אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דח"צים של הפניקס הזמינו חו"ד משפטית להכשיר ההלוואה למנכ"ל צילום: אבי ולדמן

דח"צים של הפניקס הזמינו חו"ד משפטית להכשיר ההלוואה למנכ"ל

רוני מליניאק ופרופ' תמיר אגמון הזמינו חוות דעת חיצונית לבחון את כשרות הלוואה לאייל לפידות ערב חוק שכר הבכירים. משפטית נאמר להם שמדובר בהלוואה חוקית אך הם העדיפו למשוך את הדיון עד לאחר כניסת החוק לתוקף

05.12.2012, 18:37 | רחלי בינדמן

שני הדירקטורים החיצוניים בחברת הביטוח הפניקס, פרופ' תמיר אגמון ורוני מליניאק, סירבו לאשר הלוואה למנכ"ל הפניקס בהיקף של 40 מיליון שקל לרכישת מניות החברה, לפני שיצטיידו בחוות דעת משפטית המאשרת את תקינות ההלוואה, ערב כניסת חוק שכר הבכירים לתוקף. 

קראו עוד בכלכליסט

השניים היושבים בועדת הביקורת וועדת התגמול של הפניקס הזמינו חוות דעת משפטית חיצונית לבדוק האם אישור הלוואה כזו על ידי הדירקטוריון ערב כניסת חוק שכר הבכירים לתוקף עשויה להיחשב כמחטף לא חוקי. חוות הדעת שנתקבלה הכשירה מתן ההלוואה ללפידות ללא כינוס האסיפה הכללית של בעלי המניות כיוון שחוק שכר הבכירים טרם נכנס לתוקף. עם זאת, בקרב חברי הדירקטוריון מעכבים את אישור ההלוואה על רקע התבטאויות בנושא מצד רשות ני"ע.

לפני מספר ימים התבטאה בכנס בת"א, ראש מחלקת תאגידים ברשות ני"ע, עו"ד שיראל גוטמן עמירה שציינה כי הרשות לא תעבור בשתיקה על"גניבת הסוסים" של מנהלי החברות הציבוריות שמנסים לאשר לעצמם חבילות שכר ומענקים רגע לפני כניסת החוק לתוקף. התבטאות זו גרמה בין השאר לדירקטורים להתמהמה עם אישור ההלוואה באופן שהחוק יכנס לתוקף ואז בכל מקרה תדרש אישור אסיפה כללית להלוואה.

מקורבים לדירקטוריון הפניקס הבהירו כי "יש עלינו חובה חוקית להזמין חוות דעת משפטית וחשבונאית לפני אישור תגמול לבכירים. גם הפעם הזמנו חוות דעת משפטית כזו. השינוי היחיד שביקשנו מעורכי הדין לבדוק גם את הנושא של תקינות אישור ההלוואה ללא זימון אסיפה כללית ערב כניסת חוק שכר הבכירים לתוקף". עוד הוסיפו בסביבת הדירקטוריון כי "הדיונים לגבי אישור שכרו של לפידות עדין בעיצומם. כל הנושא הזה הוא ביצה שטרם נולדה".

החוק כידוע, דורש אישור של תגמול נושאי המשרה הבכירים על ידי בעלי מניות המיעוט בחברות - כלומר - הגופים המוסדיים. זאת בעוד כיום שכר מנהל שכיר צריך אישור דירקטוריון בלבד או לכל היותר אישור רוב רגיל של האסיפה הכללית הנשלטת על ידי בעל השליטה שהוא היוזם של חבילת התגמול למנהל. חוק שכר הבכירים צריך להיכנס לתוקף עוד פחות משבוע - ב-12 לדצמבר ולכן לא יספיקו בהפניקס לאשר את ההלוואה ללפידות בדירקטוריון מבלי לכנס אסיפה כללית.

מליניאק (57), בעל תואר שני במנהל עסקים ותואר ראשון בכלכלה וסטטיסטיקה. מליניאק שימש בין השנים 2006-2010 כמנכ"ל חברת שיכון ובינוי פיתוח נדל"ן וקודם לכן כסמנכ"ל שיווק ופיתוח עסקי בחברת שיכון עובדים.

פרופ' אגמון הוא פרופ' למימון ועסקים ומכהן היום כסגן דיקן בית הספר לניהול במכללה האקדמית של תל אביב יפו לאחר שכיהן במשך שנים כפרופ' בפקולטה לניהול באוניברסיטת ת"א.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות