אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"דרך ארץ" המפעילה את כביש 6 נקנסה על הפרת חוק הגנת הפרטיות צילום: צפריר אביוב

"דרך ארץ" המפעילה את כביש 6 נקנסה על הפרת חוק הגנת הפרטיות

הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע קנסה את החברה ב-25 אלף שקל לאחר שהתברר כי החברה העבירה פרטים של מנויה בכביש 6, ואף הביאה לחיובה בפועל, על נסיעות שכלל לא ביצעה במנהרות הכרמל

26.11.2012, 13:44 | זוהר שחר לוי
חברת דרך ארץ, הזכיינית המפעילה את כביש 6, נקנסה בקנס מנהלי של 25 אלף שקל על הפרת חוק הגנת הפרטיות, כך הודיעה הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע (רמו"ט) במשרד המשפטים.

דרך ארץ, שנבחרה כזכיינית להקמת והפעלת כביש 6, הינה בעלת מאגר מידע המכיל את פרטי מנוייה, פרטי ההתקשרות עמם ואמצעי התשלום דרכם הם מחויבים בתשלום.

כביש מנהרות הכרמל, צילום: גיל נחושתן   כביש מנהרות הכרמל | צילום: גיל נחושתן כביש מנהרות הכרמל, צילום: גיל נחושתן

לאחרונה הגיע לרמו"ט תלונה של מנויה, שדיווחה כי כרטיס האשראי שלה חויב על ידי חברת כרמלטון, מפעילת מנהרות הכרמל בחיפה, בלא שנסעה במנהרות כלל וללא ידיעתה והסכמתה. בהודעה שפרסם משרד המשפטים צוין, כי בירור התלונה העלה כי "דרך ארץ" העבירה לכרמלטון את פרטיה המלאים של המנויה בכביש 6, ואף הביאה לחיובה בפועל על ידי כרמלטון על נסיעות שכלל לא ביצעה.

לפי בדיקת משרד המשפטים, במסגרת שיתוף הפעולה בין החברות, העבירה דרך ארץ לכרמלטון, חברת האחות שלה, מספרי לוחות רישוי של מנויים בכביש 6. במקרה בו מנוי כביש 6 נסע עם רכבו במנהרות הכרמל, היה אמור מוקד לקוחות, הפועל במיקור חוץ, ליצור עם המנוי קשר, לברר אם הוא מעוניין להצטרף כמנוי למנהרות הכרמל ולאחר קבלת ההסכמה להעביר את הפרטים אודות המנוי בין שתי החברות. בפועל, כך לפי רמו"ט, פרטי המנויה הועברו בין שתי החברות ללא הסכמתה, והיא חויבה על נסיעה שלא ביצעה. יש לציין שכרמלטון זיכתה את המנויה מיד עם בירור המקרה. דרך ארץ אגב, טענה כי מדובר בטעות של שירות הלקוחות.

רשם מאגרי מידע ברמו"ט קבע, "כי דרך ארץ אחראית כבעל מאגר מידע גם על ספק חיצוני שעושה פעולות במידע, וכי היא הפרה את חוק הגנת הפרטיות, בכך שעשתה שימוש בפרטי המתלוננת בניגוד למטרה שלשמה נמסר המידע אודותיה. בגין מקרה זה, הוטל על דרך ארץ קנס מנהלי בסך 25,000". רשם מאגרי מידע קבע עוד כי מספרי לוחיות רישוי מהווים פרט מזה וכי יש להימנע מכאן ואילך מהעברת מידע אודות לוחיות רישוי של מנויים לגופים אחרים ללא קבלת הסכמה מראש של בעלי הרכב.

עו"ד יורם הכהן, ראש הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע ורשם מאגרי מידע: "מקרה זה מדגיש את הבעייתיות של מיקור חוץ של מידע אישי, ואת חובת בעל מאגר המידע, לוודא כי הוראות החוק מקוימות גם על ידי קבלן המבצע עבורו שירות. החובה לעשות שימוש במידע אך ורק למטרה למענה התקבל, הוא עקרון יסוד בהגנת הפרטיות, ורמו"ט תוסיף לנקוט בסנקציות כלפי מי שעושה שימוש בלתי חוקי במידע אישי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות