אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיסקונט מאיים על אמפל בעיקול מניות גדות מיכליות צילום: אנדרס לצקו

דיסקונט מאיים על אמפל בעיקול מניות גדות מיכליות

הבנק החליט להעמיד לפירעון מיידי את החוב של אמפל המסתכם ב-240 מיליון שקל. הודיע כי לא יהסס לעקל את מניות גדות המשועבדות לו

18.11.2012, 08:32 | שניר הנדלר

פחות משבוע לאחר שיוסי מימן החליט להעביר את השליטה באמפל למחזיקי האג"ח, המשיך בנק דיסקונט במאמציו להבטחת החזר החוב של אמפל.

בסוף השבוע דיווחה אמפל כי דיסקונט החליט להעמיד לפירעון מיידי את החוב, שנכון לסוף חודש ספטמבר האחרון עמד על כ־240 מיליון שקל. יש לציין כי הבנק מחזיק בשעבוד ראשון על מניות החברה־בת של אמפל - גדות מיכליות.

במכתב ששלח דיסקונט למשרדי מרחב, שבאמצעותה מחזיק מימן באמפל, הבהיר הבנק כי אם אמפל לא תפרע את מלוא החוב לבנק, הוא יפעל בכל האמצעים הנדרשים להבטחת החזרו, כולל עיקול מניות גדות המשועבדות לטובתו.

צעד זה של דיסקונט מגיע לאחר שבספטמבר האחרון, בעקבות דיווח לבורסה של אמפל על הגשת מסמכי צ'פטר 11 (ההליך האמריקאי המקביל להקפאת הליכים בישראל), החליט הבנק שלא להמתין להשגת הסדר חוב בין אמפל למחזיקי האג"ח שלה, ובאופן חד־צדדי רוקן את חשבונה של אמפל בבנק, ועיקל לטובתו את הסכום שהיה בו — 67.7 מיליון שקל.

הקפאת ההליכים מונעת מנושיה של אמפל לפעול לפירעון מיידי של החוב, ומעניקה לחברה זמן לארגן מחדש את חובותיה. בשבוע שעבר דיווחה אמפל כי בכוונתה להגיש לבית המשפט עד 6 בדצמבר תוכנית שבמסגרתה תמיר את יתרת החוב של נושיה למניות (ובכך למעשה תועבר החברה לבעלות הנושים).

לאחר מכן, יוכלו מחזיקי האג"ח לקבל החלטות לגבי החברה, ובכלל זה מכירת נכסיה ובהם מניות גדות, שאת חלקן עשוי דיסקונט לעקל. שווי גדות מוערך על ידי אמפל ב־870 מיליון שקל. יש לציין כי יתרת מניות גדות שלא שועבדו לדיסקונט היתה אמורה לשמש כבטוחה למחזיקי האג"ח.

הסכום שיתקבל ממכירת גדות הוא ממקורות הפירעון היחידים של מחזיקי האג"ח שלהם חבה אמפל כ־1.3 מיליארד שקל (קרן וריבית), לצד החזר הלוואה של 25 מיליון דולר שהעניקה אמפל למימן ותשלומים שיתקבלו מהליך הבוררות במיזם הגז המצרי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות