אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נצחון נוסף לדוטקום: יקבל גישה לכל המידע שסוכנויות הביון אספו עליו צילום: רויטרס

נצחון נוסף לדוטקום: יקבל גישה לכל המידע שסוכנויות הביון אספו עליו

בית משפט בניו זילנד קבע כי יש להעביר לקים דוטקום את כל המידע שאספה עליו סוכנות הביון הניו-זילנדית GCSB. המידע צפוי לשמש את דוטקום לקראת תביעה אזרחית נגד הממשלה

06.12.2012, 12:17 | יוסי גורביץ
בית משפט גבוה בניו זילנד הורה הבוקר (ה') לסוכנות הביון של ניו זילנד, ה-GCSB, להעביר את כל המידע שאספה על איש העסקים ואייל האינטרנט קים דוטקום. כך מדווחת הבוקר (ה') סוכנות הידיעות רויטרס. ה-GCSB חקרה את דוטקום, הבעלים של אתר אירוח ושיתוף הקבצים מגהאפלוד, לקראת הפשיטה שבוצעה על האחוזה שלו לפני כשנה.

קראו עוד בכלכליסט

הסוכנות, שעוסקת במודיעין אותות – המקבילה הניו-זילנדית של יחידה 8200 של אמ"ן - הודתה בספטמבר שהיא עקבה אחרי דוטקום לבקשת משטרת ניו זילנד. לטענת הסוכנות, היא שאלה את המשטרה האם דוטקום הוא אזרח ניו זילנדי וקיבלה תשובה שלילית, ורק אחר כך החלה במעקב. החוק אוסר על היחידה לעקוב אחרי אזרחי ניו זילנד, אך התברר כי דוטקום הוא תושב חוקי באי.

מייסד מגה-אפלוד, קים דוטקום. נצחון משפטי נוסף, צילום: בלומברג מייסד מגה-אפלוד, קים דוטקום. נצחון משפטי נוסף | צילום: בלומברג מייסד מגה-אפלוד, קים דוטקום. נצחון משפטי נוסף, צילום: בלומברג

הפרשה הפכה למבוכה פוליטית רבתי כאשר ג'ון קי, ראש ממשלת ניו זילנד, טען כי לא שמע על מעורבותה של GCSB במעקב עד חודש ספטמבר, אך התברר כי היחידה דיווחה לו על כך כבר בפברואר. קי התנצל פומבית בפני דוטקום על הריגול.

בתי המשפט של ניו זילנד כבר קבעו כי הפשיטה על ביתו של דוטקום נעשתה בחוסר סמכות ובניגוד לחוק, וכי צווי החיפוש שהוצאו נגדו לבקשת הבולשת האמריקאית אינם חוקיים, וגם הורה בעבר להחזיר לו את כל רכושו. בנוס, בית המשפט הורה הבוקר להעביר לדוטקום את כל המידע שאספה ה-GCSB עליהם, בכלל זה רשימת האנשים והסוכנויות שעימם חלקה את המידע, כולל סוכנויות אמריקאיות. המהלך צפוי לסייע לדוטקום במאבקו כנגד הסגרתו לארצות הברית, ועורכי דינו כבר אמרו כי בכוונתם להשתמש במידע גם כדי להגיש תביעות נזיקין.

שימועי ההסגרה של דוטקום, שאמורים היו להתחיל באוגוסט 2012, נדחו לאמצע 2013. במקביל, ה-FBI מנהל מאבק בבתי המשפט הניו זילנדיים בנסיון למנוע מדוטקום ועורכי דינו לראות את הראיות אותן הציגה עם בקשת ההסגרה לארצות הברית.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות