אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלי אוהלים: קרנות ההון סיכון כבשו את רוטשילד צילום: יעל האן, דפנה לוי

בלי אוהלים: קרנות ההון סיכון כבשו את רוטשילד

"שדרות הסיליקון" וסביבתן הפכו לקן חמים עבור סטארט-אפים מובילים רבים. עתה נראה שגם קרנות ההון סיכון ממהרות לעבור לגור בקרבתם: כמה קרנות מובילות פתחו משרדים מפוארים ומרשימים במרחק הליכה מהחברות בהן אולי ישקיעו

18.11.2012, 22:08 | אסף גלעד
חברות הסטארט-אפ הישראליות זיהו כבר מזמן את שדרות רוטשילד בתל-אביב כמקום הנכון ביותר להיות בו. אחת הסיבות לכך הן הקרבה למרכז תל אביב, היכן שמתגוררים ממילא רוב היזמים והמתכנתים הצעירים. סיבה אחרת היא מיתוג: השדרות הן חלק בלתי נפרד מ'העיר הלבנה' - אחד מסמליה של תל אביב בחו"ל, מה שמסייע במשיכת משקיעים זרים.

קראו עוד בכלכליסט

לפי אתר מיפוי הסטארט-אפים שהקים היזם הצעיר בן לנג, במתחם רוטשילד וסביבו מרוכזים כ-90 סטארט-אפים; מרביתם פרוסים על השדרה, ברחוב נחמני, אחד העם, נחלת בנימין, והרצל. ניתן למצוא באיזור את כל חברות האינטרנט המובילות והמדוברות שגייסו עד כה מיליוני דולרים כל אחת - כגון סולוטו, בילגארד, וולטיב, דוננזה ו-Wibbitz.

כמה מהחברות באזור השיגו אקזיטים מרשימים: לאבפיקסיז נמכרה לגוגל, ופייס.קום נמכרה לפייסבוק. שתי החברות התפרקו ועובדיהן עברו למטה של הרוכשת. לעומתן, גיפטס פרוג'קט שנרכשה על ידי איביי הצליחה לשכנע את מעצמת הסחר המקוון להפוך את המשרד שלה בשדירות רוטשילד למרכז הפיתוח העולמי שלה בתחום המדיה החברתית.

עוזבים את הרצליה פיתוח

מסיבה זו, היה זה רק עניין של זמן עד שבעקבות הסטארט-אפים יגיעו גם המשקיעים. קרן ההון סיכון הותיקה אוורגרין אמנם הוקמה ברוטשילד, אך הסכסוך בין השותפים בה פירק את החברה והקרן עזבה לאחרונה את השדרה. משרדי אוורגרין מפוצלים כיום בין רחוב הנביאים, שם יושבים השותפים הבכירים ארז שחר ובועז דינטי, לבין רמת החייל, שם יושבים השותפים ה'מורדים' עדי גן ואורית בנדורי.

הלב החדש של ההייטק הישראלי. שדרות רוטשילד, צילום: יובל חן הלב החדש של ההייטק הישראלי. שדרות רוטשילד | צילום: יובל חן הלב החדש של ההייטק הישראלי. שדרות רוטשילד, צילום: יובל חן

במקומה נכנסו למתחם מספר גופי השקעה שחנכו את משרדיהם רק בשנה האחרונה. קרן אינישיאל קפיטל (Initial Capital) של רועי קרתי ואלעד כהן התמקמה בדירה אופנתית באחד העם, וכך גם חממות הסטארטאפים של המרכז הבינתחומי (IDC Elevator) וחממת 8200 המנוהלת על ידי יוצאי היחידה המודיעינית היוקרתית.

ולבסוף, הגיעו לשדרה גם התותחים הכבדים. בחודש שעבר קבעו את מעונם ברוטשילד שתי קרנות הון סיכון גדולות שמסמנות אולי מגמה חדשה בענף ההשקעות. לא עוד הרצליה פיתוח, ביתן של חברות התוכנה הותיקות וחברות השבבים המתוחכמות - אלא שדרות רוטשילד, המקום המזוהה ביותר עם ענף האינטרנט, המובייל והאפליקציות - ההייטק החדש.

בנצ'מרק קפיטל: הפנינה המזרחית של רוטשילד

ראשונה היתה זו קרן בנצ'מרק, כיום קרן אמריקאית שמשקיעה בחברות סטארט-אפ בכל העולם וגם בישראל. הקרן העבירה את משרדיה מהרצליה פיתוח ושכרה במקום משרד בן חדר בשטח של 100 מ"ר בבניין פינתי ברחוב רוטשילד 32, פינת אלנבי.

פאר מזרחי יוצא דופן. בניין בנצ פאר מזרחי יוצא דופן. בניין בנצ'מרק קפיטל | צילום: בנצ'מרק קפיטול פאר מזרחי יוצא דופן. בניין בנצ

הבניין, שנבנה בשנות השלושים של המאה שעברה בידי האדריכל יהודה מגידוביץ', נחשב לאחת מפנינות הבנייה האוריינטלית. הוא כולל שילוב של חלונות מקושתים, ופינת הבית מודגשת ומעוצבת עם כיפה אוריינטלית.

משרדי בנצ משרדי בנצ'מרק קפיטל | צילום: בנצ'מרק קפיטול משרדי בנצ

"קרן הון סיכון באופיה אמורה לתת שירות", אמר ל"כלכליסט" מייקל אייזנברג, השותף הישראלי של בנצ'מרק. "הלקוח שלנו הוא היזם, ואם מסתכלים על מפת הסטארט-אפים שהכין היזם הצעיר בן לנג, מבינים שמרכז החדשנות והיזמות הישראלית הוא בתל-אביב, ואנחנו רוצים להיות קרובים ל'לקוחות' שאנחנו משרתים. רצינו גם אופי של ספייס פתוח, כולם עובדים יחד ורואים אחד את השני. בשבילי, זה חלק מתפיסה של ביחד מצליחים יותר מלבד".  

בלאמברג: סוויטה לבוס הגדול

בחודש שעבר התמקמה קרן הון סיכון נוספת, בלאמברג קפיטל, בשדרה הנוצצת. היא שכרה חצי קומה ברחוב נחמני 34, על פני שטח של 92 מ"ר.

חדר הישיבות של בלאמברג קפיטל, צילום: יעל האן, דפנה לוי חדר הישיבות של בלאמברג קפיטל | צילום: יעל האן, דפנה לוי חדר הישיבות של בלאמברג קפיטל, צילום: יעל האן, דפנה לוי

המעצבות תפארת ליפשיץ וענת גפני עיצבו משרד בעיצוב ביתי עם מוטיבים של שחור ולבן, המכיל שני חדרי עבודה, מטבחון וחדר מגורים עם מקלחון שיכול להתאים למייסד הקרן, דיויד בלאמברג, שישתמש ביחידת המגורים לביקוריו בישראל.

שחור ולבן. משרדי בלאמברג, צילום: יעל האן, דפנה לוי שחור ולבן. משרדי בלאמברג | צילום: יעל האן, דפנה לוי שחור ולבן. משרדי בלאמברג, צילום: יעל האן, דפנה לוי

ביום-יום ינהל מהמשרד השותף אלון ליפשיץ את פעילות ההשקעות שלו. המעצבת תפארת ליפשיץ מסבירה כי עיצוב המשרד נועד לתת תחושה של ביתיות, ואכן, חדר הקבלה מזכיר סלון המכיל ספות ישיבה באריגים בצבעים פסטליים, ושולחן מאורך הממוקם במרכז. צבעי השחור-לבן, מוטיב מרכזי בעיצוב המשרד, מתאימים ללוגו של הקרן ומעניקים למשרד הביתי אווירה עסקית אלגנטית.

עיצוב ביתי, אך יוקרתי. בלאמברג, צילום: יעל האן, דפנה לוי עיצוב ביתי, אך יוקרתי. בלאמברג | צילום: יעל האן, דפנה לוי עיצוב ביתי, אך יוקרתי. בלאמברג, צילום: יעל האן, דפנה לוי

אינישיאל קפיטל: דירת הון סיכון

מי שלקח את אווירת הבאוהאוס עד הסוף היא אינישיאל קפיטל, המיקרו-קרן של רועי קרתי ואלעד כהן, הממוקמת בדירת באוהאוס מסורתית שעברה הסבה לעסקים. מסביב למתחם ניתן להבחין כמעט אך ורק אתרי בנייה- בהם יצמחו בתים אופנתיים למגורי יוקרה.

דירת באוהאוס שהוסבה למשרד יוקרתי. אינישיאל קפיטל, צילום: ענר גרין דירת באוהאוס שהוסבה למשרד יוקרתי. אינישיאל קפיטל | צילום: ענר גרין דירת באוהאוס שהוסבה למשרד יוקרתי. אינישיאל קפיטל, צילום: ענר גרין

"כשחיפשנו מקום לעבוד ממנו רצינו משרד שיתאים לגישת ההשקעה שלנו, מה שאומר שהאופציה של משרד במגדל נפסלה על הסף. וכשראינו שהדור החדש של חברות אינטרנט מממוקמות ברוטשילד, היה ברור שזה האזור להיות בו", אמר קרתי ל"כלכליסט".

רועי קרתי, מייסד אינישיאל קפיטל, צילום: ענר גרין רועי קרתי, מייסד אינישיאל קפיטל | צילום: ענר גרין רועי קרתי, מייסד אינישיאל קפיטל, צילום: ענר גרין

"כשמצאנו את הבניין ברחוב אחד העם 72, התאהבנו בו בגלל שהוא מייצג עבורנו מודרניות, יזמות ורלוונטיות. אמנם, לא כל החברות שאנחנו משקיעים בהן נמצאות באזור שלנו, אבל אנחנו נמצאים במרחק הליכה מהרוב. כמובן שמחירי הנדל"ן באזור הולכים ועולים, אבל סטארט-אפים רזים ויעילים יוכלו למצוא כאן עדיין חללי משרדים לא יקרים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
קרנות ההון - יומרנות חסרת כיסוי
הם מתיימרים להבין את מגמות השוק ולאתר הזדמנויות. בפועל זהו עדר שנגרר אחרי אפנות חולפות - אתמול הם היו בחברות הצ'יפים, היום הם באינטרנט ומחר הם יתעופפו ברוח לבאז אחר. בינתיים הם גובים דמי ניהול מופרכים, שוכרים משרדים מפוארים ואוכלים במסעדות יקרות על חשבון המשקיעים והמייסדים. הפראיירים לא לומדים, אסור להתעסק עם קרנות הון הסיכון. אחוז הפגיעה שלהן אקראי לחלוטין. את אותן תוצאות יכולה להשיג עקרת בית מפתח תקווה תוך כדי טיגון שניצלים לילדים שחוזרים מבית הספר.
מהנדס אחד , מכיר אתכם  |  19.11.12
לכל התגובות