אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זוגות שדרשו חישוב הכנסות נפרד יקבלו הקלות מס צילום: shutterstock

זוגות שדרשו חישוב הכנסות נפרד יקבלו הקלות מס

העליון קבע כי זוגות נשואים העובדים בעסק שבבעלותם אינם זכאים לבצע חישוב מס נפרד, אך כעת הוחלט לאפשר זאת בתנאים מסוימים ועד ל-48,960 שקל

25.11.2012, 13:03 | הדר קנה
רשות המסים הרחיבה את ההקלות לבני זוג העובדים בעסק בבעלותם המשותפת או בבעלות אחד מהם, שדרשו חישוב נפרד.

קראו עוד בכלכליסט

בפברואר 2012 קבע בית המשפט העליון כי זוגות נשואים העובדים יחד בעסק שבבעלותם אינם זכאים לבצע חישוב מס נפרד (חישוב היוצר הקלות משמעותיות בשל הזכאות של כל אחד מבני הזוג לניכויים וזיכויים אישיים אשר ניתן לקבלם רק בחישוב נפרד- ה.ק).

העליון פסל בכך למעשה פסקי דין שונים של בית המשפט המחוזי שקבעו שהחישוב הנפרד מותר. אם פסקי הדין של המחוזי היו נשארים על כנם, העלות המוערכת למדינה היתה כחצי מיליארד שקל.

על פי גורם בכיר ברשות המסים, "ההקלות מגיעות כיוון שעד שבית המשפט העליון פסק לטובת רשות מסים וקבע כי זוגות נשואים אינם זכאים לחישוב נפרד, היו פסיקות סותרות בתי משפט מחוזיים. הפסיקות הללו יצרו בלבול בקרב הנישומים, ולכן החלטנו על ההקלות".

מנהל רשות המסים דורון ארבלי, צילום: ישראל מלובני מנהל רשות המסים דורון ארבלי | צילום: ישראל מלובני מנהל רשות המסים דורון ארבלי, צילום: ישראל מלובני

ההקלות מאפשרת חישוב נפרד בתנאים מסוימים ועד לסכום של 48,960 שקל ביחס לשנים קודמות עד לשנת המס 2012 (כולל). הקלה זו תחול לגבי כל התיקים "הפתוחים" שבהם עולה סוגיית חישוב מאוחד, לרבות תיקים שנידונים עדיין בבית המשפט. ההקלה תינתן גם לנישומים שלא הודיעו על בקשתם במועד. כמו כן, הוחלט כי במקרים שבהם נוצר חוב מס לזוג בשל השינוי, יבוטלו קנסות וריבית, ותתאפשרפריסת חוב המס עד ל-12 תשלומים.

ההקלות מותנות בהגשת בקשה לפקיד השומה לתיקון הדו"חות השנתיים לשנים הרלוונטיות עד למרץ 2013.

מנהל רשות המסים דורון ארבלי הקים צוות שבוחן בימים אלה פתרון לסוגיית החישוב לשנים 2013 ואילך.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
רשות המיסים אתם לא מתבישים אנשים משכילים עובדים 10 שעות ביום וזה הפרס שאתם נותנים להם
כך אתם מעודדים אנשים מוכשרים להקים עסקים עם בני זוג? האם גם בני זוג מאותו מין משלמים מס מאוחד? האם גם בני משפחה אחרים העובדים יחד משלמים מס מאוחד? מדוע רק בנו זוג משכילים מוכשרים וחרוצים צריכים להענש???????
מדוע אנחנו נענשים?????  |  25.11.12
2.
ההקלה המשעותית בחישוב נפרד אינה
"בשל הזכאות של כל אחד מבני הזוג לניכויים וזיכויים אישיים " לא, הסיבה להקלה היא כי כל אחד מבני הזוג יכול להנות ממדרגות המס ההתחליות הנמוכות כי הרי המס הוא פרוגרסיבי וככל שמתקדמים וההכנסה עולה, גם אחוז המס שהוטל הוא יותר גבוה. בחיושוב מאוחד שמים הכנסה אחת על השינה וככה נהנים רק פעם אחת מהמדרגות הנמוכות ההתחלתיות.
לב העניין , חו"ל  |  25.11.12
לכל התגובות