אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מוטי קרן צפוי להחליף את זאב וורמברנד כמנכ"ל רבוע כחול צילום: שאול גולן

בלעדי לכלכליסט

מוטי קרן צפוי להחליף את זאב וורמברנד כמנכ"ל רבוע כחול

מנכ"ל רבוע כחול, שהובא לענקית הקמעונאות ב־2008, לא הצליח לשפר את הרווחיות של הקבוצה ולא ייצר סינרגיה בין כל הרשתות שלה. מנכ"ל יוניליוור ישראל לשעבר הוא המועמד המוביל להחליפו. צפויות תזוזות נוספות ברשת

19.11.2012, 14:56 | גיל קליאן
זעזוע בקמעונאית המזון השנייה בישראל: זאב וורמברנד, מנכ"ל אלון רבוע כחול, מפעילת רשתות המזון מגה, עדן טבע מרקט, AM:PM וזול בשפע, לצד רשתות הנון־פוד נעמן, ורדינון וכפר השעשועים, הודיע על סיום תפקידו אחרי חמש שנים.

 

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי אחד המועמדים הבולטים להחליפו הוא מוטי קרן, לשעבר מנכ"ל יוניליוור ישראל, שמכהן כמנהל אשכול מזרח אירופה ביוניליוור העולמית. קרן צפוי לפרוש מתפקידו ביוניליוור בקרוב, אחרי 22 שנה בקבוצה, וההערכות בענף הן שהוא פורש כדי להתמנות לתפקיד הנחשב לאחד הבכירים בעולם הקמעונאות הישראלי.

 

זאב וורמברנד. עוזב אחרי 5 שנים, צילום: עמית שעל זאב וורמברנד. עוזב אחרי 5 שנים | צילום: עמית שעל זאב וורמברנד. עוזב אחרי 5 שנים, צילום: עמית שעל

ההערכות בענף הן שעזיבת וורמברנד תלווה בעזיבת בכירים נוספים בהנהלה של אלון רבוע כחול. לא ברור כעת באילו בכירים מדובר, אך ניתן להניח שמינוי מנכ"ל חדש יכלול שינויים בתפקידי סמנכ"ל רבים בקבוצה.

רשת המזון הגיעה לשפל ברווחיות

כהונת וורמברנד במגה לא תיזכר כתקופה זוהרת לרשת המזון. ההכנסות של הרשת דשדשו, היא איבדה נתח שוק לטובת מתחריה, והרווחיות שלה נשחקה. במדד החשוב ביותר לרשת קמעונאית - רווחיות תפעולית כאחוז מהיקף ההכנסות - הגיעה מגה במחצית הראשונה של 2012 לשפל של 1.5%, כאשר השנה הראשונה של וורמברנד ברשת הסתיימה ברווחיות תפעולית של 3.5%.

וורמברנד מונה לתפקיד מנכ"ל אלון רבוע כחול בתחילת 2008, אחרי קדנציה קצרה של ארבעה חודשים בלבד כמנכ"ל הפניקס. לפני כן כיהן כמנכ"ל שירותי בריאות כללית. אחד התפקידים של וורמברנד היה לממש את חזון קבוצת אלון ליצור מערכת של רשתות קמעונאיות חזקות התומכות אחת בשנייה תחת מועדון לקוחות משותף. חזון זה עדיין רחוק ממימוש, כאשר לא ברור כיצד כל החלקים בקבוצה תורמים זה לזה. כך, למשל, בחודשים האחרונים הודיעה אלון רבוע כחול על רצונה למכור את הרשתות כפר השעשועים והכל בדולר, משום שאינן תורמות לסינרגיה בין הפעילויות השונות בקבוצה.

בכל הקשור לעסקי המזון, תקופתו של וורמברנד לא תיזכר כהצלחה גדולה. וורמברנד היה אחראי על הקמת רשת הדיסקאונט מגה בול, שהוקמה כמענה לצמיחת שוק הדיסקאונט. חנויות אלה לא נחלו הצלחה גדולה, נחשבות כיום לגורם עם ההשפעה המועטה ביותר על שוק הדיסקאונט, כאשר גם באלון עצמה מכרו באחרונה כמה חנויות מפסידות למתחרים כדי לשפר את רווחיות הרשת, ועומדים בפני מהלך נוסף של מיתוג מחדש לחלק מהחנויות.

החרם החרדי בתחילת הקדנציה פגע מאוד

בתחילת הקדנציה נאלץ וורמברנד להתמודד עם החרם החרדי על חנויות רשת שפע שוק דאז, חרם שהוכרז עקב הבעלות של דודי ויסמן על רשת חרדית, מצד אחד, ועל רשת AM:PM הפתוחה בשבת, מצד שני. מהלך זה אילץ את הקבוצה להשיק מחדש את הרשת החרדית תחת השם זול בשפע, כאשר היא סופגת מכה קשה אצל הצרכנים - מכה שלטענת עוסקים רבים בענף הרשת מעולם לא החלימה ממנה באופן מלא.

בקבוצת אלון הכחישו שקרן מועמד לתפקיד מנכ"ל אלון רבוע כחול.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות