אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפשרות 3 - גיוס הון לאי.די.בי אחזקות, או לחברה־האם גנדן צילום: בועז אופנהיים

אפשרות 3 - גיוס הון לאי.די.בי אחזקות, או לחברה־האם גנדן

גם אם אלשטיין יבחר להזרים עוד 75 מיליון דולר לגנדן, רק חלק מהסכום יגיע לאי.די.בי אחזקות, והוא לא יספיק לתשלום התחייבויותיה

05.12.2012, 07:05 | אורי טל טנא
אי.די.בי אחזקות מהווה אופציה על שווי אי.די.בי פתוח, וכדי שלאופציה זו יהיה ערך, שווייה של אי.די.בי פתוח צריך להיות גבוה מהחוב נטו של אי.די.בי אחזקות (1.8 מיליארד שקל). השווי של האופציה מושפע גם ממשך החיים הצפוי לה, ובמקרה זה, תלוי במצוקת הנזילות הצפויה כבר ביוני 2013. לאופציה זו יש ערך כיום משום שקיימת אפשרות שיהיה זינוק בשווי נכסיה של אי.די.בי פתוח - בעיקר לאור המינוף הגבוה של חברה זו ושל החברות־הבנות שלה.

עם זאת, מאחר שהאופציה מצויה היום עמוק מחוץ לכסף, ומשך החיים שלה קצר יחסית, שווייה אינו גבוה. להערכתנו, שווי השוק של אי.די.בי אחזקות (680 מיליון שקל) גבוה יחסית לשווי האופציה, ומושפע מהקושי לבצע שורט על נייר ערך זה (קשה להשאיל את נייר הערך). בתנאים אלו הסבירות לגיוס הון מהותי באמצעות הנפקת מניות אי.די.בי אחזקות נמוכה.

שווי ההשקעה בגנדן נמוך אף יותר בגלל החוב הבנקאי של גנדן והאחזקה החלקית שלה באי.די.בי אחזקות. למרות זאת, אלשטיין השקיע 25 מיליון דולר בגנדן לפי שווי של כמיליארד שקל לגנדן (ממנו נובע שווי של יותר מ־2 מיליארד שקל לאי.די.בי אחזקות). בימים אלה ממתינה אי.די.בי אחזקות לתשובה האם אלשטיין יבחר להשקיע בגנדן 75 מיליון דולר נוספים, לפי שווי דומה לגנדן.

בשל העובדה שקשה להסביר את ההשקעה של אלשטיין מבחינה כלכלית, אנחנו לא יכולים להעריך את הסבירות שהיא תתבצע. גם אם אלשטיין יזרים את הסכום לגנדן, רק חלק ממנו יגיע לאי.די.בי אחזקות, והוא לא צפוי להספיק לצורך תשלום האג"ח ביוני 2013. מנגד, בתרחיש כזה בהחלט ייתכן שאי.די.בי אחזקות תבחר לנסות לבצע הנפקת זכויות נוספת, בהיקף קטן, כדי לגשר על הנזילות הנדרשת לחודש יוני 2013.

השורה התחתונה

גם אם אלשטיין יבחר להזרים עוד 75 מיליון דולר לגנדן, רק חלק מהסכום יגיע לאי.די.בי אחזקות, והוא לא יספיק לתשלום התחייבויותיה
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות