אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההתחמקויות של גוגל ואמזון מתשלום מס - "התנהגות בלתי מוסרית" צילום: בלומברג

ההתחמקויות של גוגל ואמזון מתשלום מס - "התנהגות בלתי מוסרית"

כך הצהירו רגולטורים בבריטניה ובאוסטרליה - שהחלו במאבקים נגד מנהגן של חברות האינטרנט להימנע מתשלום מס אמת. מומחי מיסים מתנגדים למהלך, מחשש שהחברות יצמצמו את פעילותן במדינות

03.12.2012, 16:50 | יוסי גורביץ

בבריטניה ובאוסטרליה גובר הזעם כנגד חברות בינלאומיות ובראשן גוגל - שנמנעות מתשלום מס אמת באמצעות תרגילי מס למיניהם. ממשלת אוסטרליה הכריזה כי תנקוט בצעדים חדשים לסגירת פרצות בחוקי המס שלה - ותקשה על העברת רווחי חברה למדינות אחרות ללא תשלום מס מלא.

קראו עוד בכלכליסט

הממשלה הכריזה גם על הקמת צוות מחשבה, שיבחן את האסטרטגיות בהן משתמשות חברות בינלאומיות כדי להתחמק מתשלום מס ויציע פיתרונות. עוד הודיעה אוסטרליה כי תפנה לקבוצת ה-G20, המאגדת את המדינות המפותחות, בדרישה לפעולה משותפת כדי להגן על ההכנסות ממסים. כך דיווחה אמש (א') סוכנות רויטרס.

משרד האוצר ויתר לגוגל ואמזון

במקביל, תקפה ועדת החשבון הציבורי של הפרלמנט הבריטי את גוגל, אמזון וסטארבקס - וקבעה כי התנהגותן היא "בלתי מוסרית". בדו"ח חריף שפרסמה הוועדה אתמול (א'), נטען כי החברות מתחמקות מתשלום מס חברות, בין היתר בשל מבנה החטיבות הבינלאומיות שלהן - שנועד לכך. הדו"ח היה ביקורתי במיוחד כלפי משרד האוצר הבריטי ומצא כי אותו "רחום מדי" כלפי החברות.

מטה גוגל באירלנד, צילום: בלומברג מטה גוגל באירלנד | צילום: בלומברג מטה גוגל באירלנד, צילום: בלומברג

הגארדיאן דיווח כי שר האוצר הבריטי צפוי להכריז היום על הוספת תקציב מיוחד של כ-77 מיליון ליש"ט לתקציב משרד האוצר - כדי שזה ינהל חקירה מדוקדקת של החברות שמתחמקות ממס וינסה לגבות מהן מס אמת. לדברי פקידים באוצר הבריטי, המהלך צפוי להכניס למדינה שני מיליארדי ליש"ט בכשנתיים.

מוכרים בזול, כי לא משלמים מס

העיתונות הבריטית מתחה ביקורת חריפה על החברות והדגישה את פעילותה של אמזון. זו, נטען, מוכרת את מוצריה במחירים מוזלים במיוחד בבריטניה ואז מוציאה את הרווחים מהמדינה; לפי הדו"ח, היא יכולה להרשות לעצמה מחירים נמוכים במיוחד משום שאינה משלמת מס חברות. כתוצאה מכך, חברות בריטיות שמשלמות את מיסיהן כחוק מוצאות את עצמן מול תחרות לא הוגנת ורגליהן נדחקות מן השוק.

לגוגל יש היסטוריה ארוכה של התחמקות ממסים, במיוחד בבריטניה. נציגיה זומנו לשימוע בנושא באוגוסט האחרון, והיא נכנסה לכוונת של המחוקקים בבריטניה עוד ב-2009. באוסטרליה, הזהירו מומחי ויועצי מס כי סגירת הפרצות עשויה להרחיק את החברות הזרות מהיבשת. עם זאת, חשוב לזכור שיועצים אלו הם שבהרבה מקרים מסייעים לחברות לאתר פרצות בחוקי המס ולצמצם את הוצאותיהן במדינה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות