אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיר האורות, אבל פחות: רחובות פריז יוחשכו בלילה צילום: cc by Valerii9116

עיר האורות, אבל פחות: רחובות פריז יוחשכו בלילה

הממשלה מקדמת הצעה לכבות את האורות בחנויות וברחובות במהלך שעות הלילה כדי לחסוך באנרגיה: "אין שום כוונה להפחיד תיירים יפנים"

05.12.2012, 12:33 | בלומברג

התואר הוותיק של פריז - "עיר האורות" - עשוי להתעמעם בקרוב. שרת האנרגיה והסביבה הצרפתית חשפה בשבוע שעבר הצעה שבמסגרתה האורות בחנויות ברחוב, במשרדים ובבניינים ציבוריים, כולל חנות הדגל של לואי ויטון והקברט לידו בשאנז אליזה, יכובו החל מיולי בין השעות 07:00-01:00. לדברי השרה דלפין באתו, התוכנית, שתחייב את כל הערים והכפרים במדינה, נועדה לחסוך אנרגיה וכסף.

המהלך עורר את זעמם של הסוחרים, שטוענים כי הממשלה מפגינה חוסר רגישות כלפי הדימוי  התיירותי של צרפת. לטענתם, החוק, שמצטרף להגבלות קיימות על פתיחת חנויות בימי ראשון ובשעות הלילה, יפגע בעסקים דווקא בתקופה שבה הכלכלה הצרפתית סובלת מהאטה בצמיחה ושיעור האבטלה טיפס לשיא של 14 שנה.

"עוד מסר נפלא לאזרחים ולתיירים: העיר תוחשך", התלוננה סופי מולה, סגנית נשיא לשכת המסחר הצרפתית. "אני בטוחה שנוכל למצוא פתרונות ידידותיים לסביבה שתהיה להן השפעה פחותה יותר על החברה והכלכלה".

גלרי לה פאייט בפאריז. הסוחרים טוענים שהדימוי של העיר ייפגע, צילום: בלומברג גלרי לה פאייט בפאריז. הסוחרים טוענים שהדימוי של העיר ייפגע | צילום: בלומברג גלרי לה פאייט בפאריז. הסוחרים טוענים שהדימוי של העיר ייפגע, צילום: בלומברג

הרעיון של כיבוי אורות נהגה כבר בימיו של הנשיא ניקולא סרקוזי, וכעת הוא מקודם תחת הממשלה הסוציאליסטית של

פרנסואה הולנד, שנכנס לתפקידו במאי. ההצעה של סרקוזי היתה חלק מתוכנית אירופית מקיפה יותר לשיפור היעילות באנרגיה ב-20% עד 2020. בתחילת השנה אישרה הממשלה חוק שאילץ את בעלי העסקים לכבות שלטי ניאון בין השעות 06:00-01:00.

במשרד האנרגיה הדגישו כי החוק החדש לא יוביל לשינוי מהותי מהנעשה כיום, שכן 304 כנסיות, פסלים, מזרקות וגשרים בפריז כבר מכבים את האורות בלילה. האורות של מגדל אייפל, לדוגמה נכבים בשעה 01:00, והתאורה של קתדרלת נוטרה דאם הופחתה ל-9,000 וואט מ-54 אלף.

"אין שום כוונה להחשיך או להפחיד תיירים יפנים", מסר אלאן פלורי מהאיגוד הצרפתי להגנה על השמיים והאווירה הלילית (ANPCEN). "נוכל למצוא איזון מבלי לדחוף כל הזמן לאורות בהירים וחזקים יותר. אנחנו מבזבזים יותר מדי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות