אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אייל שני ייכנס לכלא אם לא ישלם עד יום ראשון את חוב הפיגורים שלו צילום: אריאל בשור

אייל שני ייכנס לכלא אם לא ישלם עד יום ראשון את חוב הפיגורים שלו

הנאמנים בתיק פשיטת הרגל של השף טוענים כי במשך 10 חודשים הוא מפר את צו התשלומים ואינו מעביר מספיק כסף לקופת פשיטת הרגל. עורך דינו: "שני מעביר 50 אלף שקל מדי חודש לקופה"

05.12.2012, 15:58 | זוהר שחר לוי

השף אייל שני ייכנס לכלא ל-45 יום ביום ראשון הקרוב אם לא יישלם את חוב הפיגורים שלו בעקבות התשלומים שהיה עליו לשלם במסגרת פשיטה הרגל שלו. כך קבעה לפני שעה קלה שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב ורדה אלשיך.

 

קראו עוד בכלכליסט

"שקלתי את הדברים שקול היטב", כתבה השופטת בהחלטתה, "ולא בלב קל הינני מורה על מאסרו של חייב,אלא ששני, על דרך התנהלותו הנמשכת, והאורח בו החליט, פשוטו כמשמעו, לשים ללעג ולקלס את ההחלטות שניתנו בעניינו, נראה כמי שאינו מותיר בידי ברירה מרובה. בענין זה, אין לי אלא להצר, ולא בפעם הראשונה על כי אורח ההתנהלות שסיגל לעצמו חייב זה פוגע לא רק בנושים, אלא אף בו עצמו. לו טרח לקיים את הסדר הנושים הראשון שהתקבל בעניינו, הרי יכול היה להימצא עתה במצב בו רוב הסכום שנדרש אז היה כבר מצוי בקופה. אלא ששני בחר להפר אותו ברגל גסה, תוך שימוש בטענות שאינן אמת, ועתה הגיעו הנושים לכדי כך, שהם מסרבים לפשרה ועומדים על גביית דיבידנד מלא, 100% מחובותיו".

השופטת אלשיך נתנה את החלטתה לאחר דיון טעון שהתקיים היום בעניינו של שני, לאחר שהנאמנים בתיק, עוה"ד ארז חבר ומרדכי האן מרקוביץ ביקשו להוציא נגד השף צו מאסר משום שלא עמד בתשלום החובות שנקבעו לו בתיק פשיטת הרגל.

בהחלטתה מתחה השופטת ביקורת חריפה על התנהלותו של שני כלפי נושיו וכלפי ההליכים וההחלטות שהתקבלו בעניינו בבית המשפט. "אכן", כתבה השופטת, "אין ספק כי הדבר עשוי להוות מכה קשה לחייב, המורגל ברמת חיים גבוהה מאוד. אולם במלוא הכבוד הראוי, הרי שכאשר הופך אדם לפושט רגל, חובתו לשלם לנושיו תחילה".

לדברי השופטת מדובר בחייב שכבר הספיק להפר הסדר נושים נדיב שנחתם עמו והביא לביטולו ומדובר במי ש"הוכח כי אינו דובר אמת, מעלים הכנסות ומתעתע בבית המשפט ובנושים". נקבע, כך לפי ההחלטה, כממצא עובדתי, כי שני העלים את העובדה כי הוא שותף בשלוש מסעדות והציג את עצמו כשכיר המקבל משכורת זעומה.

עוד צוין, כי מאז אפריל האחרון, אז ביקש שני לעכב את התשלומים לקופת הנושים משום שאינו מצליח לעמוד בהם, לא עשה שני דבר. "משך כל אותה העת הוא אינו משלם אלא סכום זעום במסגרת התשלום החודשי אם בכלל. קשה עד מאוד לתהות עד כמה מצא את המצב בו עיכוב הביצוע תלוי ועומד נוח הלכה למעשה".

גם לגבי הסכומים שטען שני, באמצעות בא כוחו עו"ד ארנון שגב, כי העביר לקופת הנושים, קובעת השופטת כי "נפלו תמיהות ואי בהירויות". "אם הועבר סכום של 350 אלף שקל לקופה במהלך השנה", כתבה, "הרי קשה לראות כיצד בחשבון פשוט ניתן להתייחס לכך כשתלום של 50 אלף שקל נטו לחודש".

בסיכומו של דבר, נפסק כי "אין מנוס מלקבוע כי שני הפר בריש גלי את ההחלטות" ולכן עליו לשלם עד ליום ראשון הקרוב, ה-9 בדצמבר, את חוב הפיגורים שצבר בתשלום החודשי, העומד על 25 אלף שקל. אם לא יעשה כן ייאסר לתקופה של 45 יום או עד שיתרצה וישלם.

"מדובר בהפרה חמורה של צו התשלומים"

"מדובר בהפרה חמורה של צו התשלומים", טענו הבוקר הנאמנים בראשית הדיון בבית המשפט. "שני מצא לו שיטה, במשך 10 חודשים הוא מפר את צו התשלומים ומפנה אצבע מאשימה כלפי הנאמנים, הכנ"ר, בית המשפט ומזיכרות בית המשפט".

הדיון עסק בבקשת הנאמנים להוציא לשף צו מאסר משום שאינו עומד בתנאי התשלומים שהושתו עליו. בדיון המתוח, התנהל ויכוח עז בין פרקליטו של שני, עו"ד ארנון שגב, לבין עו"ד חבר לגבי תנהלותו של השף. שגב טען כי שני משלם לקופת פשיטת הרגל "כל מה שיש לו", אבל הנאמן גרס כי שני אינו מעביר מספיק כסף לקופה.

"מדובר בהפרה חמורה של צו התשלומים", הוסיף עו"ד חבר. "הנאמנים זה 11 חודשים יחד עם חוקרי הכנ"ר (כונס הנכסים הרשמי - ז.ח.ל) ביצעו מאות שעות חקירה בתיק, נחקרו 11 גורמים והממצאים לדעתנו מאוד חמורים".

"שני מעביר 50 אלף שקל מדי חודש לקופת פשיטת הרגל", טען פרקליטו עו"ד שגב. "זה הרבה יותר מ-25 אלף השקלים שקבעה בית המשפט כי עליו להעביר". אך הנאמן טען להעברת כספים שונה לחלוטין. לדבריו, שני מעביר רק כ-6,000 שקל בחודש לקופה ובכך הוא מפר את צו התשלומים. עוד ציין עו"ד חבר כי באחרונה התקיימה אסיפה של נושיו של שני שעומדים על כך שעליו לשלם להם את כל חובותיו, עד הגרוש האחרון.

אייל שני בימים טובים (ארכיון), צילום: שאול גולן אייל שני בימים טובים (ארכיון) | צילום: שאול גולן אייל שני בימים טובים (ארכיון), צילום: שאול גולן

במהלך הדיון, מתח עו"ד חבר ביקורת חריפה על אופן ההתנהלו של שני ופרקליטו. זאת בעקבות בקשה דחופה שהעביר פרקליטו של שני ובה ביקש לדחות את הדיון. "דומה שבתיק זה קצת התהפכו היוצרות. לפני יומיים הגיעה למשרדנו בקשה בהולה מטעם החייב. הייתי גם הייתי בעל תפקיד בתיקים וספגתי השמצות, עלבונות. אבל בקשה כזו חמורה שיש בה השמצות חמורות ביותר נגד המנהלים המיוחדים כולל ציטוט למה צריך להכניס אותם לכלא. מדובר בבקשה שקרית וחצופה. שני מאשים את הנאמנים שהם מפרים באופן שיטתי צווים של בית משפט משל הנאמנים היו אלה שדיווחו שנים על הכנסות של אחרון המלצרים, משל הנאמנים היו אלה שהצהירו במשך שנים דברי שקר ורמייה, משל הנאמנים לא משלמים כבר עשרה חודשים תשלומים חודשיים. שני מצא לו שיטה, במשך 10 חודשים הוא מפר את צו התשלומים ומפנה אצבע מאשימה כלפי הנאמנים, הכנ"ר, בית המשפט ומזיכרות בית המשפט", אמר עו"ד חבר.

"חירותו עשויה להינטל ממנו"

תיק פשיטת הרגל של המסעדן ואיש הטלוויזיה, נפתח כבר בשנת 2004, לאחר ששני נקלע לחובות. לפני כשנה וחצי נתנה השופטת אלשיך פסק דין חריף בעניינו של שני, שהגיע בעקבות בקשת הנאמנים שאחראים על גביית החובות משני לבטל את הסדר הנושים ולהעלות את הסכומים שישלם כל חודש מ-1,450 שקל ל-50 אלף שקל.

בנוסף ביקשו הנאמנים צו לתפוס ולנהל את המסעדות של שני, שמוחזקות על ידי חברה בשם החבר'ה הטובים, אשר מניותיה מוחזקות בנאמנות עבור שחר סגל. נציגי החברה, אגב, טענו כי אין להם כל קשר לשני.

בהמשך, בחודש נובמבר אשתקד, נתנה השופטת צו לתפיסת המסמכים והמחשבים של השף. צוותים משותפים מטעם מחלקת החקירות של הכונס הרשמי והנאמנים בפשיטת הרגל של שני, פשטו על ביתו וגם על ביתו ומסעדותיו של הבמאי שחר סגל, שותפו לעסקים.

כמה חודשים לאחר מכן, בחודש אפריל השנה, פנה שני לבית המשפט וביקש לעכב את התשלומים לנושיו מאחר ואין לו כרגע הכנסות מתחום המדיה. הוא הוסיף כי במידה ובית המשפט לא ייעתר לבקשה, חירותו עשויה להינטל ממנו.

בתגובה, פנו הנאמנים, עוה"ד ארז חבר ומרדכי האן-מרקוביץ', לבית המשפט וביקשו להוציא נגדו צו מאסר. זאת, בטענה כי הוא מפר את בחלטת בית המשפט ולא משלם את מלוא התשלומים שהושתו עליו. כך למשל, לפי הפירוט שהעבירו לבית המשפט, שילם שני עבור חודש פברואר 2012 סך של 2,000 שקל ועליו לשלם עוד 23 שקל.

"הנאמנים ניסו להימנע מהגשת בקשה זו", כך כתבו בבקשתם, "אולם למרבה הצער, התנהלותו של שני אינה מאפשרת להם לעשות כן. לפיכך מבוקש מבית המשפט להורות על מתן צו מאסר עד לתשלום כל הפיגורים".

עו"ד ארנון שגב בתגוה להחלטת אלשיך: "הנכון הוא שאייל שני מעביר 50 אלף שקל כל חודש לקופת פשיטת הרגל. אנחנו נלמד את החלטתה של כבוד השופטת אלשייך וכבר בימים הקרובים נחליט על המשך צעדינו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
אם בית המשפט לא מסוגר להבדיל בין 50,000 ל 6,000...
חוייב להעביר 25 לחודש, טוען שמעביר 50 והנושה מקבל רק 6 מה זו הסגה הזו?? כמה קשה לברר מי משקר?? לא מסובך במיוחד העיקר מתפלפלים, מגישים הארכות, מאשימים... הופכים את זה לאיזו אופרת סבון עצוב שבית המשפט שיש לו הסמכות והכח להכריע בעניינים כאלה לא מסוגל לקבל החלטה לכאן או לכאן. בינתיים עורכי הדין מרוויחים, ושאר האזרחים מקבלים שירות סוג ז' בגלל עומס וטירטורי מערכת מיותרים של כל מיני מיוחסים מערכת המשפט בדיחה
אלעד , תל אביב  |  02.09.13
לכל התגובות