אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

השנה הקשה של נוחי דנקנר

חקירת רשות ניירות ערך שנחשפה היום היא סיומת צורמת לשרשרת ארוכה של מהלכים מסובכים אליהם נגרר בעל השליטה באי.די.בי בניסיון להימנע מהסדר חוב בקונצרן

27.11.2012, 15:46 | שי סלינס

חקירת רשות ניירות ערך נגד נוחי דנקנר שנחשפה היום מספקת סיומת צורמת לשנה הקשה של בעל השליטה בקונצרן אי.די.בי. תשואות אג"ח שמגלמות הסדר חוב, מכירת השליטה בחברות בנות, הכנסת שותף לחברה האם, עסקאות שלא יצאו אל הפועל ועימותים עם גופים מוסדיים היו רק חלק מהשנה שדנקנר היה רוצה לשכוח בעצמו ומקווה שגם האחרים ינהגו כך.

קראו עוד בכלכליסט

בפברואר, בדיוק לאחר אותה ההנפקה שצפה ועלתה היום מחדש, היה נדמה שאי.די.בי חוזרת למסלול הנכון. היו אפילו דיבורים על חזרתה של המניה למדד ת"א 100 לאחר השלמת הגיוס של 321 מיליון שקל מהמוסדיים והציבור. בנקי ההשקעות גולדמן זאקס, סיטי, דויטשה בנק ומורגן סטנלי הזרימו סכומי כסף משמעותיים בהנפקה ואם שמות כאלה נותנים את חותמת ההכשר, דנקנר היה חזרה על הסוס והחששות מפני אי יכולת העמידה בתשלומי אג"ח נמוגו, גם אם בדיעבד לזמן קצר בלבד.

כמה ימים לפני ההנפקה עוד הספיקה קבוצת אי.די.בי לנסות למכור את חברת משאב, חברה בת של כלל תעשיות, לידי משפחת לבנת, שותפתו של דנקנר באי.די.בי אחזקות. העסקה, ששיקפה למשאב שווי של 2.5 מיליארד שקל, נתקלה בקשיים מצד הממונה על הגבלים עסקיים, עד שבאוגוסט הודיעה משפחת לבנת כי לא תממש את האופציה לרכישת החברה.

לן בלווטניק לן בלווטניק לן בלווטניק

 

בלווטניק נכנס לתמונה

ואולם במאי, כשלושה חודשים לאחר ההנפקה, מצא דנקנר קונה לכל החבילה ולא רק למשאב, המחזיקה במפעל המלט נשר. בעסקת בזק מכרה אי.די.בי  את השליטה (50%) בכלל תעשיות למיליארדר לן בלווטניק שבנה את הונו בתעשיית הנפט הרוסית. בלווטניק הסכים לשלם 1.27 מיליארד שקל תמורת כת"ש בעסקה ששיקפה לכלל תעשיות שווי של 2.55 מיליארד שקל, כאשר לשם השוואה שווי כלל תעשיות היום בבורסה עומד על 2.1 מיליארד שקל בלבד.

עסקת המכירה של כלל תעשיות הגיעה ארבעה חודשים אחרי ניסיון כושל לבצע עסקה אחרת שהייתה אמורה להזרים לדנקנר מזומנים. מו"מ שניהלה כלל תעשיות עם קרן ויולה וחברת הביטוח מגדל עלה על שרטון.

 

הערת עסק חי

אך גם הכסף של בלווטניק לא עזר. סדקים ראשונים ומשמעותיים ביצבצו כבר עם פרסום הדוחות הכספיים של אי.די.בי אחזקות לרבעון השני של 2012 שחשפו במלוא "תפארתה" את ההשקעה הכושלת של כור, עוד חברה בפירמידה שבנה דנקנר, במניית הבנק השווייצרי קרדיט סוויס. בדוחות אלה הופיעה לראשונה הערת "עסק חי". אי.די.בי אחזקות היתה חוסכת מעצמה את הערת עסק חי לו היתה מצליחה לשכנע את רואי החשבון שלה בסבירות תחזית המזומנים שלה, או מציגה תוכנית מגובשת לתשלום החוב. באותה עת נסחרו אגרות החוב של אי.די.בי בתשואות של כ-200% ובשלב הזה המוסדיים כמו גם דנקנר עצמו כבר הבינו שלא יהיה מנוס ממשא ומתן להסדר החוב העצום של 1.7 מיליארד שקל שמעיק על הקונצרן.

 

אלשטיין וגנדן

בספטמבר מצליח דנקנר לשלוף שפן נוסף מהכובע כשהוא מכניס שותף חדש לחברת גנדן המחזיקה בשליטה באי.די.בי. - אדוארדו אלשטיין. איש העסקים היהודי מארגנטינה הזרים מיידית 25 מיליון דולר לגנדן תמורת הקצאה של 10% ממניות החברה הפרטית. אלשטיין עומד בראש IRSA, חברת הנדל"ן הגדולה ביותר בארגנטינה, בעוד שהחברה מנהלת תיק השקעות ששינה בעשור האחרון את פניה של בואנוס איירס, וכולל מרכזי קניות ובנייני משרדים, פיתוח פרויקטים לדיור ודירות יוקרה.

אדוארדו אלשטיין , צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין | צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין , צילום: אוראל כהן

 

פלאזה, שוק הסלולר ושאר רעשי הרקע

בעוד דנקנר נאבק בצרות בחזית האג"ח, נופח את נשמתו אחד הפרויקטים במדוברים והשאפתניים ביותר של השנים האחרונות - הפלאזה בלאס וגאס. לאחר חודשים של משא ומתן החליט קונסורציום הבנקים, שהעמיד לאי.די.בי ולאלעד גרופ של יצחק תשובה את ההלוואה לרכישת הקרקע בלאס וגאס, לממש את זכותו ולפנות לבית המשפט לצורך חילוט הקרקע. דנקנר ותשובה רכשו את הקרקע בווגאס תמורת כ-1.2 מיליארד דולר ב-2007 ותלו תקוות גדולות בפרויקט ביום שבו נהרס מלון הפרונטיר ששכן על הקרקע של הפלאזה.

בכל ההתרחשויות האחרונות עדיין לא הזכרנו את אחד השורשים למצוקות של אי.די.בי והוא חוסר יכולתה של הקבוצה לחלק דיווידינד, עליהם היו מבוססים תוכניות תשלומי האג"ח של דנקנר. רווחיה של סלקום, שהייתה הפרה החולבת של  אי.די.בי לפני הרפורמות בשוק הסלולר וגם שופרסל, יהלום נוסף בכתר, כבר לא רווחית כפי שהייתה בעקבות לחצי המחאה החברתית.

גולת הכותרת לשנה הקשה הגיעה כאמור היום, עם חשיפת רשות ניירות ערך כי דנקנר נחשד בעבירות תרמית בניירות ערך ועבירות נוספות הנוגעות להנפקה שביצעה אי.די.בי בפברואר. על דנקנר הוטל צו עכוב יציאה מן הארץ, הפקדת דרכון, אסור יציאת קשר עם המעורבים בפרשה וערבות בנקאית בגובה 5 מליון שקל.

קצת יותר מ-30 ימים נשארו עד לסיום השנה האזרחית ונראה כבר עכשיו שזו תהיה השנה הקשה ביותר של נוחי דנקנר מאז נכנס לעולם העסקים. איש העסקים שהיה נראה ככל יכול עד לפני שנתיים נראה היום פגיע מתמיד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
בבקשה לא לשכוח !
כולם שוכחים שהאיש תרם למעלה מ-500 מילון שקל למעשה צדקה, סכום אסטרונומי לכול הדעות, השמחה לעיד עלולה לחזור כבומרנג לכול השמחים, הזהרו! אני אישית לא מכיר את האדם מקרוב ואין שום עסקים עימו, אך כולי תפילה שהוא יצא מזה ,ובגדול,וילמד לקח חשוב מכול מה שקרה. אנו כישראלים זקוקים לו.
יונה שכטר , יהוד  |  07.04.13
לכל התגובות