אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אתרים "למבוגרים בלבד": כאל קנסה אותנו באופן כוזב צילום: shutterstock

אתרים "למבוגרים בלבד": כאל קנסה אותנו באופן כוזב

מפעילות האתרים תובעות את כאל בטענה שגלגלה לעברן קנסות שהטילו עליה ויזה ומאסטרקארד העולמיות בשל חריגות בניהול הסיכונים

20.11.2012, 09:07 | יצחק דנון וזוהר שחר לוי

47 חברות המפעילות אתרים "למבוגרים בלבד" טוענות כי חברת כאל גבתה מהן קנסות, שהוטלו עליה בידי ויזה העולמית ומאסטרקארד העולמית, לאחר שחרגה בניהול הסליקה שלה. בעתירה שהגישו החברות לבית המשפט המחוזי בתל אביב, הן מבקשות לקבל מידע מלא על הסכומים שגבתה מהן: "כאל נקטה במצגי שווא, ואף מעבר לכך, כאשר שלחה לחברות הודעות לגבי הקנסות, ובהן הציגה מצב כוזב כאילו הקנסות הוטלו על החברות עצמן".

העתירה שהוגשה באמצעות עורכי הדין חגי כרמון ואיתי כרמון לבית המשפט המחוזי בתל אביב בסוף השבוע, מתייחסת לקנסות בגובה 9 מיליון יורו לויזה ובגובה 3.6 מיליון דולר למסטרקארד, שהוטלו על כאל במהלך 2009־2010. כאל נקנסה בעקבות חריגות בניהול הסיכונים, ובראשן ריבוי חיובים חוזרים בגין ביטולי עסקאות בתחום תוספי המזון (בעיקר תרופות ללא מרשם וכדורי ויאגרה) וסליקת הימורים שבוצעו בידי אזרחי ארה"ב, שם ההימורים באינטרנט אסורים.

אתר "למבוגרים בלבד" (ארכיון), צילום: שאטרסטוק אתר "למבוגרים בלבד" (ארכיון) | צילום: שאטרסטוק אתר "למבוגרים בלבד" (ארכיון), צילום: שאטרסטוק

בעתירה טוענות התובעות שכאל הסתירה מהן את הפעולות שביצעה בכספיהן, הציגה בפניהן מצגי שווא תוך כדי התחמקות וסחבת, והפסיקה לכבד את ההתחייבויות שנקבעו בין הצדדים באורח חד צדדי. כדוגמא למצגי השווא של כאל, מפרטות החברות את הדוחות שקיבלו עד היום מהחברה. לדבריהן, בהודעות כאל מדצמבר 2009, דווח להן כי סכום הקנסות שחילטה מהן עמד על מיליון דולר, אולם בהליך משפטי קודם עלה המספר ל-2.8 מיליון דולר, ובדו"ח שהוגש התגלו חיובים שכלל לא היו מוכרים לחברות. בהמשך, במכתב של בא כוחה של כאל התברר כי הסכום גבוה עוד יותר ועומד על 3.2 מיליון דולר. "כך מתברר", נכתב בעתירה, "שסכום הקנסות שכאל דיווחה עליהם בתחילה, היה כוזב, ולמעשה הסכום הידוע עתה, 3.2 מיליון דולר, הוא פי 3.19, ולדעת החברות אין לסמוך גם על נתון זה".

זו אינה תביעה ראשונה הנובעת מאותה בדיקה של חברות האשראי. בעקבות קנסות אלה, הוגשה בפברואר 2011 תביעה נגד כאל בסכום של 18 מיליון שקל על ידי חברת אינאטק (Inatech Payment AG) המאגדת סליקה של בתי עסק. מהתביעה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, עלה כי כאל הפרה הסכמים, שבהם נקבע כי אנאטק תשווק עבורה שירותי סליקה של אתרים שונים באירופה.

תגובת כאל: "התביעה טרם הגיעה, לכשתגיע נלמד אותה ונגיב בבית המשפט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות