אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"רציתי להקטין שיעור הדיירים שצריך לאישור פינוי בינוי -  ומשרד המשפטים חסם אותי" צילום: אוראל כהן

"רציתי להקטין שיעור הדיירים שצריך לאישור פינוי בינוי - ומשרד המשפטים חסם אותי"

כך אמר השר אטיאס בוועידה השנתית למינוף ערים והוסיף: "ההתעקשות של ראשי ערים לבנות דירות גדולות גורמת לבעיות בהתפתחות הערים ובעיקר במצבם של אלה שזקוקים לדירות"

26.11.2012, 10:28 | שי פאוזנר

"כשיש בנייה חדשה יש פרנסה. ערים שבהן יש בנייה רבה, מתקדמות ונהנות מתקציבים גדולים של פיתוח ואחרים. לצערי, יש לא מעט ראשי ערים שלא חושבים כך. ערים כמו יבנה, ראש העין, לוד, למשל הן ערים שרק בנייה תשנה את תפיסת העולם לגביהן", אומר שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס בוועידה השנתית למינוף ערים, בבנייני האומה בירושלים.

קראו עוד בכלכליסט

אטיאס הוסיף, "ההתעקשות של ראשי ערים לבנות דירות גדולות היא אחת הסיבות שמניעות בעיות בהתפתחות הערים ובעיקר במצבם של אלה שזקוקים לדירות. הגיע הזמן לתת לבנות דירות קטנות".

שר השיכון אריאל אטיאס, צילום: אוראל כהן שר השיכון אריאל אטיאס | צילום: אוראל כהן שר השיכון אריאל אטיאס, צילום: אוראל כהן

השר אמר שמשרד המשפטים חסם ניסיון להגדיל עוד יותר את היכולת להעביר בתוך בניינים את האישור של פינוי בינוי. "רציתי יותר ולא קבלתי. עכשיו זה 60% מהבניין שצריך לתת הסכמתו לפרויקט. אם היה יותר, היה יכול להיות שינו יגדול יותר בתחום הזה".

"בתחום שלי, השיכון, שהוא תחום מורכב, יש לפעול מול כל הרשויות ולעיתים הקושי הוא בקישור ביניהן", אמר השר והוסיף, "בשנים האחרונות הצלחנו לקדם בנייה בהיקפים שלא נראו פה שנים ארוכות. אמנם השנה קצת יותר קשה בגלל בעיות תקציב, אבל אנחנו פועלים כדי לעמוד בדרישות הממשלה".

אטיאס התייחס לקולות הקוראים בימים האחרונים לקדם בנייה בתוכנית התמ"א 38 של ממ"דים. "חשבו פה שקורי העכביש של החמאס יפגעו בנו אנושות ולא נוכל לעמוד בפני טילים. אבל ההגנה על אזרחים הוכיחה שלא כך הוא. בחמאס אמנם מתהדרים בהצלחה אבל האמת היא שהפגיעה היתה אחרת ממה שציפו". השר אמר, "הממד"ים גרמו לכך שדירות שוות יותר. תמ"א 38 פתאום מקבלת התייחסות שונה וזה דבר שתלוי בראשי הרשיות. אנחנו פעלנו כדי להוסיף קומות בתמ"א זה מוסיף אוכלוסיה חזקה יותר לכל אזור בו זה יקרה וזה עושה טוב וצריך לקדם את זה". גם על פינוי בינוי אמר השר, "כי ראשי רשויות מקומיות צריכים לפעול לקדם מיידית. זהו הסיכוי הכלכלי היחיד לשנות את חייהם של משפחות חלשות. אנחנו תרמנו את חלקנו במינהל מקרקעי ישראל כיש לקדם את זה. בכל מקום שבו קרקע של המדינה היא תוכל להתקבל ללא מכרז כתמריץ כלכלי כחלק מהפרויקט של פינוי ביוני הצמוד אליה".

לדבריו, "אנחנו לא בעולם אוטופי עם קרקע חלקה. אנחנו צריכים לחשוב על האנשים שגרים בשכונות הקיימות. זה מביא ממ"דים, בטחון כלכלי ושינוי חברתי".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
הפתרון !!! תמ"א בכל הארץ שתבוצע ע"י המדינה !!!
מימון הבניה יהיה ממכרית הדירות החדשות שיכולות להיות מופנות בחלקן לזוגות צעירים ולחסרי דיור. עצם הבניה המאסיבית תגרום לירידת מחירים מהותית שתאפשר לזוגות צעירים ולחסרי דיור למצוא פתרון דיור בפריפריות. הבניה תיצור תנופת פיתוח בכל הארץ ותפתור את המיתון, תיצור מקומות תעסוקה, תפתח את הכבישים והתחבורה, תשפר את איכות חייהם של תושבים מבוגרים ותושבי הפריפריה, תוסיף מיגונים נגד טילים ורעידות אדמה ותשפר את ביטחון התושבים. ניתן לשכור קבלנים איכותיים ושהבניה תהיה תנאי לאפשר להם גישה למכרזים ממשלתיים. ניתן לתת בונוס על סיום לפני הזמן וקנסות כבדים על איחורים כתנאי סף בהסכמים (לא יהיה להם אכפת איפה נבנות הדירות כל עוד זה יספק תעסוקה וכסף עבור ביצוע הבניה). ברמה הממשלתית ניתן לבצע תכנון אורבאני כולל יחד עם ראשי הערים לרבות דרכי גישה, מים וביוב ותיעול, חשמל וכדומה. הערים ירוויחו תוספת ארנונה ושיפור חזות הערים. בקיצור זה מצב של "ווין - ווין". לא ברור מדוע אף אחד לא נוטל את הכפפה אלא אם קיימים שיקולים של מניעים זרים.
עו"ד טל , מרכז  |  03.12.12
4.
ועדה למינוף ערים? תראו איך הערים פה נראות - שכונות שיכונים, מחלפים מכוערים, נפוטיזם, ארנונה בשמיים
הערים הגדולות בארץ נראות כמו חורבות - מנרכז ראשל"צ נראה כאילו יש על הבתים רטיבות קבועה, הכל אפור-חום-כתמים, תל אביב - פלורנטין נראית כמו סלאמס בקובה תחת קומוניזם, התחנה המרכזית החדשה וסביבתה, לא צריך להוסיף נכון? חיפה - מוטב לא לדבר בכלל על רמת השחיתות שם, רקוב. ירושלים - משכנות עוני והזנחה, לכלוך ברחובות.
איזה ערים ממנפים פה  |  27.11.12
לכל התגובות