אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קוקה קולה מתנתקת מחברת החשמל צילום: אוראל כהן

קוקה קולה מתנתקת מחברת החשמל

צדיק בינו ימכור חשמל למוזי ורטהיים ב-440 מיליון שקל, לתקופה של 10 שנים. מנכ"ל פז: "ההסכם למכירת חשמל הוא חלק מתחשיב הפרויקטים החדשים שיתרמו בעתיד 300 מיליון שקל לרווח התפעולי"

02.12.2012, 12:12 | ליאור גוטמן

חברת פז, בשליטת צדיק בינו, הודיעה הבוקר (א') על השלמת עסקה למכירת חשמל מתחנת הכוח הפרטית שלה לידי החברה המרכזית למשקאות בשליטת מוזי ורטהיים. החברה המרכזית למשקאות מפעילה מספר אתרי ייצור בישראל עבור מותגי קוקה קולה, קרלסברג כמו גם מחלבת טרה ומפעל נביעות. ההסכם בין הצדדים קובע שפז תספק 60 מגה עבור הפעלת מתקני הייצור, כאשר אורך החוזה הוא ל-10 שנים ובהיקף כספי של 440 מיליון שקל לכל התקופה.

חברת האנרגיה פז מפעילה כבר היום תחנת כוח פרטית קטנה יחסית בהספק של 46 מגה וואט שממוקמת בשטח בית הזיקוק הדרומי באשדוד. התחנה החדשה, שהספקה כ-60 מגה וואט שמיוצרים על ידי טורבינה מבית רולס-רויס, ניצבת אף היא בשטח בית הזיקוק ותהיה מוכנה להפעלה בעוד מספק שבועות.

מוזי ורטהיים מוזי ורטהיים מוזי ורטהיים

בשיחה עם "כלכלסיט אמר מנכ"ל פז יונה פוגל ש"תחנת הכוח עתידה להפעיל ברבעון הראשון של 2013 כשיהיה גז טבעי מתמר. בעבר חתמנו על עסקאות למכירת חשמל למיקרון ולקופ"ח כללית ועכשיו מכרנו לחברה המרכזית למשקאות".

לדבריו, עם הפעלת תחנת הכוח החדשה פז תייצר בסה"כ 106 מגה וואט מתוכם כ-20 מיועדים לצרכים פנימיים והשאר עבור לקוחות חיצוניים. "ההסכם למכירת חשמל לחברה המרכזית למשקאות הוא חלק מתחשיב הפרויקטים החדשים שיתרמו בעתיד 300 מיליון שקל לרווח התפעולי. פרט למכירת החשמל אנו עתידים להקים מתקן אלקלציה לייצור בנזין בעל אוקטן גבוה ובפנינו פרויקט להגדלת כושר הזיקוק ונפח מכלי האכסון, מהלך שיגדיל את התפוקה שלנו בכ-500 אלף טון", אמר. על פי ההערכות במשק החשמל, עסקאות חשמל פרטיות מניבות ללקוח הנחה במחיר החשמל שנעה בין 8% ל-12% ביחס למחיר אותו היה משלם לחברת החשמל. פוגל סרב להתייחס לגובה ההנחה של החברה המרכזית למשקאות.

מאז אפריל האחרון חתמה פז על שתי עסקאות לרכישת אנרגיה משותפות "תמר", הראשונה עסקה ברכישת גז טבעי עבור זוג תחנות הכוח שלה בהיקף של כ-700 מיליון דולר. העסקה השנייה נחתמה לפני מספר ימים אז הוסכם ששותפות "תמר" תספק לפז חומרי גלם שמקורם בעודפי שאיבת הגז בהיקף כספי של 250 מיליון דולר ל-5 שנים.

ההסכם הנוכחי הוא השני שנחתם בענף החשמל הפרטי בשבוע האחרון. ביום ראשון שעבר חתמה אפריקה ישראל על הסכם לרכישת חשמל פרטי מידי חברת דוראד שמקימה תחנת כוח פרטית באשקלון ועתידה לספק כ-800 מגה וואט כבר בסוף 2013. ההסכם בין דוראד לאפריקה ישראל כולל מכירה של 32 מגה וואט לאורך 10 שנים ובהיקף של כ-200 מיליון דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות