אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תם תור הזהב של טבע צילום: אוראל כהן

תם תור הזהב של טבע

ג'רמי לוין זיהה כבר בשבועות הראשונים שלו בחברה כי טבע זקוקה לאסטרטגיה חדשה

02.12.2012, 08:15 | שניר הנדלר

ב־1996 קיבלה טבע את אישור מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) לשווק את תרופת הקופקסון - ביצת הזהב שפיתחה החברה לטיפול בטרשת נפוצה. המשקיעים שהתרגלו מאז ליהנות מצמיחה עקבית בהכנסות, קיבלו ביום שישי האחרון אישור לכך שכעת "תור הזהב" של טבע הסתיים: החברה בניהולו של ד"ר ג'רמי לוין מקווה לסיים את 2013 עם הכנסות בטווח של 20.5-19.5 מיליארד דולר - ירידה של כ־4% בהכנסות (בטווח התחתון) לעומת תחזית ההכנסות של החברה ב־2012.

ללוין היה ברור שהתחזיות שונות מציפיות משקיעי החברה והאנליסטים. אולם, לא נותרה לו ברירה לאור התחרות הגוברת שמולה מתמודדת טבע בתחום הגנריקה ולאור מסע הרכישות האגרסיבי של החברה שבסיומו היא מחזיקה בשורה של חברות שפועלות באופן עצמאי ומבלי שטבע תיהנה מסינרגיה ויתרון לגודל. בנוסף, צפויה גם הקופקסון להתמודד עם תחרות הקשה עקב כניסתן של תרופות חדשניות לשוק. לזכותו של לוין יאמר שהוא זיהה כבר בשבועות הראשונים שלו בחברה כי טבע זקוקה לאסטרטגיה חדשה.

לוין ניצל את שיחת הוועידה כדי למתוח ביקורת על אסטרטגיית הצמיחה של החברה טרם כניסתו לתפקיד, ומסר שכוונתו להפוך את טבע לשקופה ואמינה ובעיקר ממושמעת יותר. למעשה, לוין חזר במהלך דבריו ארבע פעמים על המילה "משמעת" וציין כי ההנהלה המחודשת של טבע תספק מעתה תחזית בת־השגה, ובכך שלח עקיצה נוספת לקודמו בתפקיד שלמה ינאי.

ההודעה על ירידה עתידית בשורת ההכנסות לא היתה החדשה היחידה בשיחת הוועידה, כשלראשונה חשפה טבע את שולי הרווח שלה מכל הפעילויות, ובהן גם פעילות הקופקסון. מהלך מפתיע זה ודאי מוסיף לשקיפות שעליה דיבר לוין. אך הוא בעיקר יסייע למשקיעים והאנליסטים להעריך את שווייה של כל פעילת של טבע בנפרד, ואולי תביא אותם למסקנה כי סך החלקים גדול מהשלם.

 

טבע נסחרת בבורסת ניו יורק לפי שווי של 35 מיליארד דולר המשקף לה מכפיל של 7.6 על הרווח החזוי. מדובר במכפיל הנמוך ביותר בקרב 20 חברות הפארמה הגדולות ביותר, הנסחרות במכפיל ממוצע של 13.8. בחודש הבא יציג לוין את האסטרטגיה החדשה של טבע ואת תחומי הפעילות שבהם תתמקד "טבע החדשה". בנוסף, עשוי לוין לדווח גם על מכירת פעילות כלשהי - מהלך שעשוי להציף ערך לטבע ואולי לקרב אותה במקצת לרמת המכפילים בהן נסחרות מתחרותיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות