אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכשרת הישוב, הכשרה אנרגיה ומודיעין ייצאו מת"א 100 צילום: עמית שעל

הכשרת הישוב, הכשרה אנרגיה ומודיעין ייצאו מת"א 100

עדכון המדדים של חודש דצמבר מגלה כי קמהדע, פלוריסטם, אבוג'ן, אשטרום וקומפיוג'ן נכנסות למדד ת"א 100

02.12.2012, 09:12 | אורי טל טנא

בסוף השבוע חל המועד הקובע לעדכון הרכב המדדים בבורסה, כשהעדכון עצמו יתבצע באמצע דצמבר. שלוש החברות הקשורות לקידוחים הכושלים בשרה ומירה - הכשרת הישוב, הכשרה אנרגיה ומודיעין יה"ש - ייצאו מת"א 100 מאחר ששווי השוק שלהן נמוך מדי.

קרסו תצא ממד ת"א 100 מאחר שהיא לא עומדת בקריטריון שווי השוק עבור מניות ששיעור אחזקות הציבור בו נמוך מ־25%. את המניות האלו יחליפו במדד ארבע מניות ביומד (קמהדע, פלוריסטם, אבוג'ן וקומפיוג'ן) וכן אשטרום נכסים וקרור (מאחר שכיום המדד מכיל רק 98 מניות).

לרשימה המלאה של עודפי ביקוש והיצע הצפויים בנעילה במסחר 31.12 לחץ כאן.

אך ההשפעה העיקרית על המניות לא צפויה מהשינוי בהרכב המדדים, אלא מהשינוי במשקולות המניות. בשלושת החודשים האחרונים מניות טבע ופריגו הציגו תשואת חסר יחסית לת"א־100, ולכן המשקולת היחסית שלהן במדד ירדה ל־9.1% ו־8.2%, בהתאמה. עדכון המשקולות הרבעוני יחזיר את המשקולת היחסית שלהן במדד ל־10%. עדכון זה אחראי לחלק העיקרי מביקושי הענק הצפויים לשתי מניות אלו, אם כי הסחירות הרבה בשתי המניות צפויה לגרום לכך שמחיריהן לא יושפעו מהותית מהשינוי.

בנוסף, המשקולת היחסית של המניות הנכנסות למדדים ת"א 100 ות"א 75 גבוהה מהותית מהמשקולת הכוללת של המניות היוצאות. שילוב שני גורמים אלו ייצור עודף היצע מצרפי של 300 מיליון שקל, שיתחלק בין מרבית מניות ת"א 100 וצפוי ליצור לחץ שלילי על מחירי המניות לקראת נעילת המסחר ב־13 בדצמבר. מאחר שלחץ זה נובע מהיצע חד־פעמי, לאחר שהוא יחלוף צפוי תיקון במניות כלפי מעלה. רוב מניות מדדי יתר־50 ויתר מאגר צפויות לעודף ביקוש מהותי במסחר הנעילה ב־13 בדצמבר משום שהמשקולת הכוללת של המניות היוצאות ממדדים אלו גבוהה מזו של הנכנסות.

הכותב הוא כלכלן בחברת הייטק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
באטמ
באטמ תקשורת צריכה להעביר כמות מסוימת של מניות למסחר בבורסה בתל אביב כדי שהבורסה תאפשר לה להכנס למדדים - החברה עומדת בכל כללי המדדים. עד שהחברה לא תבצע את אותה העברה היא תושאר מחוץ למדדים. לצערי הבורסה לא מפרטת לציבור מה הדרישה המדוייקת (כמה מניות יספיקו) ומה מצבה הנוכחי של באטמ לגבי מגבלה זו. שימו לב שהקובץ פורסם לפני עדכון הרכב המדדים הרשמי, ולכן, כמובן, באטמ שלא נכנסה לא מקבלת ביקוש, קסטרו שכן נכנסה כן זוכה לביקוש, ודוניץ שיצאה בגלל קריטריון סחירות ספגה היצע.
אורי טל-טנא  |  13.12.12
8.
קסטרו
לגבי קסטרו יוני צודק. פספוס שלי. המניה העבירה מניות להיות רדומות ב 20 לנובמבר וכתוצאה מכך היא עומדת בכל קריטריוני המדד ותכנס למדדי יתר 50 ויתר מאגר. כתוצאה מכך מודיעין לא תכנס ליתר 50 ועודף ההיצע למניה יגדל. דני, בכללי הבורסה כדי שמשקולת מניה תרד בגלל ירידה ממדרגת שיעור אחזקות ציבור צריך שהיא תרד בפער מסוים מתחת לסף התחתון של מגבלת המשקל. כלל זה נועד להקטין את כמות השינויים. בעקבות כלל זה המניות שציינת לא יספגו היצעים (לא ירדו במדרגת שיעור אחזקות הציבור). בחישוב, כמובן, לקחתי בחשבון מניות שמשנות מדרגה של שיעור אחזקות ציבור. למשל, נובה היורדת מדרגה ושמן נפט וגז העולה מדרגה.
אורי טל-טנא  |  04.12.12
לכל התגובות