אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעקב אלקטרוני: לא בבית ספרי! צילום: shutterstock

מעקב אלקטרוני: לא בבית ספרי!

המחוז הצפוני בסאן אנטוניו, טקסס דורש מתלמידי ביה"ס של האזור לענוד תג תלמיד שבתוכו מוטמע שבב מעקב מבוסס רדיו. לתלמידה אחת אנדראה הרננדז זה לא התאים, מה שגרם לביה"ס להשעותה, וגרם למשפחת הרננדז לצאת למאבק

23.11.2012, 12:19 | רפאל קאהאן
אנדראה הרננדז, תלמידת תיכון מטקסס סירבה לענוד סביב הצוואר תג סטודנט שמכיל שבב מעקב מבוסס רדיו (RFID). ביה"ס החליט להשעותה על סירובה, אולם הרננדז עירערה בעזרת הוריה ומכון רות'רפורד שמתנגד למדיניות הזו, לבית המשפט המקומי.

קראו עוד בכלכליסט

ביה"ס התיכון על שם ג'ון ג'יי שייך למחוז הצפוני של סאן אנטוניו. ביה"ס משתתף בתוכנית מחוזית, שנוסתה כבר במקומות אחרים בארה"ב, בה מוטמעים שבבי ה-RFID על מנת לנטר את כמות התלמידים היומית שמגיעים לביה"ס.

הרעיון מאחורי התוכנית כלכלי בעיקרו, הרשויות מתקצבות את ביה"ס על פי כמות התלמידים שמגיעים בפועל ללימודים. לפני הכנסת התג לשימוש תלמיד ששמו הוקרא בכיתה אך לא היה נוכח נחשב שלא הגיע, ולכן לא היה נכנס לחישוב התקציב.

אולם לא נלקחו בחשבון איחורים או סיבות אחרות שבגללן התלמיד יכול היה להיעדר בזמן הקראת השמות. לכן הוחלט לצייד את התלמידים בתג שיזהה את מיקום התלמידים ברחבי הקמפוס ויאשר לרשויות את הגעתם.

התג האנטי-נוצרי

אנדראה הרננדז, בגיבוי אביה סטיב ובעזרת מכון רות'פורד להגנה על חופש הפרט, הגישו ערעור לבית המשפט המקומי שבינתיים התקבל. יו"ר המכון, ג'ון וויטהד, הצהיר כי הוא "מוצא את השיטה שבה רשויות המחוז מאלצות תלמידים להצטרף לתוכניות שאין להן שום קשר ללימודים בפועל, מטרידות".

הסיבה שהעלו הרננדז והמכון להתנגדותה של אנדראה היא דתית, לטענתם התג מזכיר להם את האזהרה שמופיעה בברית החדשה לגבי בואו של השטן בחזון יוחנן, פרק י"ג, פס' 16 - "וַתַּעַשׂ אֶת־אֲשֶׁר כֻּלָּם לְמִקָּטֹן וְעַד־גָּדוֹל אִם־אֶבְיוֹן וְאִם־עָשִׁיר גַּם־בְּנֵי הַחֹרִים גַּם־הָעֲבָדִים יַתְווּ תָו עַל־יַד יְמִינָם אוֹ עַל־מִצְחֹתָם׃"

 

המחוז הסכים בהמשך שאנדראה תוכל להגיע לביה"ס עם התג ללא השבב, ובלבד שאביה יחדל מביקורת פומבית על התוכנית. אך אביה של אנדראה דחה גם את ההצעה הזו בטענה שלא יוכל לעמוד בה. בסופו של דבר פסק בית המשפט המחוזי שבזמן הדיון בעתירה, תוכל אנדראה להמשיך ולהגיע לכיתה גם ללא התג.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות