אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל צומת ספרים: "רשתות קרסו בגלל הקניבליזציה של הקניונים"

מנכ"ל צומת ספרים: "רשתות קרסו בגלל הקניבליזציה של הקניונים"

בעלי רשתות קמעונאיות דיברו בוועידת הקניונים על הסיבות שהביאו לקריסת כמה רשתות אופנה השנה. בעלי פוקס הראל ויזל: "הן לא נוהלו כמו שצריך"

02.12.2012, 19:22 | אורנה יפת

"כל הרשתות שקרסו ויקרסו זה לא בגלל תקופה קצרה שקשה בה, אלא במשך תקופה ארוכה הן לא נוהלו כמו שצריך", אמר הראל ויזל, הבעלים של קבוצת פוקס. "כאשר שכר דירה יותר לוחץ והתחרות קשה יותר זה יכול להיות הקש ששובר את גב הגמל". ויזל אמר את הדברים בפאנל רשתות שיווק בוועידת הקניונים באילת.

קראו עוד בכלכליסט

בשנה האחרונהקרסו שלוש רשתות אופנה: גריפ, בוניטה וסריגמיש. בעלי רשתות קמעונאיות טוענים כי הסיבה לקריסה היא בעיות ניהול ושכר דירה גבוה של הקניונים לצד העובדה שהצרכנים מוציאים פחות כסף.

אבי שומר, מנכ"ל צומת ספרים, חושב שהבעיה איננה ניהול אלא שכר הדירה של הקניונים. "בשלוש שנים אחרונות שכר דירה עלה ב-9%, דמי ניהול בלמעלה מ-9%, וגם הדלק והחשמל התייקרו. אותן רשתות קרסו כי ההוצאות הלכו וגדלו וגם בגלל הקניבליזציה שנוצרה כי פותחים מאות קניונים על אוכלוסיה קטנה. הקניבליזציה הורגת אותנו. כשפותחים את עיר ימים ואני נמצא שם אני מרגיש פגיעה בחנויות אחרות".

ויזל אמר כי במהלך שנת 2012 הוא סגר שבע חנויות. "אני כל הזמן סוגר חנויות, אבל אני הולך עם קבוצות קניונים שאני מרגיש יותר בטוח ללכת איתן ולהרחיב איתן פעילות. אם יש בעזריאלי קניון עם שכר דירה לא הגיוני אז ישבו איתי ועזרו לי. אם יש לי 305 חנויות ושכר הדירה שלי הוא פחות או יותר כמו שמשלמות האחרות, מגיע לי שיבואו לקראתי, ואכן באים לקראתי".

ויזל אמר כי על הקניונים חלה החובה לעזור לרשת אם יש לה בעיה נקודתית בקניון מסוים, אך "אם יש רשת שיש לה בעיה בכל הקניונים, אז מקומה לא איתנו, ואם יש קניון שלכולם יש בו בעיה, אז שכר הדירה שלו לא ריאלי".

ויזל. "באים לקראתי", צילום: עמית שעל ויזל. "באים לקראתי" | צילום: עמית שעל ויזל. "באים לקראתי", צילום: עמית שעל

לדברי סולי סקאל, הבעלים של קבוצת סקאל, יש בין הקניונים פערים בדמי הניהול שאינם מוצדקים. "אנחנו עובדים על רווח גולמי של בין 50 ל-60% בכל הרשתות שלנו. ספטמבר אוקטובר ונובמבר היו חלשים, ואני צופה שיהיה קשה כמה שנים. חנויות שמפסידות צריך לסגור  או לדעת להפוך אותן לרווחיות".

יעקב הלפרין, הבעלים של רשת האופטיקה הלפרין, טען כי כל קניון מחולק לרשתות הבינלאומיות שהקניון חפץ בייקרן, לחנויות שאי אפשר לפתוח קניון בלעדיהן ולאחרות שצריכות להתמודד ולשאת בעול של הרשתות המועדפות על הקניונים. לדבריו, "כולם משועבדים לכסף, והקניונים לא באים לקראת הסוחרים".

הסוחרים דיברו גם על קניונים בעייתיים שבהם הם מתקשים להרוויח, וציינו בין היתר את קניון קריית אתא וקניון עכו של קבוצת עזריאלי וכן את קניון שרונים של חצי חינם. "ברוב החוזים שלי יש סעיף שאם אביא סוחר חלופי, ישקלו לאפשר לי לסגור את החנות" אמר סקאל ."סגרתי חנות אחת בקניון שרונים. אני לא מרוצה מהתוצאות שם אבל החלטתי ללכת איתו ולהמשיך עד סוף החוזה שלי. המיקום שלו לא הכי טוב ויש שם גם בעיית תמהיל". סקאל הצהיר כי הוא "יוצא למהלך להורדת מחיר כל המותגים הבינלאומיים שמוכרת הקבוצה". בין המותגים שמייבא סקאל נמצאים טומי הילפיגר, bebe, ואחרים.

ויזל אמר כי מתוך 305 סניפים שהוא מפעיל מעטים הם סניפים הפסדיים, וקרא לסוחרים שלא לחדש חוזים בקניונים שבהם שכר הדירה איננו הגיוני. "אנחנו הרשתות רצנו וחתמנו על חוזים, ואנחנו אמורים לכבד את החוזים. אבל אני קורא לרשתות לא לכבד חוזים בקניונים בהם שכר הדירה גבוה. בחלק מהמקומות טעיתי שהייתי חלק מהעדר ואני כל יום מתקן, ואם שכר דירה לא הגיוני אני לא אחדש חוזה. רשת שעוברת שכר דירה של 15% מהפדיון מתחילה להגיע לקו האדום שלה בהוצאות שכר דירה. רשת שמגיעה ל-19% עומס זה קו אדום והיא מפסידה כסף. שכר הדירה הראוי הוא 11%-12% מהפדיון לדמי ניהול ושכר דירה. זה מה שנהוג בעולם", אמר ויזל.

ויזל קרא לרשתות האופנה הקטנות והבינוניות להצטרף להתאגדות הסוחרים הגדולים באיגוד לשכות המסחר, אך צביקה לוינסון, הבעלים של רשת HDL, לא התלהב מהקריאה, ואמר כי "הרשתות הגדולות לא מייצגות אותנו הסוחרים הקטנים והבינוניים. אנחנו צריכים להתאגד ולפעול לא רק בנושא שכר הדירה, אלא גם נגד הרשויות שמטילות עלינו תשלומים גבוהים כמו אגרת שילוט".

מנכ"ל קניוני עזריאלי: "אין פה מונקי ביזנס"

"ב-2007 ו-2008 הענף עשה טעויות ביזמות ובריטייל. קמו מרכזים שלא היו צריכים לקום במיקום שהם נפתחו ועם תמהיל לא נכון לאוכלוסיה שבאותו אזור. הרבה קניונים הלכו לכיוון האופנה והיום אנחנו משלמים את המחיר וכולם עושים תיקון לטעויות", כך אמר רונן אשכנזי, מנכ"ל גזית גלוב ישראל בפאנל בנושא קניונים בוועידת הקניונים באילת. "זה אבולוציות שאנחנו עוברים אחרי שארה"ב ואירופה עברו אותה לפני חמש שנים. אנחנו שנה בתוך המשבר הכלכלי כלומר אנחנו שנתיים לפני היציאה ממנו. כל סוחר שמגיע לחידוש חוזה שיעשה את החשבון אם מתאים לו להישאר באותו קניון".

בפאנל דנו מנכ"לי קבוצות הקניונים בנושא דמי הניהול הגבוהים עליהם מלינים הסוחרים. פאר נדיר, מנכ"ל קניוני עזריאלי, אמר: "אני מתקומם נגד האג'נדה נגד דמי ניהול. אין פה מונקי ביזנס בעניין הזה. מי שאומר שאין שקיפות, לא מעט מכם בא ומבקש ורואה איזה הוצאות יש עליהם גובים דמי ניהול וכמה מנסים לעשות מאמצים להוריד את ההוצאות האלה. הוצאות נבדקים על ידי משרד רואי החשבון הכי גדולים שיש. הקניונים והעסקים הם באותו צד של המתרס. מי שמנסה לייצר מחלוקת עושה עוול".

קניון עזריאלי , צילום: אוראל כהן קניון עזריאלי | צילום: אוראל כהן קניון עזריאלי , צילום: אוראל כהן

לטענה כי הקניונים אינם שקופים לסוחרים בנושא דמי הניהול אמר אבי לוי, מנכ"ל מליסרון כי "אין למליסרון שום בעיה להראות את דוחות דמי הניהול" והוסיף שיש לא מעט קניונים שמליסרון מסבסדת את חברת הניהול. "החשמל, הארנונה, השמירה, הניקיון ושכר הדירה התייקרו מאוד ולא התאמנו את עלויות דמי הניהול להוצאות האלה", אמר לוי. "לעשות מכרז על דמי ניהול לא יחסוך כסף. יש חברות ניהול במספר קניונים שאנחנו מפסידים ומסבסדים".

נדיר אמר כי הקניונים לא מחייבים סוחרים לפתוח חנויות אלא זו החלטה של הסוחרים. "מה באים בטענות אלינו? אף אחד לא אנס רשת קטנה עם מעט חנויות להיכנס לכל הקניונים. מי שפתח עשרות חנויות לא יכול היום לבוא בטענות לקניונים. כל קניון החל מקניון איילון הראשון לקח לו זמן להתארגן. לקניון מלחה לקח שלוש שנים להתרומם והיו לו שטחים ריקים. נכון שבתקופות קשות זה לוקח יותר זמן. גם קניון קריית אתא ועכו יגיעו לאותו מקום ויצליחו. זה תהליך וחנויות יוצאות בכל קניון בשנים הראשונות. גם אנחנו עושים טעויות אבל זה דברים שלוקחים זמן. לא היינו משנים את הלוקיישן של קריית אתא ועכו בראייה לאחור".

איתן בר זאב, מנכ"ל ביג, אמר כי גם במודל האמריקאי אפשר לראות שבארה"ב כמות הבניה עברה את הצרכים והיא תתקן. "כלכלה תמיד מתקנת. אם דמי השכירות לא יתאימו לפדיונות בסופו של דבר תהיה התאמה, ולא משנה כמה יצעק בעל קניון בסופו של יום בתנאים כלכליים מסוימים תהיה התאמה של הורדה דרסטית בדמי השכירות שיותאמו לפדיון. כל הסוחרים שמתפתים להיכנס למקומות הזויים בתמורה להטבות כאלה ואחרות ישלמו את המחיר. יש אנשים שהולכים לפרויקטים הזויים שאין להם שום סיכוי לעשות פדיון ישלמו את המחיר. אפשר לבנות בפריפריה ולעשות התאמה בין הפדיון למ"ר לדמי השכירות בפריפריה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
הבעיה עם המסחר במרכזי הערים היא
שזה מתאים רק לאלו שגרים במרכזי הערים, בעוד הקניונים משרתים נאמנה גם את אלו שלא מתגוררים בצנטרום של הפיילה ורוצים להגיע עם רכב בנוחות ולחנות בחניון בחינם ולא לעמוד בפקקים להסתובב שעה לחפש חניה ולשלם עליה הון. לכן לדעתי המדיניות צריכה הייתה להיות עידוד בניית קניונים באזורים יחסית לא מיושבים סביב למרכז אבל לא בתוך האזורים המרכזיים כדוגמת דיזינגוף סנטר, כך לא היו פוגעים במסחר שבמרכז הערים וגם מספקים אלטרנטיבה למי שלא גר במרכז העיר.
המשתומם , המרכז  |  08.12.12
15.
פיתרון לחנייה ותחבורה נורמלית בערים ואין צורך בקניונים
מטרו סאבווי אנדרגראונד ועוד שמות של תחבורה זמינה לערים גדולות בעולם חניונים זמינים ואפילו אם תשלמו יקר על חנייה יתקזז לכם עם עלות הקנייה ואף יותר חוץ מקניון הזהב ההזוי מרוב אנשים כי רוב החנויות הם פרטיות מר ויזל היקר המנגנון של הרשתות יקר מאד אפילו אם תקבלו את המוצרים בחינם תשארו יקרים במחיר
עכברי הקניון  |  03.12.12
14.
מדיניות מסחרית כמו מדיניות בטחונית
אחד הדברים הנוראים שקרו לנו הוא תופעת הקניונים. כאשר מחליטים על ריכוז המסחר בנקודה אחת, אז זה פשוט מאד משחק סכום אפס. מוותרים על מסחר באזור אחר. כתוצאה מכך נוצרה הזנחה פושעת של רחובות מרכזיים שפעם היוו מרכזי מסחר ובילוי, מרכזים שיצרו עיר שוקקת חיים, השפיעו על הנראות של העיר על תופעות של פשיעה ואבטלה, היות ונוצרה הזנחה כתוצא ממיקוד בקניון כזה או אחר, ניתן לראות תופעות כמו דרום תל אביב כמו מרכז העיר הפתח תקווה וכמו מרכזים נוסטלגיים רבים נוספים. אין ספק כי הדבר מהווה איזשהו מיקרוקוסמוס למדיניות הבטחונית. ישנה תאוריה כי ככל שיהיו לך מטוסים וטילי יירוט מצבך ייטב. קשקוש. כאשר אתה יוצר מטרופולין אחת בדמות תל אביב, אתה גורם להזנחה בשאר המקומות. לו היתה עיר ברמתה של תל אביב באיזור הדרום, האם היא היתה חוטפת את מה ששדרות ושאר היישובים חטפו במשך שנים? כנראה שלא. איפה חיפה? איפה ירושלים? איפה טבריה? איפה אילת? איפה ים המלח? שימו לב למגמה. הכל הוא תוצר של מדיניות כלכלית ובטחונית אינפנטילית. הדג מסריח מהראש. שנים שאין לנו מנהיגים בעלי חזון וכך המדינה שלנו נראית. צועדת מדכי אל דכי, בכל התחומים.
אלירן , ראשון לציון  |  03.12.12
לכל התגובות