אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"טבע מתכננת להעביר מפעלים למזרח - וישראל אינה יוצאת דופן" צילום: בלובמרג

"טבע מתכננת להעביר מפעלים למזרח - וישראל אינה יוצאת דופן"

יונתן קרייזמן מכלל פיננסים התייחס לתוכנית האסטרטגית עליה הכריזה אתמול טבע שלפיה תחלק דיבידנד של 25%-20% מתזרים המזומנים. "השוק אומר לטבע כי בהשוואה לחברות מקבילות בענף המייצרות ערך לבעלי המניות, היא נגררת מאחור"

12.12.2012, 11:20 | שי סלינס

משקיעי טבע חיכו זמן רב לפרסום התוכנית האסטרטגית החדשה של החברה, אולם לפי תגובת השוק מאז פרסום התוכנית היעדר נתונים חדשים לגבי תרופות שבפיתוח ועלייה מתונה בדיבידנד ציננו את התלהבות.

קראו עוד בכלכליסט

באשר לדיבידנדים, טבע כתבה במצגת כי בכוונתה לחלק דיבידנד בהיקף של 25%-20% מתזרים המזומנים מפעילות שוטפת. "טבע מגדירה את עצמה מחדש יותר כחברת ערך ופחות כחברת צמיחה", אומר יונתן קרייזמן, אנליסט כלל פיננסים ברוקראז' בשיחה עם "כלכליסט". "השוק משווה את טבע לחברות פארמה אחרות שתשואות הדיבידנד שלהן באזור ה-5% - 6% ופחות באזור של ה-3% שבו טבע תהיה בתקופה הקרובה. השוק אומר לטבע כי לפי הפרמטרים של חברת ערך מקבילות בענף הם נגררים מאחור".

טבע הודיעה במסגרת המצגת שפורסמה לציבור, על המוצרים שהיא מתכוונת להפסיק את פיתוחם. לחברה יש כיום 59 תרופות בשלבי פיתוח שונים, כשהיא החליטה להפסיק את הפיתוח של 12 תרופות, ביניהן קופקסון במינון של 20 מיליגרם ל-0.5 מיליליטר, StemEX של גמידה סל. גמידה סל היא מיזם משותף של טבע, כלל ביוטכנולגיה ואלביט מדיקל.

במסגרת התוכנית הודיעה טבע כי בכוונתה לבצע איחוד מפעלים והעתקתם למדינות זולות יותר, כמו גם שדרוג שרשרת ההפצה ואיחוד מטות למספר מרכזים עולמיים. "מדובר במהלך דרמטי שעליו הכריזה טבע. החברה מדברת על העברת מפעלים מהמערב למזרח והעברת הפעילות למדינות כמו הודו ששם עלויות הייצור נמוכות יותר. לגבי ישראל טבע לא פרטה נקודתית על מעבר של מפעלים מישראל החוצה אבל אני מניח שישראל לא יוצאת מהכלל. אני לא רואה שההנהלה החדשה עושה הנחות במובן הזה למפעלים בישראל", אומר קרייזמן.

ג ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע | צילום: ענר גרין ג

גורלה של קיורטק לא ברור

"טבע מיעטה לפרט בנוגע לפרויקטים באונקולוגיה", אומר קרייזמן. "גורלה של קיורטק עם CT-011 לא ברור לאחר התבאות של מייקל היידן כי אינו מחפש מולקולות Me Too", מוסיף קרייזמן ומסביר כי אחד התחומים שטבע מתמקדת בהם הוא תחום הסרטן. "טבע מחפשת ייתרון יחסי בכל תחום אליה היא נכנסת אליו והיא לא רוצה להיכנס לתחומים מסויימים עם הראש בקיר. קיורט נמצאת בתחום מאוד תחרותי שלא בטוח שטבע רוצה להיכנס אליו". 

קרייזמן מדגיש כי טבע תתמקד בשנים הקרובות בשיפור גרסאות קיימות של תרופות (NTE). "נראה כי החברה מאמצת את האסטרטגייה של שיפור גרסאות קיימות בשל הסיכון הנמוך יותר בפיתוח ובשל מומחיות קיימת בעקבות רכישות קודמות, אולם לא ברור מה היקף העסקים שהיא יכולה לייצר בשלב הזה", אומר קרייזמן.

"טבע בוחרת להתמקד בנוירולוגיה ומוצרי נשימה עם נגיעות בתחומים אחרים. לדעתי, תהליכי ההערכה בתוך החברה טרם הסתיימו וצפויה פעילות רכישה עניפה על מנת לכסות על פערים קיימים. נראה שיש צוות מוביל טוב בחברה, אולם הקשיים לא ייעלמו במהירות", מסכם קרייזמן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
אני מחפש חברת פארמה עם תשואת דיבידנד של 5 -6 אחוזים. כבר כמה שנים. מצפה לתגובת העיתונאי,בתודה.
ליונתן קרייזמן, מאוד אשמח אם תדווח לנו על חברות פארמה עם תשואת דיבידנד של 5 -6 אחוזים. איפה החברות הללו? מה הן מייצרות וכמה שנים הן כבר עם תשואת דיבידנד של 5 -6 אחוזים. בתודה מראש. אני רציני.
ד״ר גולן אנדי , תל אביב  |  14.12.12
8.
המחשבה שעומדת מאחורי מהלך כזה, ומיצרן מצליח כמו טבע, היא רק אחת.
"אנחנו כבר עשירים מאד, כן? אז בוא נמצא דרך להיות עוד יותר עשירים!", או במילים אחרות - טבע היא חברה מאד מצליחה, ואין להם שום סיבה לעשות את המהלך, מלבד בשביל להתעשר עוד. זאת בשונה מעסק שמתכוון להוריד מחירים בעקבות מהלך כזה, או לחילופין מחפש לעבור מהפסדים לרווחים (פה, פשוט רוצים להרוויח יותר, מבלי להוציא יותר). קפיטליזם קלאסי.
איתי  |  12.12.12
לכל התגובות