אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

סטנלי פישר לא מצליח לצנן את השוק: זינוק של 21% בהיקף המשכנתאות בנובמבר

הסתכם ב-4.1 מיליארד שקל. בתחילת נובמבר נכנסו לתוקפן הוראות בנק ישראל, שהגבילו לראשונה את המימון שרשאים הבנקים לתת לרוכשי דירה

11.12.2012, 10:48 | שי סלינס

למרות המאמצים של בנק ישראל לצנן את שוק הנדל"ן הציבור המשיך להגביר את קצב נטילת המשכנתאות גם בחודש נובמבר.

מנתונים שפורסמו היום עולה כי היקף המשכנתאות שנלקחו בחודש נובמבר הסתכם ב-4.1 מיליארד שקל - עלייה של 21% בהשוואה לאוטובר בו נטל הציבור משכנתאות בהיקף של 3.4 מיליארד שקל וזינוק של 41% בהשוואה לנובמבר בשנה שעברה.

קראו עוד בכלכליסט

מתוך היקף המשכנתאות שנטל הציבור בחודש שעבר - 3.1 מיליארד שקל נלקחו בריבית משתנה ואילו 996 מיליון שקל נלקחו בריבית קבועה.

בתחילת נובמבר נכנסו לתוקפן הוראות בנק ישראל, שהגבילו לראשונה את המימון שרשאים הבנקים לתת לרוכשי דירה. לרוכשי דירות להשקעה המימון מוגבל ל-50% ממחיר הדירה, רוכשי דירה ראשונה יכולים לקבל הלוואה בשיעור של עד 75% ומשפרי דיור יכולים לקבל הלוואה של עד 70% ממחיר הדירה.

בשנתיים וחצי האחרונות הפעיל בנק ישראל כמה צעדי מנע דומים בצורת הנחיות לבנקים למשכנתאות. הצעד הראשון כוון ישירות לעבר קבוצות הרכישה, וצעדים אחרים נועדו לייקר את המשכנתאות ולהקשות על כלל רוכשי הדירות. האחרון שבהם, שהופעל באפריל אשתקד, הגביל את שיעור המשכנתאות בכל מסלולי הריבית המשתנה, ונועד לדברי בנק ישראל להגן על הלווים מפני עלייה לא צפויה בגודל ההחזרים החודשיים. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
מחירי הנדלן הולכים לזנק.. אל תחיו באשליות
חברים יקרים, עם כמה שכואב לי להגיד את זה.. אני מצטער שהאמת היא שאחרי תקופה ארוכה של קיפאון יחסית (מהקיץ הקודם- מחאת האוהלים) אנשים חשבו שמחירי הנדלן הולכים לרדת, אז בינתיים הצטברו עוד ועוד קונים בציפיות ובתקוות שהמחירים אכן ירדו... אז נכון לעכשיו כל אלו שישבו על הגדר (וישבו כמעט כל מי שרצה לקנות דירה) מבינים מה קורה כאן עכשיו ומבינים שמחירי הדירות לא הולכים לרדת.. בגלל זה לאנשים נמאס מלהמתין והביקושים מתחילים להתחזק ...בהתחשב שעכשיו תקופת החורף אני לא רוצה לדעת מה יקרה בתקופת האביב והקיץ... אני מנבא שהולכת להיות כאן פריחת מחירים לא נורמלית...
11.12.12
15.
מדובר במיחזורים בעיקר, תראו את המספרים!!!
התבוננות במספרים שמציגה הכתבה, מראים שיותר מ-75% מהסכום ניתן בריבית משתנה!. כיוון שמאז מאי 2011 מותר לתת רק 1/3 בריבית משתנה ללוקחי משכנתאות חדשים, בעלי משכנתאות קיימות יכולים למחזר עם האחרוזים שהיו להם), הרי ברור כי יותר ממחצית המשכנתאות שניתנו הינן מיחזור של משכנתאות קיימות, וזה טוב, העם ישלם פחות.
סשה  |  11.12.12
13.
מה יכול לעשות בנק ישראל - אין בנייה - אין דיור = המחירים עולים ויעלו.
שטויות אין מה להיכנס לפניקה עליות במחירי הדיור זה מצויין. הבנקים מרוויחים , המדינה גובה מיסים יותר גדולים על הקרקע, הקבלנים מוכרים ברווח גבוה, המתווכים גוזרים עמלות גבוהות והאזרחים עובדים בין 36 חודש ל 300 חודשים והדירה בכיסם. עד ש.... החמדנות תנסר להם תתחת עוד ועוד הבור נהיה עמוק מדי ואי אפשר לצאת ממנו.
פנקיסט  |  11.12.12
12.
הנפילה תהיה קשה וכואבת
בשנים הבאות הפריים צפוי לעלות בהדרגתיות (שימו לב לציפיות האינפלציה המגולמת לשנים הבאות - תבדקו באג"ח!!! - לא תהיה ברירה אלא להעלות ריבית כדי לרסן אותה), וכל המסכנים ייחנקו מגובה ההחזרים.. וכך יתחיל כדור השלג: האנשים ייאלצו למכור, יהיה עודף היצע והמחירים יתחילו לצנוח. בהתחלה לאט ואחר כך יותר ויותר. כל העלאה של 0.25% בפריים תגרום לעליית ההיצע בשוק הדיור מצד הנחנקים. המשקיעים יבינו את זה ראשונים וייצאו עוד היום מהנדל"ן. סביבת הרבית היום היא חריגה וגורמת לנזק ממשי לישראל, השקל נחלש ריאלית. הציבור משלם יותר על אותו דבר.. הקבלנים מבינים את זה ומפחדים לבנות - זה לא סתם! כי מי שבונה היום צפוי לסיים את הפרוייקט בשנה שנתיים הבאות..ואז כבר יהיה עודף היצע והקבלנים מפחדים להיתקע עם הסחורה. בדיוק אז הבועה תתפוצץ. הקבלנים מבינים את זה, הבנקים מבינים את זה גם. בקיצור, עדיף לחכות ולא לרוץ לקנות עכשיו - מי שקונה היום קונה בגבוה של כל הזמנים וצפוי להפסיד ריאלית על הנכס שהוא רוכש כי גובה ההחזר ישאר גבוה אך הנכס כבר לא יהיה שווה כפי שהיה. תוסיפו לזה את האפשרות החדשה לברר על כל אזרח מהם יכולתיו הפיננסיות וקיבלתם מתכון לאוכלוסיה שלא יהיה לה נכס לעולם, כי את מה שהם רכשו הם יתקשו להחזיק וייאלצו למכור בכל מחיר. זה קרב ובא. תזכרו את הפוסט הזה, עוד שנה שנתיים תחזרו לכאן ולא תאמינו איך זה התממש אחד לאחד.
נביא בעירו  |  11.12.12
לכל התגובות