אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תעלומת המספרים החסרים של מיקרוסופט צילום: בלומברג

דו"ח טכנולוגי

תעלומת המספרים החסרים של מיקרוסופט

ווינדוס 8 עוד לא בת חודש וכבר מעוררת מהומות ותהיות על נחיצותה לעולם, בלוגר סיני נוסף נעלם בשל ציוץ אנטי-ממסדי, חשבונות המדיה החברתית חשופים לביקורת עו"ד עוין ואופרה ווינפרי מתבלבלת בין אייפד לסרפס

20.11.2012, 15:34 | יוסי גורביץ

מי שמע, מי יודע?

חלזונות 8, מערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט, הגיחה לאוויר העולם לפני כשלושה שבועות, ב-26 באוקטובר - וכבר עלתה השאלה: כמה יחידות של מערכת ההפעלה נמכרו?

אין תשובה ברורה. מיקרוסופט לא מספקת מספרים, אבל שורה של הערכות אומרות שהמצב רע. מומחה מכירות מחברת NewEgg אמר שהמכירות ב-2012 לא משהו, אבל הוא מצפה שהן תשתפרנה ב-2013. הערכות אחרות אומרות שהמכירות של ווינדוס 8 נחותות מאלה של ווינדוס 7 בתקופת הזמן המקבילה - ושהמכירות אכזבו את מיקרוסופט.

המכירות, כך דווח, התחילו טוב אבל שבוע לאחר מכן כבר רשמו ירידה. מנכ"ל מיקרוסופט, סטיב באלמר, אמר לפני כשבוע שמכירות מחשבי הסרפס, שמתבססים על גרסת הטאבלטים של מערכת ההפעלה, היו "צנועות". אז מה קורה כאן?

באלמר ומכשיר הסרפס. כמה יחידות נמכרו?, צילום: בלומברג באלמר ומכשיר הסרפס. כמה יחידות נמכרו? | צילום: בלומברג באלמר ומכשיר הסרפס. כמה יחידות נמכרו?, צילום: בלומברג

ברג'יסטר מעריכים שווינדוס 8 סובלת מתסמין ווינדוס XP: אין בה צורך משום שמערכת ההפעלה ווינדוס 7 טובה מספיק עבור המשתמשים. גרסה 7 נמכרה במהירות משום שאנשים לא רצו לעבוד עם הזוועה החיה שהיתה ויסטה, קודמתה.בנוסף, הם חששו שווינדוס XP הישנה והטובה שלהם מתיישנת. כיוון שכך, אין ללקוחות - במיוחד לארגוניים שבהם-  שום סיבה טובה לפתוח את הארנק ולהגר לווינדוס 8.

השערה נוספת: ווינדוס 8 היא מערכת הפעלה שעובדת הכי טוב עם מסכי מגע של צעצועים כמו טאבלטים - בעוד רוב המשתמשים מעדיפים אחת שמיועדת בעיקרה לעבודה, לא לשעשועים. הטאבלט הוא לרוב המחשב השלישי של המשתמש, אחרי המחשב השולחני והנייד. מערכת הפעלה שנראית כאילו היא מעדיפה בידור על פני עבודה לא תקסום כמערכת למחשב העיקרי של המשתמש - וזה נכון בוודאי למגזר העסקי, השמרני במודע.

צייץ ביקורת, הפוך לטרוריסט

הקונגרס של המפלגה הקומוניסטית הסינית הסתיים סוף סוף, לרווחת רוב קורבנותיה - ושורה של בלוגרים שהוחזקו במעצר באזורים מרוחקים הורשו לחזור לבתיהם. אבל לא כולם.

אחד מהם, ז'אי שיאהבונג, מוחזק במעצר על ידי המשטר, משום שהוא צייץ בטוויטר פנטזיה על קריסת האולם בו נפגשו חברי המפלגה - מה שהרג בעיני רוחו את כל חברי הקונגרס. המשטר הסיני אישר שהוא מוחזק במעצר, וזאת משום שהוא "הפיץ מידע טרוריסטי". שימו לב לשימוש הזה ברמיזה שמדובר איכשהו בטרור. זה שטיק מוכר, ולא רק של הדיקטטורה הסינית, כדי לסתום את הפה לכל מיני אנשים שהמשטר לא רוצה ביקרם.

צייץ - ונעלם, צילום: shutterstock צייץ - ונעלם | צילום: shutterstock צייץ - ונעלם, צילום: shutterstock

שיאהבונג, שארגוני זכויות אדם דורשים כעת את שחרורו, הוא לא הקורבן היחיד של הקונגרס. על פי טענות של כמה ארגוני זכויות אדם, לפחות שני בני אדם נרצחו על ידי המשטרה

לאחר שמתחו ביקורת על אותו קונגרס. איך שר סטינג על המשטר הצבאי בצ'ילה? יום יבוא ונרקוד על קבריכם.

החלטת לתבוע? תני את פרטי הפייסבוק שלך

ידיעה מטרידה מארה"ב: חברה שנתבעה על ידי כמה מהעובדות שלה דרשה לקבל את שם המשתמש והסיסמה שלהן לפייסבוק כחלק מקו ההגנה במשפט. השופט אישר את הבקשה.  

התובעות, 20 נשים שעבדו בחברת Honeybaked Ham, טוענות בתביעתן כי אחד ממנהלי החברה נהג להטריד אותן מינית, כשהנהלת החברה מתעלמת מכך למרות שהוגשו תלונות כנגד המנהל. בתגובה, דרשה החברה גישה לפייסבוק, המיילים, והמסרונים של התובעות - לטענתה משום שיתכן שיש שם מידע שעשוי לסייע לכתב ההגנה שלה.

תבעת? עכשיו תני לנו כניסה לפייסבוק שלך, צילום: בלומברג תבעת? עכשיו תני לנו כניסה לפייסבוק שלך | צילום: בלומברג תבעת? עכשיו תני לנו כניסה לפייסבוק שלך, צילום: בלומברג

עוכרי הדין של החברה טוענים שיש שם מידע שמצביע על כך שמנהיגת התובעות היתה מרוצה מהחיים שלאחר פיטוריה, שהיא הפגינה "אגרסיביות מינית", ושהיו לה יחסים מיניים עם תובעות אחרות. העו"דים לא עצרו שם ודרשו לקבל מידע גם משאר המתלוננות.  

לא ברור איך כל המידע הזה, בהנחה שהוא בכלל קיים, יסייע לחברה להתגונן כנגד הטענה שאחד מעובדיה ניצל מינית עובדות שהיו תחת מרותו. המהלך נראה כמו טקטיקת הגנה נפוצה במקרים אלה - לפיה המתלוננת מואשמת בניהול חיי מין פעילים - ועל כן מותר גופה לגחמותיו של כל חזיר שובניסטי משוטט.

עכשיו הרשה בית משפט אמריקאי להרחיב את התפיסה הזו גם לרשתות החברתיות, בהן מתנהלת תקשורת שאמורה להיות פרטית. מדובר במה שנראה בעליל כמו נסיון השתקה: אם תפתחי את הפה על הבוס שלך, נקבל צו שיאפשר לנו לנבור בכל מה שכתבת על עצמך. לא חראם?

ואם זה יצליח, אין סיבה לא להרחיב את התרגיל הזה לכל תביעה נגד מעסיק: לכלכת על הבוס שלך בצ'ט עם חבר? זה יכול להשפיע על תביעה נגדו. נקווה שבית משפט לערעורים יחסל את הרעיון הזה וכמה שיותר מהר.

הליך בעייתי נגד טרולי פטנטים

אחת הבעיות של שיטת הפטנטים הם טרולי פטנטים: חברות ששמות יד על פטנטים ואז תובעות חברות אחרות, מבלי שהן מייצרות מוצר כלשהו. הן הופכות לכאב ראש ענקי לכל חברה שאשכרה משתמשת בפטנטים כדי לעשות את מה שהם יועדו לעשות: לקדם את המחקר והפיתוח. שם המשחק הוא גביית דמי פרוטקשן.

בדצמבר הקרוב יתחילו כמה רשויות אמריקאיות לבדוק את הבעיה בהיסוס ובזהירות; הן עורכות שימועים לא רשמיים שלתוצאות שלהם לא יהיו השלכות רשמיות. הרשויות בוחנות את האפשרות לתבוע טרולים כאלה - הם מעדיפים את הכינוי הנקי "non-practising entities" - על הפרת חוקי ההגבלים העסקיים. עד כה, עם זאת, בתי המשפט דחו תביעות באשמה זו.

לא קל לשחק עם הטרול לא קל לשחק עם הטרול לא קל לשחק עם הטרול

ההליך הופך לבעייתי יותר משום שצפויים להשתתף בו גם נציגים של טרולי פטנטים ידועים, כמו המובילה בתחום כמו Intellectual Ventures. כשטרולים אמורים לספק משוב על הנהלים נגד טרולים, קשה להניח שמשהו טוב ייצא מכל הסיפור.

קצרצרים

1. איך לא לנהל קמפיין: למרות שאנחנו עדיין לא יודעים כמה יחידות של ווינדוס 8 נמכרו, אפשר לומר שקמפיין הפרסום המסיבי של מיקרוסופט, שבינתיים היא הוציאה עליו יותר משישראל הוציאה על "עמוד ענן" - נמצא בבעיה מסוימת. מנהיגת הדעה האמריקאית אופרה ווינפרי, צייצה לאחרונה שהיא אוהבת את מחשבי הסרפס של מיקרוסופט ושהיא קנתה לא פחות מ-12 מהם כמתנות לחגים. זה נחמד. זה היה נחמד יותר אילו טרחה לדווח על כך מהסרפס, ולא מהאייפד שלה.

אייפד, סרפס, אותו דבר. ווינפרי, צילום: רויטרס אייפד, סרפס, אותו דבר. ווינפרי | צילום: רויטרס אייפד, סרפס, אותו דבר. ווינפרי, צילום: רויטרס

2. יש ברנש בשם כריס פול, שזכה לכינוי Moot ושהפך למיקרו-מפורסתם בעקבות ההצלחה של הפורום שייסד, פורצ'אן. כנראה שנוזלים צהבהבים כלשהם עלו לו לראש בעקבות הפרסום הזה, כי הוא שכר עוכר דין ששלח עבורו מכתב איום לסטארטאפ בשם Moot.it. הסטארטאפ הלה עוסק בפורומים וקידום תוכן, ופול טוען ש-Moot.it פוגע בשמו בעצם השימוש במילה Moot. כנראה שפול לא ידע את זה, אבל המילה האנגלית Moot עתיקה מאוד, משמעה "מפגש", עם אסוציאציות לדיון וגם לדיון משפטי. Moot Hall הוא בניין שמיועד למפגשים לדיון בנושאים מקומיים. כשטולקין מדבר על מפגש העצים המדברים שלו, האנטים, הוא קורא לכך באנגלית Entmoot. לזכותם של האנשים ב-Moot.it ייאמר שהם לא נבהלו מהמיני-סלבריטי, ושלחו לו מכתב תגובה תקיף.

3. אפל מתנהלת כמו ארגון חשאי, זה לא חדש, אבל מה שכן חדש הוא שאנחנו מקבלים אישור לפעולות עסקיות שהיא מבצעת רק באמצעות תביעות משפטיות: לפני כחודש דווח שאפל רכשה את הסטארטאפ הכושל Color. שתי החברות נמנעו מתגובה רשמית, אבל עכשיו אנחנו למדים שהרכישה אכן התבצעה - כתוצאה מתביעה שהגיש עובד לשעבר של קולור. הוא טוען, בין השאר, שהוא העובד הטכנולוגי היחיד של החברה שלא הועבר גם לאפל. סובייטולוגים לשעבר, המקצוע שלכם הוחזר לחיים.

4. אליינה כץ הלכה למסעדה באוטווה, וביקשה ספציפית לקבל את המנה שלה בלי זיתים, שכן היא שונאת אותם שנאת מוות. המנה הגיעה עם זיתים, וכץ התעצבנה. כשהמסעדה לא ניסתה ליישר את ההדורים, כץ הלכה וכתבה ביקורת שלילית עליה. זה הביא לבעלת המסעדה את הסעיף, והיא זייפה מיילים שיצאו לכאורה מחשבון המייל של כץ, שלחה אותם לאנשים שעובדים איתה ובהם היא טענה שכץ היא טרנסג'נדרית שמחפשת שותפים למין. כל העסק הגיע לבית המשפט, ובעלת המסעדה חסרת הפרופורציות הלכה לכלא.

  

5. מספר חברות קמעונאיות בריטיות גדולות - ג'ון לואיס, דיקסונס - פנו במכתב פומבי לאמזון וגוגל ודרשו מהן לשלם מס אמת בבריטניה. החברות ציינו שאין להם יכולת להתחרות, כשהן משלמות 27% מס חברות, עם חברות שפועלות בבריטניה בדיוק כמוהן אבל משלמות פחות ממה שממשלת ישראל דורשת מתאגידי ענק. החברות ציינו שאם המצב יימשך, הן תקרוסנה ובריטניה תאבד את בסיס המס שלה. וראה זה פלא: במקום לתת לאמזון וגוגל מתנות בשווי 27 מיליארד דולר, הפרלמנט הבריטי זימן אותן לשיחת נזיפה.  

• "דו"ח טכנולוגי" בכל יום בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה השישית)

לטורים הקודמים של "דו"ח טכנולוגי" - dailytech.calcalist.co.il.

ל-RSS של "דו"ח טכנולוגי"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות