אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גיל גזית פורש ממידרוג: יקים חברת ייעוץ עם רונן צלניר צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

גיל גזית פורש ממידרוג: יקים חברת ייעוץ עם רונן צלניר

מנכ"ל מידרוג הדהים אתמול את עובדי חברת הדירוג כשהודיע על פרישתו בסוף דצמבר, כשברקע ירידה נמשכת בהכנסות והידוק הרגולציה. גזית יחבור לאחר עזיבתו לצלניר, מוותיקי שוק החיתום ועד לאחרונה יו"ר פועלים אי.בי.אי

21.11.2012, 07:11 | רחלי בינדמן

שנה וחצי בלבד לאחר פרישתה של מנכ"לית חברת הדירוג S&P מעלות, דורית סלינגר, הודיע אתמול במפתיע גם גיל גזית, מנכ"ל החברה המתחרה מידרוג, על עזיבתו עד סוף השנה. מי שיחליפו באופן זמני עד למינוי מנכ"ל קבוע הוא יו"ר החברה, גדעון אילת.

קראו עוד בכלכליסט

החלטתו של גזית לסיים את התפקיד תואמה עם הבעלים, חברת הדירוג העולמית Moody's (המחזיקה ב־51%) וכן עם יוסף זינגר, איש העסקים רון וייסברג, והשותפים האסטרטגיים, בהם בנק אגוד, דש, וקרנות הפנסיה הוותיקות - עמיתים. ההודעה על העזיבה התקבלה בהפתעה בקרב עובדי מידרוג, כולל הבכירים שלא ידעו דבר על תוכניותיו של גזית.

על פי ההערכות, גזית צפוי להקים חברה חדשה שתעסוק בבנקאות להשקעות תוך שהוא חובר לרונן צלניר, עד לאחרונה יו"ר חברת החיתום פועלים אי.בי.אי ומוותיקי שוק החיתום בישראל. עזיבתו של גזית מהווה רעידת אדמה נוספת לחברת הדירוג בתקופה האחרונה. מוקדם יותר השנה פרשה ממידרוג הסמנכ"לית הבכירה אביטל בר דיין, ובספטמבר מונתה לתפקיד אחראית החוב של קבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר.

יתרה מכך, חברת הדירוג, שגזית נמנה עם מייסדיה ומשמש כמנכ"ל שלה מיום הקמתה לפני עשר שנים, נמצאת בתהליך מתמיד של התכווצות בהכנסות, בעקבות הירידה החדה בהיקף הנפקות החוב בשנה האחרונה וכן בעקבות הודעת חברות תעודות הסל הישראליות כי יחדלו לדרג את תעודות הסל שלהן, שדורגו באופן בלעדי על ידי מידרוג.

אם לא די בכך, בקרוב צפויה הכנסת להשלים את הליך החקיקה שיכניס את חברות הדירוג הישראליות לראשונה תחת פיקוח רשות ני"ע ויאפשר לרשות להטיל סנקציות על חברות הדירוג שיפעלו בניגוד עניינים.

גזית. שימש כמנכ"ל מיום הקמת החברה, צילום: עמית שעל גזית. שימש כמנכ"ל מיום הקמת החברה | צילום: עמית שעל גזית. שימש כמנכ"ל מיום הקמת החברה, צילום: עמית שעל

בעקבות המשבר הפיננסי נאלץ גזית להתמודד עם לחצים מבפנים ומן החוץ כאשר מצד אחד, האנליסטים שלו הבהירו לו

שאין מנוס מהורדת דירוג לחברות מסוימות, ומצד שני, החברות הפעילו לחצים ואיימו להפסיק את הדירוג. חלק מנוסחת התגמול של גזית מבוסס על ההכנסות של החברה, שכאמור ירדו בתקופה האחרונה.

ב־2008 הגדילה סוכנות הדירוג הבינלאומית מודי'ס את אחזקותיה במידרוג והפכה לבעל המניות הגדול בחברה עם אחזקה של 51%. זאת לאחר שנכנסה לראשונה להשקעה בחברה ב־2003. מידרוג מדרגת כיום כ־150 חברות.

גזית התמחה במידרוג בעיקר בפן השיווקי ופחות עסק בדירוגים ובניתוח החוב, כשלצורך כך החזיק באנשי מקצוע. בחוזה העסקתו קיים לגזית סעיף צינון, שאינו מגביל אותו מלהיות מועסק בחברות שדורגו על ידי מידרוג אך מגביל אותו מלעבוד בחברות מתחרות לחברות שדורגו על ידי מידרוג, מחשש להעברת מידע עסקי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות