אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דש קורא תיגר על הריכוזיות של קרנות הפנסיה הגדולות צילום: בועז אופנהיים

דש קורא תיגר על הריכוזיות של קרנות הפנסיה הגדולות

בית ההשקעות המנהל קרן פנסיה קטנה מציע להצטרף לקרן ללא תיווך סוכן, מהלך שיאפשר להציע לחוסך דמי ניהול זולים בעשרות אחוזים. הקרנות הגדולות, שמשלמות לסוכנים עמלות המבוססות על דמי הניהול, לא צפויות ליישר קו עם המהלך

29.11.2012, 08:46 | רחלי בינדמן

בית ההשקעות דש איפקס שבניהול קובי לוינסון ובבעלות אלי ברקת יוצא במהלך שיווקי חדש רגע לפני המיזוג עם בית ההשקעות מיטב, לקבלת דריסת רגל בשוק הפנסיה. מדובר במהלך נועז שבו ישווק דש את קרן הפנסיה שברשותו, המנהלת נכסים בהיקף של 650 מיליון שקל בלבד, ללא תיווך סוכני ביטוח - מה שיאפשר להציע דמי ניהול אטרקטיביים למצטרפים.

קראו עוד בכלכליסט

המאבק על הלקוח החלשים ייהנו מהמהלך חברות הביטוח הגדולות ומנהלי ההסדרים הפנסיוניים יעשו מאמצים לשמר את הלקוחות הגדולים רחלי בינדמן, תגובה אחתלכתבה המלאה

מדובר בקריאת תיגר נגד נחיצות סוכני הביטוח השולטים בענף הפנסיוני וגוזרים עמלה גבוהה מתיווך בין קרן הפנסיה ללקוח. כיום מחזיקות חמש קרנות הפנסיה הגדולות ב־97% מהענף, ודש מבקש לשבור את ההגמוניה שלהן בשוק הפנסיוני. הרעיון של דש הוא שלקוחות יצטרפו לקרן דרך הטלפון ובהמשך דרך האינטרנט, מה שיוזיל את השיווק. בתקופת השקת השיטה, שלא נתחמה בזמן, ייהנו מצטרפים חדשים מדמי ניהול אטרקטיביים במיוחד. לקוחות שחוששים שיעלו להם את דמי הניהול תקופה קצרה לאחר הצטרפותם יכולים להירגע - בהתאם לרפורמה של המפקח על הביטוח פרופ' עודד שריג, מינואר הקרוב מצטרף חדש לקרן פנסיה שקיבל הנחה בדמי הניהול ייהנה משנתיים לפחות שבהן לא ניתן יהיה להעלות את דמי הניהול.

מנכ"ל דש איפקס קובי לוינסון, צילום: עמית שעל מנכ"ל דש איפקס קובי לוינסון | צילום: עמית שעל מנכ"ל דש איפקס קובי לוינסון, צילום: עמית שעל

הנחה גדולה על דמי הניהול

 

דמי הניהול של דש יעמדו על 0.19%–0.38% הן מהצבירה והן מההפקדות, בהתאם לסכום שיעביר הלקוח החדש. כדי לסבר את האוזן, דמי הניהול הממוצעים בחמש הקרנות הגדולות עומדים על 0.34% מההפקדות ו־4.1% מהצבירה - הממוצע בקרנות הפנסיה הגדולות מעוות, שכן הוא כולל קבוצות גדולות של עובדים שנהנים מדמי ניהול מופחתים העומדים בדרך כלל סביב 0.25% מהצבירה ו־3% מההפקדות; זאת בעוד שחוסכים נעדרי כוח מיקוח משלמים את התקרה החוקית העומדת על 0.5% מהצבירה ו־6% מההפקדות.

מכאן שהמהלך של דש משמעותי במיוחד עבור החוסכים החלשים, שייהנו מהנחה של 24%–62% מהתקרה החוקית בדמי הניהול מהצבירה ולהנחה של יותר מ־90% מדמי הניהול מההפקדות. מי שיוביל את המהלך הוא אייל שלזינגר שניהל את קרן הפנסיה מאז שנרכשה.

בניגוד לחברות הגדולות שזקוקות לסוכנים ומחזיקות בצי סוכנויות ביטוח גדולות, דש לא מהסס לצאת במהלך שמייתר את סוכני הביטוח, בכל הקשור בקרן הפנסיה. קרנות הפנסיה הגדולות נוהגות לשלם לסוכנים עמלות המבוססות על שיעור מדמי הניהול שהם גובים. כיוון שדש מבטל את התיווך, הוא יכול להציע דמי ניהול אטרקטיביים.

בנוסף, מאחר שחברות הביטוח זקוקות לנאמנות הסוכנים גם בשיווק ביטוחי המנהלים שמתחרים בקרן הפנסיה ונהנים מרווחיות גבוהה יותר, הן לא יכולות להרשות לעצמן לבצע מהלך דומה לשל דש.

קרנות גדולות צריכות סוכנים

 

דש יפסיד פחות מניתוק הקשר עם הסוכן שכן הממשק שלו עם סוכנים קטן משל חברות הביטוח. בעבר דש שיתף פעולה באופן הדוק עם סוכני הביטוח לשיווק קופות הגמל שלו, אלא שעם התחזקות מנהלי ההסדר - סוכנויות ביטוח גדולות שנרכשו על ידי החברות הגדולות - הקשר התרופף. בשנה האחרונה סובל דש מיציאת כספים אדירה מקופות הגמל שלו בשל תשואות חלשות ובשל העברת לקוחות על ידי סוכנים שחשו שלא תוגמלו כראוי על ידיו.

דש גם היה חזק בהתקשרויות עם מעסיקים גדולים למכירת קרנות השתלמות וקופות גמל. אלא שעם התחזקות מנהלי ההסדרים הפנסיוניים, הוא החל לאבד את אחיזתו שם.

חלק מהחברות שמחזיקות בקרנות הפנסיה הגדולות גם מציעות מסלול הצטרפות ישיר לקרן ללא סוכן, אך לא משווקות אותו כדי לא להרגיז את הסוכנים - לקוח שיתקשר ויבקש להצטרף לקרן ללא תיווך סוכן ולו צבירה נמוכה, יתבקש בדרך כלל לשלם את תקרת דמי הניהול החוקית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
פנסיה - עם סוכן ובלי סוכן - עמדת סוכן
כן,אני סוכן ביטוח ואני קובע שקרן הפנסיה עבור סוכן זה ״קוץ בעכוז״!!! הרווח (אם לא הפסד)של הסוכן ברמות דמי הניהול הקיימים - זו בדיחה לא מצחיקה!!! המניפולציה הנוכחית של ד״ש הינה כיסוי לרמות התשואות המעליבות שהשיאה ללקוחותיה ואשר בעתים,עזבו חלק מן הלקוחות. (גם סוכנים) סוכן ביטוח מייצר שירות שאפשר איתו ובלעדיו!!!מי שיודע ומבין ומוכן להתעמק,יתכבד ויעשה זאת בעצמו. מה שעליו לזכור תמיד,כי ידע כללי,לעולם לא ישווה לידע הנצבר אצל מי שעוסק בעניין כדרך חיים!
משה ששון , השרון  |  02.04.13
6.
תגובה ל 5 .
שאלת שאלות נכונות אבל שחכת לציין כמה דברים , א , אתה סוכן עצמאי ? רוצה לקחת עמלות מיותרות ? נכון מדובר בקרן פנסיה יחסית קטנה בשביל חברות הביטוח אבל מדובר בקרן פנסיה הכי גדולה מבין בתי ההשקעות , מה גם שדש ומיטב הולכות להתאחד מה שהופך אותם לבית ההשקעות השני בגודלו בארץ , דש הרימה את הכפפה ומוכנה להוריד מחירים כדי שהעמיתים שלה יכולו לחסוך והרבה יותר איזה צורך יש לשלם 6% על ההפקדה ועוד 0.5 % על הצבירה ? כדי לממן סוכן ביטוח שגוזר עמלה ? בנוגע למטבח משנה , מדובר לפי מה שהבנתי במטוח משנה בין הגדולים , בשוויץ שנותן כיסוי ביטוחי מלא , בנוגע לשאלתך על התשואות דש ממקומת עם בין המקומות הגבוהים שיש , אני לא רואה שום סיבה שלא לעבור לשם , אשמח לשמוע את עמדתך בנושא , אני שוקל לעבור לשם , תודה בוריס
בוריס , רמת השרון  |  03.02.13
5.
הסיכונים קרן כזו כמה נקודות שדורשות הבהרה
נניח בצד את עניין התשואות (מה מצבם דרך אגב? ) אבל האם מישהו יכול להסביר לי מה הסיכונים בקרן כזו ? 1. ברור שהיקף נכסיה ממש זעיר אבל מה המשמעות עבורנו העמיתים 2. לעניין מרכיב הביטוחי (מעט עמיתים - סכנה גדולה יותר לגירעון בשל תביעות) הבנתי שיש להם ביטוח מישני האם זה לא פותר את בעית החשיפה של הקרן במקרה של תביעות רבות? 3. ועוד בעניין הביטוח הם מבטיחים שיש להם מבטח חיצוני האם יש על כך פיקוח?
יעל  |  07.01.13
לכל התגובות