בשעת מלחמה, ולאמנת רומא שהסמיכה את בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג.

 

אמש טען נשיא מצרים, מוחמד מורסי, במסיבת עיתונאים משותפת בקהיר עם ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, כי "יש אינדיקציות להפסקת הלחימה בין הצד הישראלי לצד הפלסטיני בקרוב". עם זאת, הוא הדגיש כי אין ערובות לכך. לדבריו, בניסיונות להגיע להפוגה משתתפות גם מדינות כארצות הברית, צרפת, רוסיה ואיטליה.

מורסי. "אינדיקציות להפסקת הלחימה בין הצד הישראלי לצד הפלסטיני בקרוב", צילום: אי פי אי מורסי. "אינדיקציות להפסקת הלחימה בין הצד הישראלי לצד הפלסטיני בקרוב" | צילום: אי פי אי מורסי. "אינדיקציות להפסקת הלחימה בין הצד הישראלי לצד הפלסטיני בקרוב", צילום: אי פי אי

גורם פלסטיני: שיחות היום בקהיר, יש תקווה

אלא שהלחימה בדרום נמשכה גם אחרי דבריו של מורסי. אחרי שעות אחדות של שקט יחסי, התפוצצה בסביבות חצות רקטה בשטח פתוח בתחומי המועצה האזורית שער הנגב. איש לא נפגע, ולא נגרם נזק. מנגד, הפלסטינים דיווחו כי צה"ל הרג במרכז רצועת עזה את חאמר חמרי, מפקד יחידת הארטילריה של הג'יהאד האיסלאמי. הוא נפגע בתקיפה בדיר אל-בלאח.

גורם מדיני ישראלי בכיר אישר אמש בפני פרשננו רון בן ישי כי נשיא מצרים וראש ממשלת טורקיה אכן עושים מאמצים להביא להפסקת אש ומקיימים מגעים עם בכירי חמאס בקהיר. עם זאת, הוא הבהיר כי כרגע אין מתווה שיאפשר להגיע להפסקת אש בשטח בזמן הקרוב.

גורמים מדיניים בכירים נוספים התייחסו לדיווחים על הפסקת האש ואמרו כי במהרה יתברר אם יש או אין הפוגה. "היעדים עדיין לא הושגו, לצה"ל יש עוד מטרות", אמר בכיר ישראלי. לפני חצות אמרו כי צה"ל מתכונן להרחיב בלילה את הפעילות בעזה ולפעול נגד יעדי הטרור. "הפעילות לא נפסקת והירי שלהם נמשך, ולכן אנחנו נמשיך לפעול ולהרחיב את הפעילות". בירושלים אמרו כי המטרה המרכזית נשארה ונותרה הפסקת הירי על הדרום.

מוקדם יותר דיווח ערוץ הטלוויזיה הלבנוני המזוהה עם חיזבאללה, "אל-מיאדין", כי ישראל מתכוונת לשלוח לקהיר אישיות בכירה על מנת לחתום על הסכם להפסקת אש ברצועת עזה. בכירים בירושלים הכחישו את אותו דיווח.

מקורות פלסטיניים אמרו לערוץ הלבנוני כי ייתכן שהרגיעה תיכנס לתוקף כבר הלילה מחצות, מה שלא קרה בפועל. על פי הדיווח, השיחות מתקיימות בחסות מצרית, קטארית וטורקית עם תנועת חמאס וערוצי הידברות אמריקניים וישראליים. ‫כתב "אל-מיאדין" בעזה מסר כי יש דיבורים בחוגים המדיניים של מדינות האזור, כמו מצרים, טורקיה וקטאר, על הגעה להסכם רגיעה.

  

גורם פלסטיני רשמי אמר הלילה לסוכנות הידיעות רויטרס כי השיחות להשגת הפסקת אש ברצועת עזה יימשכו היום בקהיר. "עדיין יש תקווה", אמר הגורם, אך הבהיר כי מוקדם מדי להעריך אם המאמצים לסיום סבב הלחימה יישאו פרי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות