אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתוני היצוא של 2012: אירופה יורדת, אסיה עולה

נתוני היצוא של 2012: אירופה יורדת, אסיה עולה

על פי נתוני מכון היצוא, ארה"ב נותרה היעד העיקרי של ישראל. היצוא לסין ולהודו עלה, היצוא לאירופה ירד

28.11.2012, 13:11 | הדר קנה
"הודו וברזיל עלו בשנה האחרונה מבחינת היקפי הייצוא שלהם מישראל, ועם זאת עדיין קשה לנו להיכנס אליהן בגלל הרגולציה במדינות הללו. מדינת ישראל עושה מאמצים להיכנס לשם, אבל זה תהליך איטי", כך אמר ל"כלכליסט" יו"ר מכון היצוא רמזי גבאי.

קראו עוד בכלכליסט

הדברים נאמרו על רקע הנתונים של מכון היצוא המתפרסמים היום (ד'), ומראים כי חלו כמה שינויים בדירוג עשרת יעדי היצוא המובילים של ישראל ב-2012. כך לדוגמא הודו עלתה מהמקום ה-9 למקום ה-7, ברזיל עלתה מהמקום ה-12 למקום ה-9.

על פי הנתונים, היקף היצוא להודו עומד על כ-1.1 מיליארד דולר, המהווים עלייה של כ-13% לעומת התקופה מקבילה אשתקד. סך היצוא לברזיל הסתכם בכ-900 מיליון דולר, גידול של כ-28% בהשוואה לתקופה מקבילה אשתקד.

יצוא סחורות. הודו וברזיל רוכשות יותר, צילום|: SHUTEERSTOCK יצוא סחורות. הודו וברזיל רוכשות יותר | צילום|: SHUTEERSTOCK יצוא סחורות. הודו וברזיל רוכשות יותר, צילום|: SHUTEERSTOCK

היעד הראשי - ארה"ב

על פי הנתונים, בחודשים ינואר-ספטמבר 2012 הסתכם סך יצוא הסחורות ללא יהלומים בכ-34.3 מיליארד דולר, ירידה  של כ-4% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

ארה"ב ממשיכה להיות היעד הראשי של ישראל מבחינת יצוא, ועם זאת הנתונים מראים על ירידה בייצוא לשם - בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה הסתכם יצוא הסחורות לארה"ב ב-8.1 מיליארד דולר המהווים ירידה של כ- 11% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

גבאי הסביר כי "ארה"ב נשארה במקום הראשון, אבל היצוא לשם ירד בעיקר בגלל הירידה של ייצור התרופות והעברתו לאנגליה". במכון מסבירים כי בנטרול ענף תרופות נרשמת עלייה קלה של כ-2% בייצוא לארה"ב.

  

בריטניה דורגה במקום ה-2 עם היקף יצוא של כ-2.1 מיליארד דולר המהווים עלייה של כ-10% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

במקום ה-3 מדורגת סין , יעד היצוא הגדול ביותר של ישראל באסיה, עם היקף יצוא של כ-2 מיליארד דולר המהווים עלייה של כ-18% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

במקום ה-4 מדורגת הולנד עם היקף יצוא של כ-1.7 מיליארד דולר המהווים גידול של כ-4% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

במקום ה-5 מדורגת גרמניה עם היקף יצוא של כ-1.2 מיליארד דולר המהווים ירידה של כ-18% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

במקום ה-6 מדורגת טורקיה. סך היצוא לטורקיה בחודשים ינואר – ספטמבר הסתכם בכ 1.1 מיליארד דולר המהווים ירידה של כ- בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. למרות הירידה החדה ביצוא לטורקיה היא נותרה יעד היצוא השישי בגודלו בדומה לתקופה המקבילה אשתקד. 

היצוא לאירופה המערבית ירד. "במדינות אירופאיות כגון איטליה, גרמניה, צרפת וטורקיה, באופן כמעט שיטתי יש ירדה בהיקפי היצוא מישראל. רובן עדיין בעשירייה הראשונה של יעדי הייצוא, אבל המשבר הכלכלי משפיע, וההיקפים יורדים. בנוסף לכך היצואנים מפחדים לייצא למדינות אירופאיות בסיכון גבוה כמו יוון, ולכן מפחיתים בעצמם את הסיכונים על ידי הפחתת כמויות הייצוא לשם", מסביר גבאי.

איטליה סוגרת את העשירייה הראשונה לאחר ירידה של שני דירוגים מהמקום ה-8. סך היצוא לאיטליה הסתכם בכ-880 מיליון דולר המהווים ירידה של כ-15% בהשוואה לתקופה מקבילה אשתקד.

ספרד, שבמשך שלוש השנים האחרונות דורגה בין עשרת יעדי היצוא המובילים, נדחקת למקום ה-12 עם היקף יצוא של  כ-750 מיליון דולר, ללא שינוי בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות