אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כל הכבוד פלאטיני, עשית את מה שקדאפי לא הצליח צילום: איי אף פי

כל הכבוד פלאטיני, עשית את מה שקדאפי לא הצליח

ספ בלאטר, נשיא פיפ"א, בירך את מקבילו האירופי על שהצליח היכן שכשל הדיקטטור הלובי: אליפות יורו 2020 תפוצל בין כמה מדינות

10.12.2012, 18:04 | בלומברג

ספ בלאטר, נשיא פיפ"א, בירך את מקבילו האירופי על שהצליח היכן שכשל הדיקטטור הלובי מועמר קדאפי. התוכנית שהציע נשיא אופ"א מישל פלאטיני, לפצל את אליפות יורו 2020 בין כמה מדינות, אושרה על ידי מועצת המנהלים של הארגון. לעומת זאת, קדאפי נכשל ולא הצליח לאשר תכנית דומה לקיים את גביע אפריקה לאומות ברחבי היבשת. קדאפי עצמו חוסל בשנה שעברה על ידי המורדים במדינה, שארגנו הפיכה שהובילה להדחתו. 

קראו עוד בכלכליסט

"נשיא פיפ"א שלח לי איחולים, וטען כי מדובר ברעיון מבריק", תיאר פלאטיני לעיתונאים את תגובתו של בלאטר לשינויים בטורניר, שיכלול 24 נבחרות. "הוא אמר שלפני כמה שנים מישהו ניסה לעשות מהלך דומה באפריקה, ושזה היה קדאפי".

המהפך ביורו מהווה את השינויים הנרחבים ביותר שנערכו בטורניר ב-52 שנות קיומו. השנה פולין ואוקראינה אירחו במשותף את האירוע, המתקיים אחת לארבע שנים, והשתתפו בו 16 נבחרות. ספרד הניפה בסופו של הטורניר את הגביע. גביע אפריקה תוכנן להיערך בינואר בלוב, אולם בסופו של דבר הועבר למארחת מונדיאל 2010, דרום אפריקה, בשל שיקולי ביטחון.

לדבריו של פלאטיני, הטורניר ככל הנראה יחזור לפורמט הישן שלו לאחר גמר יורו 2020. הוא הוסיף כי השינוי נועד לציין את חגיגות 60 השנה להיווסדו של הטורניר, ולהפחית את הנטל על המדינה המארחת, שצריכה לקחת על עצמה את העלויות של בניית האצטדיונים ונתיבי התחבורה, במיוחד בתקופות של משבר כפי שכלכלות רבות באירופה חוות כיום.

פלאטיני ציין כי בעקבות הפורמט החדש לאוהדים יהיה קל יותר לצפות במשחקים, זאת בניגוד לטורניר האחרון שבו נסעו למדינות המארחות רק "50 צרפתים ו-70 ספרדים". פלאטיני אף הדגיש כי באופ"א התייעצו עם קבוצות אוהדים לפני החלת השינוי.

"עלינו לקבל כעת כמה החלטות – חלקן פוליטיות וחלקן גיאוגרפיות – לדוגמה אוהד אנגלי לא יוכל לנסוע לליסבון, קזחסטן ושבדיה", הסביר. "נמצא פיתרון אינטליגנטי, ולא נאלץ את האוהדים להתרוצץ בכל רחבי אירופה. היורו יגיע לאוהדים וייערכו משחקים במספר לא קטן של מדינות".

ההחלטה על זהות הערים המארחות תתקבל בתחילת 2014.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות