אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה יבדוק את סיבת העיכוב בהקמת קרן תמלוגי הגז צילום: עומר מסינגר

בלעדי לכלכליסט

מבקר המדינה יבדוק את סיבת העיכוב בהקמת קרן תמלוגי הגז

צוות ממשרד המבקר אסף חומר הנוגע להקמת הקרן לקליטת תמלוגי הגז, שהיתה אמורה לקום לפני כשנה. על פי ההערכה, הסכום שנכנס מאז לקופת האוצר במקום לשמש להשקעות ציבוריות עומד על לפחות 70 מיליון שקל. הדו"ח לא צפוי להתפרסם לפני הבחירות

06.12.2012, 07:05 | ליאור גוטמן

מבקר המדינה השופט יוסף שפירא החל לבדוק בימים האחרונים את הליך הקמת הקרן הלאומית לקליטת רווחי הגז והנפט, כך נודע ל"כלכליסט". על פי הערכות, המבקר ביקש לפרסם את הדו"ח עוד לפני הבחירות, לרבות עיסוק בעיכובים שנלוו לגביית תמלוגי הגז כמו גם לעובדה שהקרן טרם הוקמה בפועל, אולם ההחלטה המסתמנת היא לדחות את פרסומו של הדו"ח לשנה הבאה.

ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה כי בשבוע האחרון אספו נציגים ממשרד מבקר המדינה חומרים שהוגשו בעניין הקמת הקרן. יש לציין כי פרסומו של הדו"ח לפני הבחירות לכנסת היה מציב את שר האוצר יובל שטייניץ במצב מביך, ולפיו עיקר תהילתו הפרלמנטרית במושב הכנסת האחרון מסתיימת בגלגולם של מסי חברות הגז לקופת האוצר במקום לציבור. על פי הערכות, הקרן היתה אמורה לקלוט לתוכה סכום של בין 70 ל־120 מיליון שקל, סכום שכבר שולם מחברות הגז ועבר לקופת האוצר.

שטייניץ. עיכוב של יותר משנה, צילום: עטא עוויסאת שטייניץ. עיכוב של יותר משנה | צילום: עטא עוויסאת שטייניץ. עיכוב של יותר משנה, צילום: עטא עוויסאת

נושא הקמתה של קרן הגז עלה לפני כשנה וחצי, אז אושר "חוק ששינסקי" שבו נקבע על הקמת קרן לקליטת רווחי הגז שתשמש את המדינה להשקעות שונות, עם העלאת המיסוי על חברות הגז מרף של 35% ל־62%. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אז לנושא ואמר כי "מצאנו גז, די הרבה גז. הוא יכול לשמש אותנו להמשיך לטפח את המשאב הטבעי — היכולות של הדורות הבאים. על כן החלטתי שנקים קרן לעתידה של ישראל מפירות תקבולי הגז. הקרן תוקדש לשלוש מטרות ועוד אחת: חינוך, חינוך, חינוך וביטחון".

על פי לשון החוק, הקרן היתה אמורה לקום עד נובמבר 2011, אולם משרדי האוצר ורה"מ התמהמהו. רק לפני כחודש וחצי אישרה הממשלה את הקמת הקרן, לא לפני שקבעה שהיא תחל לפעול רק מרף הכנסות של 2 מיליארד שקל, מה שאומר בסביבות 2018, וזאת כאשר הכסף שיזמי הגז שילמו עד היום למדינה לא יוחזר לקרן.

כדי לזרז את המדינה לעמוד בחוק שהיא לכאורה מפרה, הוגשה במרץ האחרון עתירה על ידי עו"ד איתי הכהן, שייצג את ח"כ אורי אריאל ואת הפורום למען ארץ ישראל, שטענו שמשרד האוצר מפר לכאורה את החוק שאושר במליאת הכנסת.

ממשרד מבקר המדינה נמסר בתגובה כי "משרד מבקר המדינה אכן עושה בדיקה מקיפה בעניין גביית התמלוגים מהשימוש במשאבי טבע. במסגרת בדיקה זו נבחנת בין השאר האפשרות לבדוק את סוגיית הקמת הקרן לניהול כספי ההיטל על רווחי הנפט. על פי תוכנית העבודה, הדו"ח לא מתוכנן להתפרסם לפני הבחירות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות