אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שותפה חדשה לרציו: אדיסון נכנסת לפעילות בישראל צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

שותפה חדשה לרציו: אדיסון נכנסת לפעילות בישראל

קבוצת האנרגיה האיטלקית, שפועלת גם במצרים, תשלם לחברת רציו את הוצאותיה עד כה בהיתר גל ותממן עד 5 מיליון דולר בקידוח הראשון באתר

25.11.2012, 06:53 | גולן חזני

אדיסון אינטרנשיונל, הזרוע הבינלאומית של קבוצת אדיסון האיטלקית, חתמה בסוף השבוע עם שותפות רציו, על הסכם הצטרפות ביחס לזכויות בהיתר קידוח גל. כך נודע ל"כלכליסט". רציו מחזיקה ב־100% מהזכויות בגל שנמצא כ־150 ק"מ מערבית לנתניה ובסמוך לשטח הרישיון בו נמצא מבנה "לוויתן". במקביל, אדיסון הינה אחת המתמודדות על כניסה לשותפות בלוויתן שבו שותפות דלק, רציו ונובל.

אופציה להגדלת זכויות

 

אדיסון היא קבוצת האנרגיה הוותיקה ביותר ואחת מהבולטות באירופה בתחום החיפושים, ייצור והפקה של גז טבעי ונפט וכן של ייצור ומכירת חשמל. במסגרת הסכם ההצטרפות בין החברות, תגיש רציו ביחד עם אדיסון לממונה על ענייני הנפט במשרד האנרגיה והמים, בקשה מחודשת לקבלת שני רישיונות בשטחי היתר גל לרישיונות נטע ורועי, כאשר מפעילת הקידוח (operator), תהיה אדיסון אינטרנשיונל. ע"פ מתווה העסקה, אדיסון תקבל בשלב הראשון 20% מהזכויות ברישיונות, כאשר ניתנת לה אופציה להגדיל את זכויותיה בקידוח ב־20% נוספים (עד 40%).

קידוח לוויתן קידוח לוויתן קידוח לוויתן

לפי ההסכם, אדיסון תשלם לרציו את הוצאותיה עד כה בהיתר גל, על פי חלקה היחסי ותשלם 5% נוספים מעלות הקידוח הראשון ברישיונות, עד לסכום של חמישה מיליון דולר. מקורות בשוק הגז מעריכים, שמדובר בעיקר על הוצאות הסקר הסייסמי התלת מימדי שבוצע בשטח ההיתר (3D). אותם גורמים מציינים, שמדובר באירוע משמעותי בהתפתחות שוק הגז והנפט בישראל, שמאז נטישת בריטיש גז לפני כעשור, לא נהנה מפעילות של שחקניות בינלאומיות מובילות "למעט חברת נובל האמריקאית, שהיא אופרייטור מעולה, אבל שימשה כשחקן יחיד".

הקידוח יגלוש למצרים

 

על פי הערכות, חלק מהפרוספקטים בשטח היתר גל גולשים במקצת לתוך שטח המים הכלכליים של מצרים, דבר שמקנה ייתרון לאדיסון - שהיא גם שותפה של חברת הגז המצרית (EGPC) בשדה הגז העצום שבאבו־קיר ושל בריטיש־גז בשדה גז שבדלתא של שפך הנילוס.

על פי המסתמן, שיתוף הפעולה בין רציו לאדיסון, לא יהיה רק בהיתר גל, והצדדים אמורים להמשיך לשתף פעולה בנכסי נפט וגז נוספים באזור. 

לכתבה באנגלית לחץ כאן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
לכל מחזיקי המניות ומאמיני המשק וההיטק הישראלי. יכול להיות יום שמח מאוד
בבורסה ב 22 שינואר (עליה דרסטית של כל המניות). אם יקרה לנו נס ונפתלי בנט האקסיטאי המבריק יבחר להיות ראש הממשלה. כולנו יודעים שכדי להצליח צריך הרבה כישרון חזון ואמביציה. בנט הוא בין היחידים שהצליחו בזירת הההיטק הבוגדנית. הוא הבן אדם היחיד בזירה הפוליטית היום שמבין את מי ואת מה באמת צריך לקדם, ומי ממלא את קופת המדינה. חוץ מזה לא שאלתם את עצמכם: איך זה מדינה שיש בה אולי את ריכוז האנשים הכי מבריק בעולם אירגון טרור זדוני ואנאלפבתי כמו חמאס מנצח? הגיע זמן להחזיר את הגאווה הישראלית, ורק נפתלי בנט הוא בן אדם שאני גאה לראות על מסכי הטלוויזיה. יש סיכוי שא"י באמת תהפוך לשוויצריה של המזרח התיכון.
היטק ותעוזה , לראשות הממשלה  |  25.11.12
לכל התגובות