אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פדרמן נאלץ לחזק את הביטחון של אתמבה באבגול צילום: טל שחר

פדרמן נאלץ לחזק את הביטחון של אתמבה באבגול

הקרן הבריטית איימה לסגת מרכישת השליטה באבגול, אם ובעלי השליטה בחברה, ובראשם פטרוכימיים, יסרבו להשקיע בעסקה כ־70 מיליון שקל. פטרוכימיים תשקיע 46 מיליון שקל ותחזיק בעקיפין ב־7% מאבגול

03.12.2012, 09:28 | לירוי פרי

הודעת מפעלים פטרוכימיים ביום חמישי האחרון, על כך שתיוותר בעלת אחזקות באבגול לאחר שסיכמה על מכירת השליטה בה לקרן אתמבה הבריטית, גרמה להרמת גבה בשוק, לאור הצורך של החברה במזומנים לפירעון חובותיה לבעלי האג"ח בשנתיים הקרובות. ל"כלכליסט" נודע, כי המניע למהלך הוא איום של הקרן הבריטית לסגת מן העסקה לרכישת השליטה באבגול, במידה ובעלי השליטה הנוכחיים באבגול לא ישקיעו כ־70 מיליון שקל בעסקה.

קראו עוד בכלכליסט

בהתאם לכך, שחררה פטרוכימיים, שבשליטת משפחת פדרמן, אלכס פסל ויעקב גוטנשטיין, הודעה על התוספת להסכם ההשקעה, לפיה היא תשקיע 46 מיליון שקל ותקבל כ־7% בשרשור ממניות אבגול, ובעל השליטה הנוסף באבגול יהושוע גולדווסר (23.6%) ישקיע 23 מיליון שקל נוספים תמורת 3.5% בשרשור.

פטרוכימיים וגולדווסר לא יהיו חלק מגרעין השליטה באבגול והשקעה זו תחשב כפיננסית לחלוטין. במסגרת העסקה תועבר השליטה לקרן הבריטית שתחזיק 46%, אותם תרכוש בתמורה ל־405 מיליון שקל, וכן ללאומי פרטנרס שתעלה ל־20% במסגרת העסקה. היתרה - 23.5% ממניות אבגול - תוחזק בידי הציבור.

תזרים המזומנים החזוי של פטרוכימיים, כפי שפורסם בדו"חות הרבעון השלישי, מצביע על תלותה של פטרוכימיים בעסקה מול אתמבה, מה שאפשר לקרן לנצל זאת לצורך הצבת דרישות חדשות. הדרישות מצד אתמבה עלו לראשונה במהלך השבועיים האחרונים, והן ככל הנראה תולדה של מבצע "עמוד ענן" שהחדיר חשש בקרב מנהלי הקרן.

דיוויד פדרמן, הסכים לרכש גומלין, צילום: ראובן שוורץ דיוויד פדרמן, הסכים לרכש גומלין | צילום: ראובן שוורץ דיוויד פדרמן, הסכים לרכש גומלין, צילום: ראובן שוורץ

קופת המזומנים של פטרוכימיים מכילה כעת 65 מיליון שקל, כאשר כבר בחודש הקרוב צריכה החברה לפרוע כ־60 מיליון שקל (קרן וריבית) לבעלי האג"ח. את 2013 פטרוכימיים צופה להתחיל עם 235 מיליון שקל בקופה, לאחר שמכירת אבגול תניב לה הכנסה נטו של 214 מיליון שקל.

על מנת להוציא את העסקה אל הפועל פטרוכימיים תרכוש תחילה את מניות שותפיה בשליטה באבגול ותעלה מאחזקה של 24% ל־46% בתמורה ל־145 מיליון שקל. לאחר מכן יימכרו מחצית המניות (23%) לאתמבה ומחצית לחברה ייעודית שתוקם על ידי אתמבה לצורך העסקה, כשהתמורה הכוללת עומדת על 405 מיליון שקל. בשלב האחרון תעביר פטרוכימיים 46 מיליון שקל וגולדווסר יעביר 23 מיליון שקל לחברה הייעודית והם יחזיקו ב־30% וב־15% ממנה, בהתאמה.

מעלות הורידה את תחזית הדירוג של בזן "צורכי בעלי השליטה יחלישו את החברה" חברת הדירוג אשררה אתמול דירוג +BBB לבזן, אך חתכה את תחזית הדירוג שלה משלילית ליציבה לירוי פרילכתבה המלאה

מבחינת המשך התזרים החזוי של פטרוכימיים, ב־2014 צופה החברה לקבל 200 מיליון שקל כדיבידנד מהחברה־הבת בזן (30.7%). מכך ניתן לגזור כי בחברה צופים כי "תקופת היובש" של בזן תסתיים ב־2014 עם חלוקת דיבידנד ענק של 650 מיליון שקל.

עוד עולה מהתזרים כי בשנים 2014-2013 תידרש פטרוכימיים לפרוע חוב של 195 מיליון שקל למערכת הבנקאית, וזאת באמצעות מימוש הנכסים החופשיים שלה או לחלופין גיוס כספים באמצעות שעבודם. אלא שלאחר העסקה מול אתמבה, יסתכמו הנכסים החופשיים בכ־4.7% ממניות בזן, ששווי השוק שלהן היום הוא כ־220 מיליון שקל, וכן באחזקה עקיפה של 7% באבגול. כך, במידה ששווי השוק של בזן או אבגול יירד, גיוס הכספים עלול להפוך למשימה קשה.

מפטרוכימיים סירבו להגיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות