אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חקירת הבנק המחתרתי בבורסה הסתיימה ועוברת לפרקליטות צילום: shutterstock

חקירת הבנק המחתרתי בבורסה הסתיימה ועוברת לפרקליטות

ממצאי החקירה: הבנק סיפק שירותי מטבע בהיקפים של מאות מיליוני שקלים במשך שנים מבלי לדווח לרשויות במסווה של ביצוע עסקאות יהלומים פיקטיביות

26.11.2012, 12:42 | הדר קנה

תיק חקירת הבנק מחתרתי במתחם הבורסה ברמת גן הסתיים ומועבר בימים אלה לפרקליטות מיסוי וכלכלה.

קראו עוד בכלכליסט

על פי החשד שנחקר, הבנק אשר פעל בבורסה לאבני חן, ניצל את ההסדרים המיוחדים החלים בעולם היהלומים והאמון שניתן בפועלים בתחום מיוחד זה, על מנת להלבין הון באופן שיטתי במשך שנים.

ממצאי החקירה מצביעים כי הבנק המחתרתי, סיפק שירותי מטבע בהיקפים של מאות מיליוני שקלים במשך שנים מבלי לדווח לרשויות במסווה של ביצוע עסקאות יהלומים פיקטיביות.

מתחם הבורסה ברמת גן, מקום פעולתו של הבנק המחתרתי, צילום: אוראל כהן מתחם הבורסה ברמת גן, מקום פעולתו של הבנק המחתרתי | צילום: אוראל כהן מתחם הבורסה ברמת גן, מקום פעולתו של הבנק המחתרתי, צילום: אוראל כהן

במסגרת חקירת פעילות הבנק נחשפו העברות מיליוני שקלים לחו"ל ללא דיווח, בנוסף, הוצאו חשבוניות פיקטיביות ככסות לביצוע עסקאות יהלומים, שלא היו ולא נבראו ובוצעו עבירות ייבוא פיקטיבי של יהלומים, תוך שיתוף פעולה עם יהלומנים בבורסה. 

הפרשה החלה בשנת 2011 בחקירה סמויה שכללה פעילות מודיעינית רחבת היקף, בעזרתם הצטברו ראיות ממשיות באשר לקיומו של הבנק המחתרתי בבורסה. החקירה הפכה לגלויה בראשית שנת 2012 עם ביצוע חיפושים נרחבים, חקירת חשודים ומעורבים רבים. בין החשודים נמנים אנשי עסקים שכיהנו כמנהלי הבנק, עובדיהם השונים וכן יהלומנים עובדי הבורסה.

  

על פי החשד, כתוצאה מפעילותם, גרפו החשודים בפרשה רווחים כספיים גדולים הנובעים מעמלות שגבו מהלקוחות שהיקפם על פני השנים נאמד במיליוני שקלים. קשת רחבה זו של עבירות מס נחקרה ועדיין נחקרת על ידי רשות המסים. חלק מהחומרים הקשורים לחקירה המשותפת יועברו לפרקליטות וחלק מהעבירות, כאמור, עדיין נחקרות ברשות המסים.

במסגרת פעולות החקירה נתפס רכוש רב מידי החשודים, לרבות יהלומים בשווי מיליוני שקלים, נכסי נדל"ן שונים ומגוונים, הוקפאו מיליוני שקלים בחשבונות בנקים ובבתי השקעות.

מממצאי החקירה עולה כי התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות לפי חוק איסור הלבנת הון, פקודת מס הכנסה וחוק מע"מ ובנוסף עבירות שיבוש והשמדת ראיות.

את החקירה ביצעו להב 433 - היחידה הארצית לחקירות הונאה וכוח המשימה שעוסק במלביני הון מקצועיים, בשיתוף יחידת יהלום ומשרד חקירות מע"מ ירושלים ברשות המיסים ובליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה.

עו"ד דרור מתתיהו, שותף במשרד דולן-דמארי-מתתיהו, המייצג מספר יהלומנים בפרשה, מסר בתגובה: "לגבי חלק מן היהלומנים, המלצת המשטרה מבוססת על תפישה מוטעית של ההתרחשויות ומתעלמת מן העובדה כי במשך עשרות בשנים התנהלות העוסקים בענף היהלומים היא ייחודית ושונה מההתנהלות המוכרת והמקובלת בענפי מסחר אחרים. אני מציע להמתין להחלטת הפרקליטות, אשר בסמכותה להחליט כל הגשת כתבי אישום".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות