אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר יקזז את ההלוואות לתעש מתקציב הביטחון העתידי צילום: עמית שעל

האוצר יקזז את ההלוואות לתעש מתקציב הביטחון העתידי

ל"כלכליסט"נודע כי ההלוואות שהעמידה המדינה בשבועיים האחרונים לתעש בעקבות המשבר אליו נקלעה - והסתכמו בכ-135 מיליון שקל - הופחתו מהעברה תקציבית עתידית לביטחון שאמורה לעמוד על 700 מיליון שקל

27.11.2012, 14:20 | תומר אביטל

תמריץ תקציבי חדש להפרטת תעש: האוצר החל לקזז את סכומי ההלוואות לתעשייה הצבאית מתוספת תקציבית שאמורה לעבור למשרד הביטחון. ל"כלכליסט" נודע כי ההלוואות שהעמידה המדינה בשבועיים האחרונים לתעש בעקבות המשבר אליו נקלעה - והסתכמו בכ-135 מיליון שקל - הופחתו מהעברה תקציבית עתידית לביטחון שאמורה לעמוד על 700 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

בינואר החליטה הממשלה כי משרד הביטחון יזכה לעיבוי תקציבי בסך 700 מיליון שקל - המותנה בהפרטת תעש. עם זאת משרד הביטחון מעכב את ההפרטה ובינתיים המדינה נאלצת להעמיד שוב ושוב הלוואות על סך עשרות מיליוני שקלים לחברה הכושלת. לפני כשבועיים אישרה ועדת הכספים הלוואה של 74 מיליון שקל לתשלום משכורות. היום (ג') הסכימה הוועדה - לאחר דברי ביקורת קשים - לאשר הלוואה נוספת בסך 61 מיליון שקל.

משגר של תעש משגר של תעש משגר של תעש

יו"ר הוועדה משה גפני הסביר כי "הכסף נועד לספקי תעש. מנכ"ל משרד רה"מ הראל לוקר פנה אלי ואמר לי שהוא לא יכול לדבר על ההיסטוריה והוא רוצה לסיים עם העניין". גפני פנה לח"כ שי חרמש, שמונה ב-2011 על ידי הוועדה למצוא פיתרון להפרטת החברה, לעצה. חרמש תקף כי "משרד הביטחון משטה בנו. שר הביטחון אהוד ברק (שבכנסת מעריכים כי הוא מעכב את ההפרטה. ת.א) הולך רק באפריל ובינתיים כל יום עולה מיליון שקל, וכלל לא ברור אם משהו ישתנה לאחר שיילך. כשהעברת הלוואה ואי העברה הן גרועות באותה מידה. ראש הממשלה צריך לשמוע שמפסידים פה מיליוני שקלים בשנה".

ח"כ עתניאל שנלר הסכים עימו אך הוסיף כי "לא יהיה תעש אם לא נעביר. הצורך הלאומי של העניין גורם לנו לסתום את האף להצביע בעד ולדעת שזה המחיר של הסיטואציה שנקלענו אליה".

הוועדה הצביעה בעד ההלוואה פה אחד, וגפני קרא לראש הממשלה וללוקר "להתערב כדי לסיים את העניין הזה ולא להביא לנו כל הזמן המלצות להלוואות נוספות".

עם זאת, כמו שכתבנו, שתי ההעברות האחרונות יקוזזו מהתוספת התקציבית אותה אמור לקבל משרד הביטחון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

2 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
זה אותו ברק שהוועדים ועייני הכריחו את עובדי התעש להתפקד למפלגתו ולהצביע לו
בושה גם לסחבת של הועדים 9 שנים ללא תוספות לעובדים בעוד שהוועדים וחבריהם נהנים מתוספות כל שנה ושנה ויו"ר שמרוויח יותר ממנכ"ל. נקווה שהממשלה החדשה תשים קץ לאנשי מפלגת העבודה שהחדיר ברק וקודמו פרץ לאירגון. ואני מקווה שהעובדים יתעוררו ויבנו שגם הוועדים משחקים בהם שנים על גבי שנים.
עובד תעש  |  28.11.12
1.
בעניין תע"ש ברק צריך להיחקר על התנהלותו ודרך קבלת ההחלטות שלו!!!!
איך זה יכול להיות שחברה שהיתה יחידת סמך של משרד הביטחון עד שנות השמונים, מחוייבת במאזן שלה לממן את קרנות הפנסיה של גימלאיה- בניגוד גמור לחברות אחרות שהפכו לחברות ממשלתיות- נאלצת להתנהל מבחינה כספית, לפי גחמות משרד הביטחון??!! אני בלשון המעטה לא מעריך את שטייניץ שר האוצר אבל בנקודה זו, דרישת שקיפות התנהלות משרד הביטחון השמן והחזיר, צועקת לשמיים! על תקפצו לי עם כל הסיסמאות של 'מימון ההמבצע האחרון והתמודדות עם אתגרים שונים בעתיד'. יש יותר מדי כסף והוא לא מנוצל ביעילות! החליבה של הסיוע האמריקאי נעשית בצורה לא יעילה בעליל!! רק נזקים נעשים שם על חשבון פרנסה ותעסוקה של מפעלים ישראלים!
ויקטור חסון , גבעת חלפון 338, אי-שם פה בסביבה  |  27.11.12