אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ויליגר נגד הפחתת המכס על טונה: דורשת לראות את הנתונים של ועדת המזון

ויליגר נגד הפחתת המכס על טונה: דורשת לראות את הנתונים של ועדת המזון

החברה דורשת מביהמ"ש להורות למשרדי האוצר והתמ"ת להעביר לה את המידע ששימש בסיס להמלצות: "מקבלי ההחלטות קיבלו מידע שגוי"

25.11.2012, 16:30 | יצחק דנון

יצרנית שימורי הטונה ויליגר תעשיות עתרה לבית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה להורות למשרדי האוצר והתמ"ת להעביר לעיונה את המידע ששימש כבסיס לצורך קבלת המלצות ועדת קדמי על הורדת המכסים על יבוא שימורי טונה לישראל.

קראו עוד בכלכליסט

בעתירה נאמר כי בסוף ינואר השנה פירסם יו"ר הוועדה מכתב המופנה לשרי האוצר התמ"ת שבו קבע כי שיעור המכס על יבוא שימורי הטונה עומד כיום על 30%, וכי הוא ממליץ להפחית אותו ב-12% במתווה של 4 שנים.

לטענת ויליגר תעשיות, קביעה זו אינה נכונה בעליל, אינה הגיונית ואינה עומדת במבחן המציאות. ויליגר טוענת כי מידע שגוי הומצא לשרי האוצר והתמ"ת באופן מכוון ועל מנת להטעות את מקבלי ההחלטות.

לדברי ויליגר, בג"ץ דחה את עתירתה לקבל מסמכים שהגיעו לוועדת קדמי מיבואנים ועובדי משרדי האוצר והתמ"ת, המבקשים להוריד את המכסים על יבוא שימורי טונה. ויליגר מציינת כי נציגי משרדי האוצר והתמ"ת הודו במסגרת ההליך בבג"ץ כי "הועברו פניות שונות לוועדה".

ויליגר סבורה כי עתידה שלה ושל ארבעה מפעלי טונה נוספים תלוי באמיתות הנתונים שנמסרו למשרדי התמ"ת והאוצר לצורך קבלת החלטתם על קבלת מלצותיה של ועדת קדמי. לדברי ויליגר, לחשיפת המידע המבוקש תכלית כפולה: ביקורת על פעולות הוועדה ועל אופן פעולת השרים וביקורת על נכונות המידע ששימש בסיס להמלצות שהתקבלו.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
אין כאן תעשיית טונה ,יש כאן תעשיית אריזת טונה . כמי שייצג את המחאה בועדות הכלכלה וקדמי
וכמי שהעלה את נושא הטונה לסדר היום , פניתי בעבר לספק טונה בפיליפינים ואלה הנתונים שקיבלתי - עלות קרטון של 48 קופסאות נתחי טונה של 160 גר' ברוטו ו 120 גר' לאחר סינון בקופסא עם פתיחה קלה = $30 . במכולה 89 אלף קופסאות . עלות הובלה פחות מ 1500$. כשרות מייקרת בעוד כ 3% (בהזמנות גדולות כשרות מייקרת את המוצר באחוזים נמוכים יותר) . יוצא שעלות קופסת טונה ביבוא = 2.70 ש"ח + מע"מ (כולל כשרות,הובלה ימית,שחרור ועלויות נמל , הובלה למחסן בארץ ופריקה ). במידה ולא יחול מכס על יבוא שימורי טונה , המחיר לצרכן יגיע למקסימום.5 5 ש"ח חנויות היקרות ולמקסימום 5 ש"ח בחנויות הדיסקאונט . מכסי מגן על טונה ,זה עיוות שחייבים לתקן אותו . במדינת ישראל מכרים כ 180 מיליון קופסאות טונה בשנה . במידה ויוסרו מכסי המגן , עם ישראל יחסוך כ 1.5 ש"ח לקופסא ובסך הכל כ 270 מיליון ש"ח בשנה. בתעשיית הטונה עובדים כ 300 עובדי שכר מינימום(בתעשייה טוענים שעובדים שם 500 איש). לפי 500 עובדים , עלות השכר היא 4200X 500 = מיליון 21 ש"ח בחודש = כ 230 מיליון ש"ח . מה שאומר שאזרחי ישראל מממנים את העובדים בתעשיית האריזה הזאת . המפעלים הודיעו שאם יבטלו את מכסי המגן , הם יסגרו את המפעלים .אני לא חושב שהם יסגרו,אני חושב שהם יהיו חייבים להתייעל ולהוזיל מחירים ע"מ להתחרות . אם יסגרו את תעשיית האריזה הזאת , אני הצעתי שעם ישראל יממן למפוטרים עד שנתיים של תשלום אבטלה ,עד שיעברו לתעשיות יותר מפותחות ומועילות . הגנה על תעשיית אריזה מעוותת ,היא לא נכונה לטווח ארוך . צריך לבנות כאן תעשיה יעילה ולא תעשיית קומבינות .
יפתח שקד  |  26.11.12
5.
רעיון שיווקי לויליגר
אני מציע לויליגר לוותר לחלוטין על השוק הישראלי, ולהימנע מהברוקרטיה הישראלית, ולשווק את הטונה לחו"ל, כמו הרבה היצרנים הגדולים בארץ שמוכרים בחו"ל תוצרת ישראל במחיר הרבה יותר זול מאשר בארץ, כנראה שתהליך השווק לחו"ל מוזיל עלויות לכן המוצרים הישראלים בחו"ל יותר זולים?!
יהודה , תל-אביב  |  26.11.12
לכל התגובות