אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוכרע הקרב בדש–מיטב: אסטרייכר וניב בפנים, פנחסי בחוץ צילום: בועז אופנהיים

הוכרע הקרב בדש–מיטב: אסטרייכר וניב בפנים, פנחסי בחוץ

לקראת השלמת המיזוג בין דש למיטב, החליט המנכ"ל כי יניב צלאל ימונה למנהל ההשקעות של הגמל ויאיר ספלטר יהיה מנהל ההשקעות של הבית

09.12.2012, 08:45 | רחלי בינדמן

מי שהגיע ביום חמישי האחרון למשרדי בית ההשקעות מיטב בבניין המוזיאון בת"א נתקל בלא מעט עובדים מאוכזבים במסדרונות. בזה אחר זה נכנסו בכירי בית ההשקעות למשרדו של המנכ"ל אילן רביב, שבישר להם אם יישארו בתפקידם, או יעזבו אותו לאחר המיזוג עם בית ההשקעות דש־איפקס.

קראו עוד בכלכליסט

כפי שנחשף ב"כלכליסט" לפני חודש וחצי, אילן רביב שצפוי לכהן כמנכ"ל בית ההשקעות הממוזג, בחר למנות את איציק אסטרייכר למנכ"ל חברת הגמל של בית ההשקעות. לפיכך, צפוי דן פנחסי, המכהן כיום בתפקיד מנכ"ל חברת הגמל של דש, לסיים את תפקידו.

את חברת קרנות הנאמנות ינהל רפי ניב, היום מנכ"ל הקרנות של מיטב. עידו בירמן, המנהל את קרנות דש, יהפוך לסמנכ"ל השיווק. כפי שנחשף ב"כלכליסט" אורי אפרת, מנכ"ל חברת התיקים של מיטב, לא ימשיך בתפקידו, ואת חברת התיקים של הגוף הממוזג ינהל עופר דורי, מנכ"ל חברת התיקים של דש.

הפתעת סמנכ"ל הכספים

גזרת ניהול ההשקעות היתה רגישה במיוחד, וההכרעה לגביה הגיעה עד הבעלים של בתי ההשקעות - משפחת סטפק (מיטב) ואלי ברקת (דש). לבסוף הוחלט כי מי שיכהן כמנהל ההשקעות של חברת הגמל הממוזגת יהיה יניב צלאל, מנהל ההשקעות של חברת הגמל של מיטב, בעוד שיאיר ספלטר, מנהל השקעות הגמל של דש, יהפוך למנהל ההשקעות של הבית.

אחת ההפתעות הגדולות ביותר שהתקבלה היתה לגבי תפקיד סמנכ"ל הכספים. במיטב היו משוכנעים שסמנכ"ל הכספים שלה עד כה, אייל גונן, ימונה לתפקיד זה גם בבית ההשקעות הממוזג. זאת משום שסמנכ"ל הכספים של דש, ניסים לאחם, כיהן בעבר בתפקיד זה במיטב ועזב לאחר שלא הסתדר עם רביב. אולם, ככל הנראה בעקבות לחצים מצד דש, לא גונן ולא לאחם ימונו לתפקיד, אלא דווקא אחד מכפופיו של לאחם בדש.

רפי ניב , צילום: אריאל בשור רפי ניב | צילום: אריאל בשור רפי ניב , צילום: אריאל בשור

עד כה, זהותו של מנכ"ל חברת תעודות הסל עדיין לא הוכרעה. לפי הערכות צפוי דוד אלאלוף, שמכהן היום כמנכ"ל חברת תעודות הסל של דש, להישאר בתפקידו. במקביל מנהל מיטב תהליך למכירת חברת תעודות הסל שבבעלותו, לפי דרישת הממונה על הגבלים עסקיים. מנכ"ל תעודות הסל של מיטב, ליאור כגן, מוערך מאוד על ידי משפחת סטפק והמנכ"ל רביב, אולם חלק מהרוכשים הפוטנציאליים מציבים כתנאי את הישארותו של כגן בחברה הנמכרת, ולכן עתידו עדיין לא ברור.

המתמודדים הבולטים על רכישת תעודות הסל של מבט הם מנורה מבטחים פיננסים בניהולו של זיו שמש, פסגות בניהולו של חגי בדש (שהתמודד בעבר על רכישת חברת התעודות, עוד כשהיתה בבעלות כלל פיננסים ולבסוף הפסיד בהתמחרות מול מיטב), מגדל שוקי הון בניהולו של רונן טורם, והראל פיננסים בניהולו של סמי בבקוב.

לצידם מתמודדת גם קרן השקעות זרה מחו"ל המתמחה בתחום הפיננסים וחברה זרה שמשווקת קרנות סל (ETF). המתמודדים היו אמורים להגיש עד היום הצעת מחיר, אך קיבלו דחייה של שבוע להעברת ההצעות לאישור הדירקטוריונים. מיטב דורשת על חברת תעודות הסל 143 מיליון שקל, המשקף שיעור של 1.3 מהיקף הנכסים המנוהלים בתעדות - בדומה לעסקאות האחרונות בשוק תעודות הסל. חלק מהמתמודדים טוענים שמדובר במחיר הזוי. עם זאת, כיוון שמדובר בעסקת תעודות הסל האחרונה בשוק ייתכן שיימצא קונה.

עידו בירמן, צילום: עמית שעל עידו בירמן | צילום: עמית שעל עידו בירמן, צילום: עמית שעל

מגדל קיבלו אישור מאליהו

מצד הרוכשים הפוטנציאליים, במנורה מעוניינים להרחיב את הפעילות מעבר לתחום הקרנות, וגם בפסגות מעוניין המנכ"ל בדש ברכישה, לאחר ההפסד למיטב בסיבוב הקודם. בהראל פיננסים המצב מורכב יותר. מצד אחד, מבינים שם כי צמיחה אורגנית של חברת תעודות סל בעידן של תחרות גוברת הופכת לכמעט בלתי אפשרית, והם חייבים להצטייד במסה קריטית של נכסים כדי לייצר רווחיות. מצד שני, בהנהלת הראל יתקשו להסביר לדירקטוריון מדוע טענו בעבר כי צמיחה אורגנית עדיפה על רכישות. במגדל שוקי הון קיבלו ככל הנראה אור ירוק להתמודדות מהבעלים החדש - שלמה אליהו. המכירה צריכה להיות מושלמת עד אפריל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות