אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ת"א ננעלה במגמה מעורבת: טבע צללה ב-3.9% במחזור ענק צילום: תומי הרפז

ת"א ננעלה במגמה מעורבת: טבע צללה ב-3.9% במחזור ענק

מדד ת"א 25 ננעל ללא שינוי, ת"א 100 ירד ב-0.2% ומדד הבנקים קפץ ב-1.6%. מניית מזרחי-טפחות עלתה ב-2.8% ופועלים הוסיף 1.8%. תגובות פושרות לתוכנית האסטרטגית החדשה שהציגה אתמול טבע; מחזור המסחר - 1.09 מיליארד שקל

12.12.2012, 16:34 | שי סלינס

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ד') בבמגמה מעורבת. מצד אחד מניות הבנקים משכו את המדדים המובילים מעלה ומצד שני מניית טבע שריכזה מחזור ענק ציננה את ההתלהבות של הסוחרים. מחזור המסחר הסתכם ב-1.09 מיליארד שקל. מדד ת"א 25 ננעל בשיא של שנה וחמישה חודשים.

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז נדל"ן 15

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

"שוק המניות בתל אביב יעלה בשנתיים הקרובות בין 5% ל-15%, בעוד שתחום האנרגיה אמור להיות גולת הכותרת של שנת 2013". כך כותבים במזרחי-טפחות בסקירה לקראת סוף השנה האזרחית. "בדומה למניות, אנו מעריכים כי גם איגרות החוב הקונצרניות (חברות) תעלינה, אך זאת בשיעור מוגבל יותר, שכן תהליך הצטמצמות הפערים בין תשואות הפדיון שלהן לבין תשואות הפדיון של איגרות החוב הממשלתיות כבר החל", כותבים בבנק.

היום נכנס לתוקפו תיקון לחוק החברות בעל השם "תיקון 20". לראשונה, השפעתם של בעלי השליטה בחברות - מי שנחשבים לכל יכולים בשוק ההון - על היקף הכסף שנכנס לחשבון הבנק של המנהלים הבכירים באותן חברות תקטן. במקביל, השפעתם של מי שאינם בעלי השליטה - קרי, הציבור - על שכר הבכירים יגדל. התיקון הזה הוא גלגולו של מה שהתחיל בתור איום של חברי הכנסת חיים כץ ושלי יחימוביץ' להגביל בחקיקה את שכר הבכירים בכל חברה ציבורית לעד פי 50 מהשכר הנמוך ביותר שהחברה משלמת למי מעובדיה - "הצעת חוק שכר הבכירים".

 

גם כלכלני ברקליס פרסמו את סקירתם השנתית וכתבו כי "מחירי המזון בישראל צפויים לעלות במידה מסויימת בעוד שמחיר הדלק צפוי להתייצב", כך כתבו כלכלני ברקליס בסקירתם תוך שהורידו את תחזית הצמיחה לישראל ב-2013 ל-3%. זאת, לעומת תחזית קודמת של בנק ההשקעות לצמיחה של 3.5%. בברקליס נימקו את הורדת התחזית בשל הירידה בהשקעות ובצריכה הפרטית. לפי ברקליס, מחירי הדיור בישראל שבו לעלות לאחרונה בהמשך לעליית מחירי הדירות במהלך 2011-2007. "מחירי הדיור עלו ב-2.2% לעומת שנה שעברה אך צפויה עלייה חדה במחירי הדירות". להערכתם, נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, צפוי לנקוט בצעדים נוספים להגבלת המשכנתאות במידה ומחירי הדיור ימשיכו להאיץ.

 

שוק האג"ח

פריצת דרך משמעותית הושגה אתמול בערב בשיחות בין אי.די.בי למחזיקי האג"ח של החברה. על פי הסכמות שהושגו בין הצדדים, יזרים נוחי דנקנר והחברה האם של אי.די.בי אחזקות, גנדן הולדינגס, 60 מיליון שקל נוספים לקופת אי.די.בי אחזקות עד ל-31 במאי 2013. ההזרמה הזו הינה בנוסף להזרמה של 120 מיליוןן שקל שדנקנר מתחייב להזרים בלי קשר, מההשקעה של אדוארד אלשטיין בחברה, אם וכאשר תתבצע. מדובר בהזרמה של 75 מיליון דולר שבסיומה יחזיק אלשטיין בכ-31% ממניות גנדן. בתוך כך איגרת החוב של אי.די.בי מסדרה ד' נעלה את יום המסחר בעלייה של 2.3% לתשואה של 53%.

 

חברת הנדל"ן גזית גלוב, שבשליטת חיים כצמן ודורי סגל, דיווחה אתמול בלילה על התחייבויות מוקדמות של משקיעים מוסדיים לרכישת אג"ח החברה בהיקף מיליארד שקל. זאת, טרם השלמת השלב הציבורי. מדובר ברחבת סדרה יא' הנושאות ריבית שנתית בשיעור של 5.3% (צמודות למדד) בנות מח"מ של 7.8 שנים. את ההנפקה הובילו בין השאר לידר הנפקות, כלל פיננסים חיתום ואקסלנס חיתום.

 

הדולר ירד היום ב-0.7% ל-3.78 שקלים לקראת הכרזת הריבית בארה"ב. היורו איבד 0.2% ושערו היציג נקבע על 4.93 שקלים.

 

מניות במרכז

קבוצת ורדינון רכשה אופציה לרכישת מלוא הזכויות במגרש שבתוכנית סמל צפון, בצומת הרחובות אבן גבירול-ארלוזורוב (המוכר כמתחם סומייל). על הקרקע תקים קבוצת חג'ג' מגדל מגורים בן 50 קומות של 200 יחידות דיור. המגדל כולל 30,655 מ"ר של שטחים עיליים, בנוסף לחזית מסחרית הפונה לאבן גבירול ו-6 קומות חניה תת קרקעית.

 

אלווריון, המספקת פתרונות תקשורת אלחוטית בפס רחב, הודיעה היום כי סמנכ"ל הכספים של החברה, ליאור שמש, הודיע על התפטרותו מהחברה. אבי שטרן מי ששימש כראש מחלקת הכספים של החברה יחליף אותו בתפקיד החל מה-1 לינואר. 

 

ההשפעה החשבואית על הדוחות הכספיים של סקיילקסכתוצאה ממכירת פרטנר לחיים סבן תגרור הפסד של 80 מיליון שקל לבעלי המניות, כך עולה מדיווח של החברה היום לבורסה. זאת, בהתבסס על נתוני ההשקעה בפרטנר בספרים נכון ל-30 בספטמבר השנה. 

 

ענקית הגנריקה טבעהציגה את התוכנית האסטרטגית הכוללת שלה, ממנה עולה כי החברה צופה הכנסות של 20.3-20.7 מיליארד דולר השנה. טבע כתבה במצגת שפורסמה לציבור כי בכוונתה לחלק דיבידנד בהיקף של 25%-20% מתזרים המזומנים מפעילות שוטפת. בנוסף, בכוונתה להבטיח את הערך לבעלי המניות באמצעות רכישה עצמית של מניות. טבע מתכוונת להחזיר למשקיעי החברה 1-2 מיליארד דולר בשנה ולהשתמש ב-2 מיליארד דולר לפיתוח עסקיה, לשלם חוב בהיקף של עד מיליארד דולר בשנה ולבצע השקעות בציוד של כמיליארד דולר בשנה. החברה צופה כי תזרים המזומנים מפעילות שוטפת אורגנית יעמוד על 4.5-5.5 מיליארד דולר בשנה עד שנת 2017.

 

יונתן קרייזמן מכלל פיננסים התייחס לתוכנית של טבע וכתב כי "בעוד שחלקים מהתכנית נראים מעודדים, להערכתנו, היעדר נתונים חדשים לגבי תרופות שבפיתוח ועליה מתונה בדיבידנד ציננו את התלהבות. החברה מדברת על העברת מפעלים מהמערב למזרח והעברת הפעילות למדינות כמו הודו ששם עלויות הייצור נמוכות יותר. לגבי ישראל טבע לא פרטה נקודתית על מעבר של מפעלים מישראל החוצה אבל אני מניח שישראל לא יוצאת מהכלל. אני לא רואה שההנהלה החדשה עושה הנחות במובן הזה למפעלים בישראל", אומר קרייזמן.

 

מנכ"ל חברת החשמל אלי גליקמן הקים בימים האחרונים צוות בדיקה לבחינת החלטת משרד האנרגיה מיום ראשון, במסגרתה מחויבת חברת החשמל לוותר על צריכת הגז העתידית שלה לטובת תעשיינים. ממידע שהגיע לידי "כלכליסט", גליקמן שוקל להמליץ לדירקטוריון החברה לבטל את הסכם הגז שנחתם ביולי האחרון בין החברה לשותפות תמר - נובל אנרג'י (36%), ישראמקו(29%), אבנר(15.5%), דלק קידוחים (15.5%) ודור גז (4%).

 

"העברת השליטה בפרטנר לידי חיים סבן עשויה להניב לחברה יתרונות במספר אספקטים, על פני החברות בענף", כך כותבת אילנית שרף מפסגות בסקירה על חברות הסלולר סלקום ופרטנר. "אנחנו ניכנסים לעידן בו כרטיסי ה-SIM נמכרים במכונות אוטומטיות כמו פחיות קוקה קולה, על כן אנו מעריכים אנו כי הערך המוסף בעתיד טמון במכירת שירותי תקשורת נוספים ולא בהעלאה משמעותית בתעריפי הסלולר", טוענת שרף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות